Juhtkiri

Juhtkiri | Tehnikaülikooli akadeemiline isadustest (1)

Õhtuleht.ee, 8. juuni 2015, 18:15
Foto: Tiina Kõrtsini
On tuline kahju, et Tallinna tehnikaülikooli rektori valimisest sai säärane palagan. Veel hiljaaegu tuli rektorit lähemalt uurida ja analüüsida, et tuvastada, kas kaupluse vaateaknasse autoga põrutanud ülikoolijuht oli joobes. Nüüd peab kohtuekspert uurima hääletussedeleid, et tuvastada võimalikku võltsimist. Eesti tehnikahariduse lipulaev vääriks paremat saatust.

Olukord tundub peaaegu lahendamatu: protokoll kinnitab, et Aaviksoo poolt oli kaheksa ja vastu kolm hääletussedelit, kuratooriumi liikmeid aga, kes väidavad, et hääletasid tema vastu, on neli.

Samal teemal

Jah, ei saa välistada, et häältega manipuleeriti häältelugemise käigus. Samamoodi ei saa välistada, et keegi hääletas ühtmoodi, kuid ütleb, et hääletas teistmoodi. Kahtluse vari jääb iga lahenduse korral uut rektorit kammitsema.

Juba siis, kui ülikoolijuhi valimise korda muudeti (vähendas oluliselt ülikooli akadeemilise pere otsustusjõudu ning andes rektori valimise 11-liikmelisele nn direktorite nõukogule, kus iga üksiku hääle kaal on mõõtmatult suurem), ringles vandenõuteooriaid, et rektori koht on broneeritud Aaviksoole. Räägiti, kuidas akadeemiline pere käis veenmas auväärt teadlasi oma kandidatuuri tema vastu üles seadma. Märke nähti selleski, et rektori konkursi tähtajaks määrati 2. märts, kui riigikogu valimiste tulemused selgunud.

Mida siis karta? Muutusi? Tartu ülikooli rektorina näitas Aaviksoo üles silmapaistvat poliitilise lobitöö võimet. Haridusministrina raputas ta kõrgharidussüsteemi ja kogus endale vaenlasi ülikoolide akadeemilise võidurelvastumise vastasena. Mees, kes on olnud kaitse- ja haridusminister ning keda nähti üksvahe isegi IRLi uue võimaliku juhina, ei saa ka IRList välja astudes päevapealt katkestada poliitilist nabanööri ja asuda seisma akadeemilise vabaduse eest.

Nõnda ei saa tehnikaülikooli pere vabaks kartusest, et koos Aaviksooga saabuvad poliitikamängud nendegi õuele, ebapopulaarsed otsused, muutused ja uus meeskond pealekauba.

Seni on meil vaid palju vastuseta küsimusi. Ja veider olukord, kus tehnikaülikooli saatus on kohtuekspertide käes. Nii võibki Aaviksoost saada esimene rektor, kes on ametisse tõusnud DNA-testi abil.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee