Foto: Sander Silm
Sander Silm 4. juuni 2015 12:20
Ajad, mil Tartu turul võis aiavilja päritolu kohta küsides vastuseks kuulda kas Tartu-, Põlva- või Võrumaa, on vähemalt varasuvel möödas, sest enamiku müüdavast kraamist moodustasid Poola või Leedu kaup.

Varasematel aastatel kulges Tartu avaturu elurütm järgmiselt: kevadel alustasid taimemüüjad ning mai lõpus hakkas neile tasahilju lisanduma kodumaise värske redise, sibula, kurgi ja üksikud tomatimüüjad.

Esimesed kodumaised maasikad tulid turule juunis ning varasemalt olid maasikamüüjate hulgas Poola maasikate müüjad pigem erandid.

Kuid varasuvel on olukord kardinaalselt teine: kodumaine oli Tartu turul vaid till, kurk (2 – 2,5 eurot kilo) ja redis (2,50 eurot kilo) ning värske hapukurk (4,5 – 5 eurot kilo).

Leedu murelid maksid 7 eurot ning Poola ja Leedu maasikate hinnaklass jäi marjade kvaliteedist johtuvalt 2,80 – 5 euro vahele. Leedust pärit varajane kartul maksis 2,50 eurot/kg, kuid müüja soostus seda müüma ka 2 euro eest. Leedust pärit tomat maksis 3,50 eurot/kg.

Eesti Aiandusliidu tegevjuht Raimond Strastin ütles Õhtulehele kommentaariks, et kuna Leedul ja Poolal on Eesti ees geograafiline eelis, siis on enesestmõistetav, et nende riikide kaup on leidnud tee ka meie lettidele.

Kuid see pole ainus põhjus. Erinevalt Eestist toetavad Leedu ja Poola erinevate meetmetega oma aiandussektorit. Nii näiteks on Poolas kasvuhoonete kütmiseks vajamineva gaasi aktsiis madalam kui Eestis ja ka see annab Poolale ja Leedule konkurentsieelise.