Elu

Juta Kurmanile tõi pika ea tülidest ja meelemürkidest hoidumine 

Ago Pärtelpoeg, 6. juuni 2015, 08:00
LÕPUNI TEGUS: Juta Kurman 2012. aastal New Yorgi kodumaja ees. Siis ja kahel järgnevalgi aastal sõitis ta iga nädal metrooga Eesti majja keeletunde andma ja üritustel osalema.  Ago Pärtelpoeg
Eile saadeti USAs New Yorgi osariigi Kensico kalmistul viimsele puhkusele Välis-Eesti laulja ja kultuuritegelane Juta Kurman, kes tähistas mullu 7. novembril 102. sünnipäeva.

Armastatud keeleõpetaja ja New Yorgi eesti kogukonna aktiivne seltskonnahing Juta Kurman, kes õpetas veel 101aastaselt New Yorgi Eesti majas huvilistele eesti keelt, lahkus meie seast 22. mail. Sajanda sünnipäeva puhul sai küsitud, mis on tema pika eluea ja hea tervise saladus. Vastuseks kõlas: "Taevaisa on mulle andnud loovat vaimu, ma ei armasta tülitseda. Loobumine alkoholist ja suitsetamisest on aidanud säilitada hääle tervena. Tahan öelda eestlastele: hoidke tervist ja valmistage end ette mitmele alale, siduge oma elu aktiivse ühiskondliku tegevusega, ärge kurtke oma kaotusi, neid on meil kõigil olnud. Kui ma käin Eesti majas, olen muredest eemal. See on parem kui arstirohi."

Juta Kurman (neiuna Tomberg) sündis Pärnumaal. Kahel korral abiellunud ja kaks poega ilmale toonud naine, kes pidi matma mõlemad mehed ja pojad, elas võõrsil peaaegu 70 aastat. New Yorgis kujunes temast üks juhtivaid eestluse säilimise eest seisjaid USAs. Vaatamata elus ette tulnud raskustele ja isiklikele tragöödiatele oli Juta Kurman lõpuni väga tegus, humoorikas ja rõõmsameelne.

Juba 1930. aastatel oli Juta Tomberg tuntud näitleja ja lauljana. Näiteks Tallinna Töölisteatri laval on ta laulnud duetti koos tenor Aarne Viisimaaga, mängides naispeaosa F. Schuberti kammeroperetis "Kolme neitsi maja". 1936. aastal lõpetas ta Tallinna Teatrikooli näitleja kutsetunnistusega ning oli seejärel neli aastat Riigi Ringhäälingu solist.

1940. aasta mais lõpetas Juta Kurman Tallinna Konservatooriumi helikunstnikuna professor Aleksander Arderi klassis, kus tema kaasõpilasteks olid näiteks Elsa Maasik ja Tiit Kuusik. Juta eriharrastuseks olid luuletamine ja deklameerimine, viimasel alal esines ta koos Hugo Lauri ja Felix Mooriga.

1944. aasta sügisel õnnestus tal koos kahe väikese pojaga nõukogude võimu eest Saksamaale põgeneda. "Esimese öö saime veeta raudteejaama keldris, kus oli sisse seatud põgenike vastuvõtupunkt. Hiljem saime ööbimiskoha väiksesse odavasse hotelli, kus meile anti mannasuppi ja voodisse valged linad. Küll oli see magus uni!" on Juta meenutanud.

1947. aasta suvel võttis Juta ette pika laevareisi New Yorki. Seal sai ta väikest taskuraha teenida laulmisega raadios, teles ja klubides. Peagi valiti Juta Kurman New Yorgi Eesti Naisklubi esinaiseks. Üks endale võetud ülesandeid oli ka Eestist saabunud põgenike üleaitamine. Kurmanite pere andis käendusi ligi sajale kaasmaalasele.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee