Maailm

Jõukad riigid jätkavad Venemaa survestamist (2)

Õhtuleht, 8. juuni 2015 07:00
TILLUKESED LOODUSE ­TAUSTAL: G7 ja Euroopa Liidu juhid tegid «perekonnapildi» Elmau hingematva maastiku taustal. Foto: AFP/Scanpix
"Me kõneleme siin Elmau lossis eeskätt sellest, kuidas seista vastu Venemaa agressioonile Ukrainas, aga ka kliimapoliitikast, võitlusest terrorismiga ja kuidas tagada tugeva ning rikka Euroopa Liidu säilimine," ütles Ameerika Ühendriikide president Barack Obama eile ajakirjanikele enne G7 riigijuhtide kahepäevase kohtumise algust Baieri Alpides.

Üks olulisemaid vestlusteemasid on Kreeka võlaküsimus, aga ka Hiina tegutsemine merealadel, kus ta ehitab kunstsaari, et suurendada oma mõjuala. Olulise meetmena on kavandamisel võimalus majanduslikult toetada neid Euroopa Liidu liikmesriike, kes Venemaa surve alla sattunult nõustuksid leevendama selle riigi vastu suunatud sanktsioone. Ühendriigid on pigem koos Kanadaga selle poolt, et kehtestada uusi sanktsioone seni, kuni Venemaa ei ole täht-tähelt täitnud kõiki Minski leppe tingimusi. Enne ametlikku kohtumist omavahel kõnelnud Obama ja Saksamaa liidukantsler Angela Merkel kinnitasid, et sanktsioonide leevendamisest ei saa juttugi olla.

Samal teemal

Samal ajal püüdsid kümned tuhanded meeleavaldajad kümmekonna kilomeetri kaugusel Garmisch-Partenkirchenist seisva Elmau lossi ühendusteid läbi lõigata. Neil õnnestus mõneks ajaks sulgeda raudtee- ja maanteeliiklus, kuid halastamatult tegutsenud politsei sundis nad taganema. Eelmisel õhtul olid kokkupõrked muutunud vägivaldseks ja vigastada sai nii globaliseerumise vastu võitlevaid meele­avaldajaid kui ka politseinikke. Teatati, et vähemal või rohkemal määral vajas arstiabi sadakond inimest. Äikesega kaasnenud meeletu paduvihm rahustas siiski kokkupõrked maha.

Protestivad aktivistid osutavad, et kõik varasemad G7 kohtumised on lõppenud suuresti mittemidagiütlevate deklaratsioonidega ja jõukate riikide klubi on väga vähe teinud vaesuse kaotamiseks maailmas. Paljud kohalikud aktivistid tahaksid kuulda meetmeist, mis vähendavad Ühendriikide luureteenistuse nuhkimistegevust eeskätt Saksamaa territooriumil.

Elmau lossi ümbrust valvab üle 20 000 politseiniku.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee