Maailm

USA tapamasin – eriüksus Seal 6 (22)

Tõnis Erilaid, 8. juuni 2015 07:00
OSAMA TAPJAD: Seal 6 tegutsemas Osama bin Ladeni tapmisega lõppenud operatsioonil. See kaader on 2012. aasta televisioonifilmist, mida näidati vaid paar päeva enne presidendivalimisi Ühendriikides. Foto: AFP/Scanpix
Ühendriikide eriüksuse Seal 6 meeskond võitis kuulsuse Osama bin ­Ladeni tapmisega. Nüüd on selle sõdurid muudetud ülemaailmseks tapamasinaks Somaaliast Afganistanini. Relvadeks kõlbab kõik: eritellimusel tehtud karabiinidest moodsate tomahookideni, kirjutab New York Times.

USA kõige salajasema eriüksuse mehed tegutsevad üle maailma luurerühmadena, varjudes tsiviilametite taha või otsides Ühendriike potentsiaalselt ohustavaid inimesi saatkonnatöötaja sildi all.

Samal teemal

Kunagine väike tuumikrühm, mis pidi hakkama saama eriti riskantsete lahingülesannetega, on kümnekonna aastaga arendatud täitma Ühendriikide uut eesmärki: tappa kahtlustatavaid terroriste suurima saladuskatte all ükskõik millises maailma kolkas, sest Pentagon ei tunnista, et sellenimeline üksus ülepea eksisteerib. New York Times küsitles kümneid selle meeskonna endisi ja praeguseid võitlejaid ning teisi sõjaväelasi, selgitamaks, kuidas ähmastus piirjoon spioonide ja sõdurite vahel ning kuidas Seali täpsuskütt võib ühtaegu täita luureülesandeid koos CIA agentidega.

Oma esimese liikme kaotas Seal 6, võideldes 2002. aasta märtsis Pakistani piiri lähedal Takur Ghari mäetipu pärast. Seersant Neil C. Roberts kukkus kopterilt otse al Qaeda võitlejate kätte, kes tapsid ta julmalt enne, kui meeskonnakaaslased appi jõudsid.

Pärast seda kadusid al Qaeda liikmed Afganistanist Pakistani, kuhu Sealil polnud õigust minna ja eriüksuse sõdurid pidid igavlema Bargrami lennuväebaasis Kabuli külje all, sest võitlused Afganistanis kaotasid varasema hoo. Kuid CIA võis Pakistanis tegutseda ja nii algaski koostöö, mis võimaldas "tööd" ka seal. Nii tegutseti varem Vietnamiski, kus erioperatsioonide üksused kuulasid koos CIA agentidega üle, piinasid ja tapsid vietkongi geriljasid.

Ohvriks langevad eraisikudki

Kuid muret teeb hoopis muu. Olles üliedukad võitluses terroristidega, on samal ajal halastamatult tapetud ka süütuid eraisikuid. Eriti Afganistanis. Seal 6 saadeti sinna jahtima al Qaeda juhtfiguure, kuid on tegelikult suure osa ajast hõivatud võitlusega madala või keskmise tähtsusega taliibide vastu, tulles operatsioonidelt pealaest jalatallani vaenlaste verega kaetult. Arvukad juhtumid, kus maapinnalt on pühitud mitme Afganistani küla kogu meessoost elanikkond, jäävad tähelepanuta või on uuringutulemused kalevi alla peidetud. "See on loomulik – sa pead tulistama sekundi murdosa jooksul, kui tunned, et oled ohus," ütleb üks ohvitser, et tapatalguteks piisab väikseimastki liigutusest. "Kasutada tuleb kõiki vahendeid. Sõda on alati räpane," tunnistab teine.

Oma raamatus räägib Seal 6 tegevusest varjunime Mark Owen all üks selle liikmeist. "Me hiilisime salaja majadesse, kus inimesed magasid ja kui nägime relvi, siis tapsime nad kõik."

Seal 6 on koos armeekolleegidega Delta rühmast olnud kahe viimase USA presidendi ajal tegevad Süürias, Iraagis, Afganistanis ja Jeemenis, külvates kaost ja hävingut ning nüüd seisavad eesliinil võitluses nõndanimetatud islamivabariigiga. Nende tegevus on alternatiiviks kulukale maismaasõjale, mis nõuab hiljem okupeeritud alade eest hoolitsemist.

Kontroll on puudulik

Tsiviilkontroll Seal 6 tegevuse üle on puudulik, kohati lausa olematu. "See on ala, kuhu isegi Kongress ei taha oma nina pista," kinnitab ajakirjanikele endine USA välisministeeriumi juhtiv õigusnõunik. Endine senaator Bob Kerrey ütleb, et erioperatsioonide üksustest on saanud omapärane "kiirabi", mida saab kähku kasutada "iga kell, kui kellelgi on vaja tagada, et mingi asi joonde aetaks". Pärast 2001. aastat on Seali eelarve järjest paisunud. Praegu on New York Timesi hinnangul selles ümmarguselt 300 eriülesanneteks koolitatud sõdurit ja neid abistamas 1500inimeseline tugi­meeskond. USA spetsiaaloperatsioonide juhtkond vastab arupärimisele üldise nendinguga, et neile alluvaid üksusi on pärast 11. septembri terrorirünnakuid 2001. aastal kasutatud kümnetel tuhandetel missioonidel ja operatsioonidel mitmesugustes piirkondades ning alati on tegutsetud USA armeele kehtestatud kõrgeist standardeist kinni pidades. Endine NATO kõrge sõjaväejuht, eruadmiral James Stavridis ütleb: "Seal 6 peab edaspidigi tegutsema täieliku saladuskatte all."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee