Juhtkiri

Juhtkiri | IRL otsigu kadumaläinud aadet (21)

Õhtuleht.ee, 7. juuni 2015 19:05
Foto: Andres Varustin
Margus Tsahkna valiti nädalavahetusel IRLi juhiks sedavõrd suure ülekaaluga, et peab veel kord küsima – miks Jaan Männik ikkagi otsustas üleöö sukelduda avantüüri, mille tulemus oli ette teada. Samas tuleb nentida, et väljastpoolt IRLi süsteemi tulnud Männik mõjus oma seisukohtadega ajuti vabamalt ja värskemalt kui temast tervelt põlvkonna jagu noorem, kuid erakonna võrgustikuga tihedalt seotud Tsahkna.

Polnud üllatav, kui kriminaalide värbamisega teist korda ämbrisse astunud erakonna senine juht Urmas Reinsalu asus oma lahkumiskõnes otsima IRLi valimiskaotuse ja madala reitingu süüdlasi – patuoinaks osutus Reformierakond, sest süüdi peab alati jääma keegi teine. Samas võib uus juht küll lubada minevikuga lõpparve tegemist, kuid põhiküsimuseks jääb ikkagi – kui pikad on Tsahkna käed kõige selle elluviimiseks.

Samal teemal

Sotside uus juht Jevgeni Ossinovski üllatas meid otsusega jääda riigikogu liikmeks. Kuna IRLi juht Tsahkna on ennekõike sotsiaalkaitseminister, siis pühendunud töötegemise kõrval ei pruugi tal jaguda piisavalt aega erakonnaasjadega tegelemiseks. Samuti pole Tsahkna Ossinovskiga võrreldav tõusev täht Eesti poliitikas, vaid on parteitööl olnud juba pikka aega. Seetõttu on tal sellevõrra raskem end erakonna juhi kohal tõestada, sest ootused tema suhtes ei pruugi olla kuigi suured.

Kui aga IRLi asjadel lasta äsjase skandaali laineharjal isevoolu teed minna, siis ei pruugi seda erakonda seniselt kujul enam kauaks jätkuda. Samas vääriks ju erakond, mis Mart Laariga eesotsas juhtis Eestit pöördelistel aegadel, paremat saatust. IRLi päästmiseks peab Tsahkna ennast kohe alguses maksma panema ja näitama, kes on olukorra peremees. Kui hakata kriminaalide värbamist erakonna eri struktuurides teadmata aja jooksul menetlema, võib kergelt süveneda veendumus, et ju nad püüavad seal asju endale soodsas suunas kinni mätsida.

Halvim, mis nii erakonna kui Eesti jaoks juhtuda saab, on IRLi killustumine mitmeks konkureerivaks ja arveid klaarivaks grupeeringuks, mida omavahel ühendab ainult meeleheitlik soov võimul püsida langeva reitingu kiuste. IRLil tuleb üles leida kadumaläinud aade, et jääda Eesti erakonnamaastikule edasi tegutsema.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee