Seisukoht

Seisukoht | Evakueerime Tallinna (46)

Laur Uudam, arvamustoimetaja, 9. juuni 2015 17:26
Riho TerrasFoto: Teet Malsroos
Kaitseväe juht Riho Terras esines mõttega, et Eesti elanikud on tänuväärses olukorras, sest ei pea sõja korral jääma elama linnadesse. Viimati mõlgutas mõtet Tallinna maale evakueerida Savisaare valitsus 90ndate alguses, mil kriis jättis majad kütteta. Kuid nii nagu polnud tollal Lasnamäe jagu inimesi maal kuhugi panna, pole tänapäeval ammugi mitte. Meil pole kohti isegi tuhande pagulase vastuvõtmiseks.

Pealegi on Terrase jutt vastuoluline: ta räägib, kuidas vaenlane tungib peale Ida-Virumaa suunast ning alt Emajõeni ja sealt edasi. Et vaenlane rühib Tallinna suunas ja tallinlased liiguvad maale, et pääseda elama vaenlase vallutatud aladele? Ei saa ju minna maale, kust elu on juba ammu välja surnud ja majadki lagunenud. Kõigil pole maakodu, kuhu pakku minna. Paneme ülejäänud paarsada tuhat tallinlast endale muldonne kaevama?

Tegelikult ei jäänud ükski Eesti linn tühjaks ka viimase sõja ajal. Ja rahvas liikus sisemaalt hoopis linnadesse ja rannikule. Nii põgenes punavõim sakslaste eest just Tallinna sadama kaudu ning hiljem eestlased pealetungiva venelase eest laevade-paatidega lääne suunas.

Terras hakkas maaleminekuga usutavalt heidutama küsimuse peale, et Eestis ei ole elanike jaoks pommivarjendeid.