Juhtkiri

Juhtkiri | Tuhande asemel alampalgaks 417 eurot (15)

Õhtuleht.ee, 9. juuni 2015 17:23
Foto: Arno Saar
Alles see oli, kui Indrek Neivelt propageeris 1000eurose alampalga ideed ning Keskerakond hõikas sell oma valimislubadusena välja. Meie tööandjad pole valmis töötajale pakkuma pooltki sellest summast. Ametiühingute ja tööandjate läbirääkimistel küsib ametiühing järgmise aasta alampalgaks 488 eurot, tööandjad on valmis lubama praeguse 390 asemel vaid 417 eurot.

Sellise palganumbri ja alampalga teosammul tõusuga oleksime Põhjamaadest, kelle on valitsus meile eeskujuks seadnud, sama kaugel kui Maa Kuust. Ja ehkki kumbki pool pole lõplikku palgapakkumist-nõudmist välja käinud, kipub kompromiss kardetavasti olema rohkem tööandjate kui ametiühingute nägu.

Miinimumpalga liiga tempokas tõus nõrgendaks tööandjate hinnangul Eesti ettevõtlust ja suurendaks töötute hulka. Samas on madal palk omane odavale allhankemaale ning sellest liiga kramplik kinnihoidmine viitab, et ettevõtjail puudub tahe sealt kõrgemale tõusta. Tööandjad võrdlevad Eesti miinimumpalka meelsasti Ida-Euroopa riikide palgatasemega. Kuid isegi Ida-Euroopa kaalukategoorias on Eesti alles neljandal kohal. Kui me tahame saada uueks Põhjamaaks, miks peaksime siis ennast võrdlema Ida-Euroopaga ning rahulduma Balkani maadestki madalama miinimumpalgaga?

Koalitsioonilepe näeb ette, et alampalk jõuab nelja aastaga 45 protsendini keskmisest palgast. Kas leppe revideerimine tähendaks ühtlasi selle punkti ümbervaatamist ja palgaprognoosi nihutamist? Kui jah, siis mis suunas? Sõltub sellest, millised erakonnad hakkavad uut lepet vormistama.

Suuri eesmärke seadmata pole võimalik ka põhimõtteline läbimurre ei meie palgapoliitikas ega meie majanduses. Kas me saame liikuda Põhjamaade poole, kui meil on kahetsusväärselt palju (ka põhjamaiseid) ettevõtteid, kellel pole vähimatki ambitsiooni alampalgast rohkem maksta? Kui äriplaan ongi nii madala lennuga, võib-olla lasta neil rahulikult pankrotti minna?