Foto: Teet Malsroos
Laur Uudam, arvamustoimetaja 10. juuni 2015 17:35
Tallinnas Narva maantee sulgemise esimesel nädalal ei toimunud suurt midagi. Teisel nädalal tõmmati jalakäijate teeületamisele poolekilomeetrine aed ette. Kuid ka siis nokitsesid ehitajad aiaga piiratud ala ühes otsas ning jalakäijad tegid suuri ringe, et üle tee pääseda. Öösiti tekitas keegi piirdeaeda augu, kust tänulik rahvas jalavaeva lühendamiseks läbi puges. Nädala lõpuks sai töö juba veidi hoogu sisse.

Selge see, et tööala tuleb ohutuse tagamiseks piirata. Kuid küsimus ongi selles, milleks sulgeda liiklust, kui tegelikkuses selles kohas tööd ei tehta. Meil antakse igasuguseid sulgemise lubasid liiga kergekäeliselt ja liiga pikaks ajaks. Kui tööde lõpetamise tähtaeg jääb alles sügisesse kooli algusse, siis on ehitajal piisavalt aega, et mitte kiirustada ning esimese nädala-kahe jooksul piirduda vaid ehituskola kohalevedamisega. Tallinna transpordiamet on ehitaja suhtes väga mõistev ja leebe, avaldades lootust, et "peatselt algab tegevus ka seal". Aga miks ei võiks tegevus kohe alata, kui tänav on kinni pandud ja rahvas higistab ümbersõitudel?

Aga ega ehitajal ole kiire mujalgi. Varakevadest hilissügiseni või isegi mitu aastat kestvad remonditööd maanteedel on elunormiks. Kinni on kilomeetreid maanteed, kus pikka aega ei pruugi ehitajaid näha olla, rääkimata nädalavahetustel töötegemisest. Raskel ajal on ju hea, kui tööd võimalikult pikaks ajaks jagub – see pole kõrvalseisja õelutsemine, vaid selline väide on kõlanud ehitajate endi suust.