Eesti uudised

PERUUS HUKKUNUD MÄGIRONIJAID KOOLITANUD JAAN KÜNNAP: ma mõtlen, et kas mina tegin kuskil vea ja ei tekitanud neile mägede suhtes piisavalt hirmu! 

Geidi Raud, 9. juuni 2015, 11:46
Jaan KünnapFoto: Arno Saar
Sadu mägironijaid koolitanud Eesti esialpinist Jaan Künnap, kelle juhendamisel vallutasid oma esimesed mäetipud ka pühapäeval Peruus hukkunud eestlastest mägironijad Jane Riga ja Allan Valge ning vigastada saanud Annemai Märtson, tõdes, et tegemist on äärmiselt kurva sündmusega, mis paneb teda tahes-tahtmata mõtlema, kas ta võis ehk nende koolitamisel kuskil vea teha.

Koos Allan Valge ja oma abikaasa Jane Rigaga Peruus Ancashi piirkonnas Huarazi linna lähedal asuvas mäestikus hukkunud Tarmo Riga alustas Künnapi sõnul mägironimisega juba keskkooli ajal ja oli eeskätt alpinist Anu Kallavuse õpilane. "Jane, Allani ja Annemai esimesed mäed olid aga minu juhendamisel," selgitas Künnap. "Allan ja Annemai siiamaani käisid vahetevahel mul treeningutel."

Samal teemal

Eesti esialpinisti hinnangul võis eestlastest mägironijatele Peruus saatuslikuks saada julgestusköie mittekasutamine. "Arvatavasti nemad köit ei kasutanud ega nad muidu poleks jääprakku kukkunud," nentis Künnap. 

"Kurb ikka. Nüüd ma isegi mõtlen, et kas olen mina kuskil vea teinud ja ei ole neile mägedest korralikult hirmu nahavahele ajanud," ütles Künnap ja lisas, et mägironija peaks iga mäe ees natukene hirmu tundma. "Nemad arvasid ilmselt, et see sild ei ole ohtlik ja läksidki kõik korraga ühe silla peale – see on natukene arusaamatu," märkis Künnap.

"Ma olen koolitustel alati öelnud, et jääpragude ja jääsildadega tuleb ettevaatlik olla. Silla pealt ei tohi käia üle terve grupiga, vaid ükshaaval ja kui sild on ohtlik, siis tuleb köit kasutada."

Pühapäeval hukkusid Peruus Tocllaraju mäestikus kogenenud eestlastest mägironijad Tarmo Riga (43), tema abikaasa Jane Riga (42) ning Allan Valge (36). Neljasest grupist ainsana eluga pääsenud 33-aastane Annemai Märtson kannatas mitme roidemurru ja verevalumite ning veepuuduse käes. Kuigi Märtson toimetatakse kohaliku meedia andmeil ravile Huarazi linna haiglasse, siis avaldas Künnap Õhtulehega rääkides lootust, et Annemai ravi võiks jätkuda kodumaa pinnal.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee