Eesti uudised

ALLKIRJAD PABERIHUNTI: lasteaed hävitas õiglase palga nõudmisele antud allkirjad? (38)

Katrin Helend-Aaviku, 6. juuni 2015, 08:00
TOETADA VÕI MITTE: Lasteaiaõpetajate palk maakonniti erineb rohkem kui 500 euro võrra, mistõttu on lasteaednikud kogunud üle 16 000 toetusallkirja, et esitada see riigikogule. Osa Tallinna lasteaednikke mõtles pärast allkirja andmist ümber, peljates, et riigi rahast palkade ühtlustamiseks ei piisa ja siis võidakse hakata nende palku kärpima. Pilt on illustreeriva tähendusega. Foto: Aldo Luud
Lasteaednike palkade vahe maakondades on nii suur, et üle Eesti hakati õiglase ja ühtlase palga eest võitlemiseks koguma allkirju, mis kavatsetakse esitada riigikogule. Praeguse üle 16 000 kogutud allkirja asemel võinuks neid rohkemgi olla. Vähemalt ühe lasteaia töötajad kinnitavad, et palgalangust kartes oli juhataja nii nende kui ka lastevanemate antud allkirjad hävitanud.

"Juhataja andis hoolekogu esindaja kaudu teada, et selle allkirjakogumisega tehakse iseendale kahju. Et Tallinna lasteaiaõpetajate palgad on niigi juba kõrgemad kui mujal Eestis ja võib juhtuda, et kuna riigil raha ei ole, siis tõstetakse teiste palku Tallinna lasteaiaõpetajate arvelt ning nad võivad oma palgast osa hoopis kaotada," räägib anonüümseks jääda sooviv lasteaednik.

"Keegi ei tea täpselt, kust selline hirmutamise jutt tuli, aga töötajad läksid tõsiselt paanikasse. Mõned tahtsid oma allkirja ära kustutada, aga rikutud lehte ei saa ju ära saata. Siis otsustas juhtkond, et allkirjad hävitatakse ja pani õpetajate allkirjadega lehe vahetult enne ärasaatmist hoopis prügihunti," ütleb ta.

Öeldud on ka, et Tallinnas pidavat lasteaednike palgad sügisel niikuinii 12 protsenti tõusma ja polegi vaja toetusallkirju anda.

Hävitati ja tehti uus?

"Lapsevanematele ei öelnud juhtkond allkirjade hävitamisest sõnagi. Vanemad arvavad siiamaani, et on oma toetust avaldanud ja et nende allkirjad on ära saadetud," on õpetaja hämmeldunud.

Lasteaia juhataja eitab toetusallkirjade hävitamist.

"Hävitatud? Kes teile sellist juttu rääkis? Sellest ei tea ma midagi. Neid allkirju kogus üks teine õpetaja, aga teda ei ole praegu. Aga ma tean, et see õpetaja viis allkirjad kogumiskohta, rohkem ma ei oska tõesti midagi öelda," kinnitab juhataja, et üle olevat antud nii töötajate kui ka lastevanemate allkirjad.

Jutt muutub mõne aja pärast, kui juhataja helistab tagasi ja ütleb, et esimene allkirjadega leht hävitati tõepoolest. Mitu töötajat olla ümber mõelnud pärast seda, kui olid allkirja andnud.

"Nad kartsid, et riigil ei pruugi raha jätkuda ja et siis tuleb teiste palgatõus nende palga arvelt ja tahtsid oma nime ära kustutada. Seda soditud lehte me ei saanud ära saata ja tegime uue, kuhu kõik soovijad said uuesti oma allkirja anda," väidab juhataja.

Palgamäär kõigub peaaegu kaks korda

Eesti lasteaednike liidu juhatuse esimees Liili Pille ütleb võimalikust toetusallkirjade hävitamisest kuuldes, et see on kurb lugu.

"Meie pöördumise eesmärk on ju ikkagi see, et saaks juhtida tähelepanu sellele, et lasteaias tegelevad lastega erialase ettevalmistusega kogenud õpetajad, kes kõik väärivad õiglast tasu," ütleb Pille, et suudaks ka kõige parema tahtmise juures ette kujutada, et neil lasteaiaõpetajatel, kel praegu on kõrgem palk kui teistel, võiks see palkade ühtlustamisel langeda.

"Eks inimestel on igasuguseid hirme ja paljud neist võivad olla ka põhjendatud varasematele kogemustele tuginedes, aga ma usun, et oleme riigikokku valinud inimesed, kes langetavad õiglased otsused. Usume, et otsustajate hulgas on inimesed, kes hindavad seda tööd, mida lasteaedades tehakse," räägib Pille, et motiveeritud õpetaja, kes tunneb, et tema tööd väärtustatakse, on valmis oma töösse rohkem panustama ning teeb seda pühendunumalt.

"See on ka eelkõige perede ja laste jaoks tähtis," lisab ta, et allkirju on oodatud andma kõik, kes väärtustavad lasteaiaõpetajate tööd.

Praegu on aga olukord selline, et lasteaiaõpetajate ühe kuu keskmise palga suurus oli eelmisel aastal omavalitsustes 427 eurost kuni 1132 euroni, mis näitab, et vahe võib olla rohkem kui kahekordne. Samas ei võimalda praegused seadused kehtestada riiklikult koolieelsete lasteasutuste õpetajatele töötasu alammäära.

Pöördumises riigikogule on kirjas, et väiksemad ja vaesemad omavalitsused on sunnitud lasteaeda tööle palkama erihariduseta inimesi, kuna jõukamad vallad meelitavad õpetajad suurema palgaga enda juurde. Riigikogule tehakse ettepanek kehtestada kogu Eestis kõigile lasteaiaõpetajatele põhikooli ja gümnaasiumi õpetajatega võrdne riiklik töötasu alammäär ning sätestatakse koolieelsete lasteasutuste rahastamine nii nagu munitsipaalkoolide rahastamine.

8. juunil saab Tartust ühtlasi alguse allkirjade kogumise heaks korraldatav rattamatk. Lasteaiaõpetajate esindajad sõidavad läbi kuue linna ning osalevad avalikel kõnekoosolekutel ning seal on soovijail samuti võimalik oma toetusallkiri anda.

Samal teemal

29. oktoober 2015, 08:05
Lasteaiad ei luba venekeelsetel lastel omavahel emakeeles suhelda

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee