Eesti uudised

Skandaal Aaviksoo rektoriks valimisega: hääletussedelid lähevad nüüd kohtuekspertiisi! (13)

Teet Teder, 6. juuni 2015 08:00
Jaak AaviksooFoto: Karmen Ekbaum
Tehnikaülikooli rektori valimine andis kuratooriumis tulemuseks kaheksa poolt- ja kolm vastuhäält. Poolthääli oli täpselt niipalju kui vaja, et rektoriks valida Jaak Aaviksoo. Nüüd aga teatasid neli kuratooriumi liiget, et tegelikult hääletasid nad vastu ja kahtlustavad valimissedelite võltsimist.

Sedelid loeti üle. Tulemus: ikka kaheksa pool- ja kolm vastuhäält. Protestijad aga ei taganenud oma väidetest.

Samal teemal

"Kuratooriumi esimees Sandor Liive otsustas, et tuleb lõpetada olukord, kus neli liiget seavad kahtluse alla tehnikaülikooli töötajate usaldusväärsuse. Muud ei jää üle, kui lõpliku tõe selgitamiseks tuleb saata sedelid kohtuekspertiisi instituuti eksperdihinnangu saamiseks," ütleb ülikooli kommunikatsioonijuht Ain Parmas.

"Selleks on vaja kõigi häältelugemiskomisjoni liikmete ja kuratooriumi liikmete nõusolekut, sest neilt tuleb võtta ka võrdlusproovid. Praegu kõigilt nõusolekut ei ole."

Häältelugemiskomisjoni kõik liikmed on oma nõusoleku juba andnud. Praegu on puudu vaid ühe kuratooriumi liikme nõusolek – Heiti Hääl on välismaal lähetuses. "Ta on lubanud sellega esimesel võimalusel tegelda, aga ta ei ole saanud öelda jah ega ei," ütleb Parmas.

Isegi riigikogu valimistel, kus Viktoria Ladõnskaja ja Sven Sesteri hääled loeti mitu korda üle ja lõpuks pääses ühehäälse enamusega riigikokku Ladõnskaja, ei kasutatud kohtuekspertide abi.

Miks tuleb seda teha ülikoolile rektori valimisel? "See kõlab veidralt ja see ongi veider, et niimoodi on seda asja aetud. Lihtsalt asi on selles, et kuratooriumi esimehe hinnangul on praegu olemas täiesti legitiimne kuratooriumi otsus, millega saaks rektori valimise protsessiga edasi minna. Kuna neli liiget on selle vaidlustanud, siis peab ta (Sandor Liive) langetama otsuse, kuidas edasi minna. Lihtsalt kordushääletust ei saa mõne liikme soovil hakata korraldama. See protseduur on seaduses täpselt kirjas, kuidas valimine käib. Kuna hetkel on seatud kahtluse alla töötajate usaldusväärsus või eksis kuratooriumi liige, siis ekspertiis on ainuke variant, kuidas lõplik tõde välja selgitada," räägib Parmas.

Ekspertiisi kulud katab tehnikaülikool. Kas seda raha saab hiljem kelleltki sisse nõuda, on veel lahtine.

Vastuhääli kolm, vastu hääletanuid neli!?

22. mail olnud hääletus kuratooriumis oli salajane, aga häältelugemine toimus kuratooriumi koosolekul avalikult kõigi liikmete ees. Kohe hääletajatel pretensioone ei olnud.

Eile hommikul saatsid aga samad neli kuratooriumi liiget taas avalduse. Nad väidavad, et nemad neljakesi hääletasid kindlasti Aaviksoo vastu, aga millegipärast nende palvel algatatud audit seda ei kinnita. Nad paluvad kordushääletust.

"Siia alla kirjutanud neli kuratooriumi liiget on kindlad, et hääletasid viimases voorus Jaak Aaviksoo vastu ning samas hääletussedelid seda tulemust ei kajasta," kirjutavad nad oma avalduses.

"Tahes-tahtmata on tekkinud olukord, mis riivab akadeemilise institutsiooni jaoks tõsiseid väärtusi, kuna seab kahtluse alla nii valitud rektori kui ka kuratooriumi edasise tegevuse."

Nelja vastuhääle korral ei oleks Aaviksoo rektoriks valitud ja vastavalt kokkuleppele oleks kuratoorium sel juhul pidanud täies koosseisus tagasi astuma.

"Kuna hääletustulemusi kontrollis kahest TTÜ töötajast (kellest üks oli rektori valimisel häältelugemiskomisjoni liige) ning ühest kuratooriumi liikmest koosnev komisjon, siis jäävad mainitud kahtlused kahetsusväärselt ümber lükkamata ja see on väga halb TTÜ mainele. Olukorda oleks võinud lahendada TTÜ-välise kiire auditi tellimine, mis oleks lihtsamini suutnud kahtlused kõrvaldada," seisab kirjas.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee