Repliik

Repliik | Ka põllumehed valmistuvad meeleavaldusteks (12)

Martin Repinski, riigikogu maaelukomisjoni liige, Keskerakond, 8. juuni 2015, 16:44
Foto: Aldo Luud
Riigikogu ja valitsust ootab selle aasta septembris ebameeldiv üllatus. Juhul kui valitsus ei vaata üle oma plaane ega tee muudatusi tähtsamates põllumajandusega seotud otsustes, siis kavatsevad põllumehed tulla Toompeale meelt avaldama. Põhjusi on selleks mitmeid.

Praegu on põllumeestel raske aeg. See on tingitud alla omahinna langenud piimahinnast. Nad ootavad riigipoolset tuge, sest hind langes just geopoliitiliste otsuste tulemusena. Varsti avanev Jaapani turg võib küll säilitada piima kokkuostuhinna praegusel tasemel, kuid ei suuda seda kasvatada. Enne valimisi küsis põllumajandusminister valitsuse käest 2,8 miljonit eurot lisaraha piimandussektori päästmiseks. Pärast valimisi keeldus rahandusminister aga esimese asjana selle summa eraldamisest.

PRIA peadirektor andis maaelukomisjoni koosolekul teada, et nad ei suuda sel aastal toetusi detsembriks maksta, vaid parimal juhul 2016. aasta veebruaris-märtsis. Põllumeestele tähendab see täitmata kohustusi, sest paljudele on määratud pangalaenude ja liisingute põhiosa maksmine just detsembriks. Samuti peab aasta lõpus tasuda rendilepingute maksed ja muud arved. Järgmine negatiivne samm, mis riik on kavandanud, on põllumajanduses kasutatava diiselkütuse aktsiisimära tõus 31,5 protsendi võrra.

On selge, et praegune olukord on põllumeestele äärmiselt ebameeldiv. Valitsusel ja riigikogul on viimane võimalus võtta eelarve kinnitamisel vastu õiged otsused, et nad ei tuleks Toompeale streikima.

Põllumajandus ei ole tavapärane äri, farmi ei saa aastaks kinni panna. Sellisel juhul tuleks kõik loomad hävitada. Kui me paari aasta pärast otsustame, et põllumajandus on jälle  valitsusele prioriteet, siis vähemalt piimanduse taastamine võib olla äärmiselt raske, kui mitte võimatu. Seame põllumehed prioriteediks enne nende lõplikku väljasuretamist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee