Maailm

Läti uus president sündis saatuse tahtel Venemaal (8)

Aadu Hiietamm, 5. juuni 2015 07:00
ÕNNITLUSED: Raimonds Vējonisel tuli pärast presidendivalimiste tulemuste selgumist kuulata mobiiltelefonile helistajate õnnitlusi.Foto: AFP / Scanpix
Läti uueks presidendiks valitud Raimonds Vējonise eluloost torkab silma, et ta on sündinud Venemaal Pihkva oblastis. Poliitiku sõnul juhtus see kogemata, sest ema läks rasedana külla armeeteenistuses viibinud isale.

Läti Seimil kulus kolmapäeval üheksa tundi ja viis valimisvooru, et valida nelja kandidaadi seast uueks riigipeaks senine kaitseminister Raimonds Vējonis (48).

Esimene roheline president

Samal teemal

Kuna Vējonis juhib ka Roheliste ja Põllumeeste Liitu, siis saab Lätist esimene Euroopa Liidu liikmesriik, kus president on rohelise maailmavaatega.

"Kõigepealt on vaja juua," ütles Vējonis eile õhtul Seimi tribüünil, kui oli selgunud, et ta sai presidendivalimiste viiendas voorus 55 häält ehk neli rohkem, kui võiduks oli vaja. Seejärel sirutas ta käe mineraalvee järele.

Uue presidendi eluloost torkab silma, et ta on sündinud 15. juunil 1966 Venemaal Pihkva oblastis. Vējonise sõnul ringleb sellega seoses palju legende, sest nii ajakirjandus kui ka avalikkus on seda fakti tõlgendanud loominguliselt. "Tegelikkuses on kõik väga lihtne. Minu isa kutsuti nagu kõik teised nõukogude ajal armeesse ja saadeti Pihkva ringkonda. Minu ema otsustas rasedana, et jõuab talle teenistuse ajal veel enne lapse sündi külla minna, kuid see arvestus osutus ekslikuks ning tagasi Lätimaale pöördus ta juba koos minuga," vahendab BBC Läti järgmise riigipea selgitust.

BBC lisab, et uue presidendi ema on venelanna ning Vējonis ei ole seda kunagi varjanud, kuid ei ole ka afišeerinud. Politoloogide arvates mõjuvad uue riigipea vene juured soodustava tegurina integratsiooniprotsessides.

Hariduselt on Vējonis bioloogiaõpetaja. Ta lõpetas 1989. aastal Läti ülikooli ja sai sealt 1995. aastal ka magistrikraadi. Vahepeal jõudis ta end veel täiendada ka Tallinna tehnikaülikoolis ja Tampere tehnikaülikoolis.

Läti uus president on juba 29 aastat abielus. Tema abikaasa Iveta Vējone on samuti hariduselt pedagoog. Peres on kaks poega.

Uue riigipea hobidest on teada vähe. Valimiskampaania ajal tunnistas ta, et on kirjutanud luuletusi ja tegutsenud väikest viisi kunstnikunagi. Tõsi, luuletusi on ta näidanud vaid oma naisele.

Vējonis on lubanud presidendina pöörata enim tähelepanu riigikaitsele ja julgeoleku tugevdamisele. Ta pooldab relvajõudude arendamist ja NATO kohaloleku suurendamist Lätis ja Balti regioonis. Samuti tuleb tema arvates tugevdada Läti riigipiiri, sest ohutu piir annab riigile võimaluse arenemiseks ja investeeringute ligitõmbamiseks.

Vējonis on valmis konstruktiivseks dialoogiks Venemaaga, kuid ainult siis, kui olukord Ukrainas paraneb ja Minski kokkuleppeid hakatakse täitma.

Peab võimalikuks dialoogi Venemaaga

"Igal koostööl on kaks poolt, kui üks pooltest rikub regulaarselt rahvusvahelisi õigusnorme ja toetab sõjategevust Ukraina territooriumil, siis niisuguse riigiga on konstruktiivne koostöö kahjuks võimatu. Kui aga tulistamine ja inimeste hukkumised Donbassis lõpevad ning Ukraina ja Venemaa suhted paranevad, siis on Läti koos teiste riikidega valmis alustama Venemaaga konstruktiivset dialoogi," selgitas ta oma seisukohta.

Saksa riiklik välisringhääling Deutsche Welle iseloomustas Läti uut presidenti mõõduka poliitikuna.

"Venemaa teab Vējonist kaitseministrina ning juba on selge, et ta ei ole sama kirglik kui Eesti president Toomas Hendrik Ilves või Leedu president Dalia Grybauskaitė. Vaevalt saab temast kõige enam Venemaad ärritav president," tsiteeris venekeelne BBC Läti politoloogi Iveta Kažokat.

Läti ekspresident Vaira Vīķe-Freiberga andis Vējonisele hea hinnangu. "Igal juhul on tal rohkem kogemusi, kui oli minul või Valdis Zatlersil," toonitas Vīķe-Freiberga.

Tõepoolest, Vējonis oli aastatel 2002–2011 keskkonnaminister. Järgnesid kolm aastat Seimis ja mullu sai temast kaitseminister. Väärib tähelepanu, et selle pika poliitilise karjääri ajal on ta suutnud hoiduda skandaalidest.

Kuna Läti valitsuskoalitsioon ei suutnud ühises presidendikandidaadis kokku leppida, siis peab Vīķe-Freiberga võimalikuks, et Vējonis valiti presidendiks tänu toetusele opositsioonileerist, kuigi opositsiooniparteid on seda eitanud. Vīķe-Freiberga ei välista, et diili aitas läbi suruda skandaalne Ventspilsi linnapea Aivars Lembergs.

Läti senise presidendi Andris Bērziņši ametiaeg lõpeb 7. juulil.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee