Eesti uudised

Näljastreikija: pensionist peab jätkuma ravimile kui ka söögile! (58)

Arvo Uustalu, 6. juuni 2015 08:00
OTSESELT EI SÜÜDISTA: «Ma ei ole kellegi peale vihane. Ma pole kade ka poliitikute peale. Saagu riigikogus kas või 10 000 eurot. On loomulik, et osa inimesi elab rikkamalt ja osa vaesemalt, aga elada tahan ka mina,» ütleb Jelena.Foto: Aldo Luud
Elektri ja toasoojata talve üle elanud naine lubab streikida kas või sügiseni.

"Söömata pean ehk mõne aja vastu, rohtudeta mitte. Praegugi on mul tabletid kotis," räägib puudega inimestele elamisväärset penisoni paluv Kohtla-Järve naine.

Eile pärastlõunal Kohtla-Järve linnavalitsuse ees purskkaevude kõrval pargipingil istunud Jelena Guskova kõrval on magamiskott, kark, pool pudelit vett ja venekeelne kiri, mille üsna kaootilise sisuga teksti lõpetab lause: "kuulutan välja näljastreigi 4. juunist."

Söönud pole ta eile hommikust saadik. "Eile lõunast olen joonud pool pudelit vett. Jõudu annavad mulle inimesed, kes mööda lähevad, ja mind sooja sõnaga toetavad," räägib ta.

Laps pidi sõbranna juures elama

Jelena elu oli ilus hetkeni, kui ta aastaid tagasi haigestus. Pärast peaoperatsiooni algasid tal epilepsiahood. "Töötasin õmblejana, aga haiguse tõttu lasti mind töölt lahti. Ikka oleksin tahtnud töötada, kas või natukenegi, aga haiget enam ei tahetud," räägib Jelena, kelle sõnul on tal 100% puue.

Tema ühe silma ümbrus on punane.

Jelena ütleb, et vajaks rehabilitatsiooniteenust, kuid selle saamiseks tuleb kuskile sõita. Selleks tal raha pole. Jelenale toob pisara silma aga mitte oma haigusest, vaid tütrest rääkimine. "Kuna elektrit ei olnud ning koos sellega toasooja ja söögitegemise võimalust, siis pidi tütar sõbranna juurde elama minema. See oli mulle väga valus. Nüüd sai ta 18. Tal on nüüd oma poiss. Jumal tänatud, saab oma elu peale ära. Elan ju nagu kiviajal – pole elektrit, pole kütet, pole televiisorit ja ei saa süüa teha. Magasin terve talve üleriietes. Ainult raadiot saan kuulata, sest see töötab patareidel," ütleb ta.

Jelena peab napist pensionist 35 protsenti kohtutäituri vahendusel ära andma. Alguse sai praegune olukord sellest, et kortermajas elav Jelena loobus kaugküttest. Seda tänu naabrite ja linnavalitsuse vastutulelikkuse, kes selleks loa andsid. Alternatiivseks kütteks valis Jelena elektrikütte. Ühel hetkel jäi ta arvete maksmisega hätta ja praeguseks on elektrivõlg suurusjärgus 1400 eurot. Streikija ei arva, et elektrifirma tema arved peaks kinni maksma, kuid lisab, et inimene peaks ikka nõnda palju raha saama, et jõuaks nii süüa kui ka kommunaalteenuste eest maksta.

"Praegu jääb mulle kätte 260 eurot, 350ga saaksin hakkama. Selliseid hädas inimesi on Eestis tuhandeid, aga inimestel on tavaliselt mõni pereliige, kes teda toetab. Minul pole kedagi."

Politseile ja möödujaile tänulik

Ööl vastu eilset kella 3 ajal seisis linnavalituse ees pargipingil magava Jelena ees politseipatrull. Kuna Jelena koju minna ei soovinud, viidi ta sotsiaalmajja.

"Tegelikult olen ma tänulik politseile ja inimestele, kes minu tervise pärast muret tundsid ja politseile minust teada andsid. Öösel on magamiskotis ikka külm magada," tunnistab ta. Jelenale on osa tuttavaid öelnud, et mis sa sinna ikka lolli lähed mängima, kuid on neidki, kes teda toetavad. "Aga ma tunnen, et pean seda tegema. Minu eest ei tule siia keegi streikima. Ja tean, et mulle on mõttes toeks paljud raskustes inimesed. Kui vaja, siis streigin kas või sügiseni välja, aga kui keegi ütleb, et lahendame su olukorra, siis hõiskan rõõmsalt halleluuja ja lähen kohe koju."

Jelenast möödub mitu inimest, kes talle toetust avaldavad. Üks neist on 50% töövõimetusega Valeri. "Mingit abi on siin linnas ikka väga raske saada," sõnab ta.

Sotsiaalhoolekandekeskuse direktor: erandit ei saa teha

Kohtla-Järve sotsiaalhoolekandekeskuse direktor Arne Berendsen ütleb, et linn on Jelenat jõudumööda aidanud. "Aga me ei saa hakata kinni maksma kellegi võlgasid. Ütlesin talle, et lõpetame selle nalja ära, istume ilusti maha ja arutame olukorrast väljatuleku võimalusi. Et nälgimisega ei saavuta midagi. Me suhtleme edasi ja Jelenal on ka minu telefoninumber. Nälgimine kindlasti tema tervisele kasuks ei tule," räägib ta.

Berendseni sõnul on Jelena nõudmistest kohati raske aru saada. Muu hulgas palub ta oma korterisse maagaasi. Samas ostis ta amortiseerunud korteri, millel maagaasi ühendust ei olnud. "Meie töötaja käis tema juures kodus ja sanitaarselt on seal korras. Ainult elektrit ei ole ja sellest tingituna ka sooja vett. Suusõnaliste avalduste peale ei saa me inimest aidata. Tuleb teha põhjendatud avaldused. Kui varem on ta omavalitsuse poole abi saamiseks pöördunud, siis eelmisel aastal mitte. Varem oleme teda aidanud näiteks lapse koolitarvete ja ka ravimitega."

"Me ei saa Jelena puhul teha erandit ja hakata tema võlgasid tasuma. Kui luua selline pretsedent, siis ei istuks näljastreikija ainult ühe pingi peal, vaid täis oleksid kõik linnavalitsuse ees olevad pingid."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee