Maailm

Saakašvili: süüaluse staatus sunnib mind elama välismaal (17)

Aadu Hiietamm, 4. juuni 2015 07:00
TUTVUSTAB UUT KUBERNERI: Ukraina president Petro Porošenko (49, vasakul) tutvustas 30. mail Odessa elanikele Gruusia ekspresidenti Mihheil Saakašvilit (47, keskel) kui oblasti uut kuberneri. Foto: Reuters / Scanpix
Gruusia eelmisest presidendist Mihheil Saakašvilist sai mai lõpul üllatuslikult Ukraina Odessa oblasti kuberner. Selleks tuli tal võtta Ukraina kodakondsus ja loobuda Gruusia omast. Saakašvili rääkis BBC-le, et Gruusia passi säilitamisel ähvardanuks teda kodumaal vanglakaristus.

"Ma olen süüdistatava staatuse tõttu pidanud elama väljaspool Gruusiat," rõhutas Mihheil

Saakašvili (47). Seetõttu võttis ta vastu Ukraina presidendi Petro Porošenko pakkumise hakata Odessa oblasti kuberneriks. Alates veebruarist töötas Saakašvili Porošenko nõunikuna. Ukraina presidenti ja Gruusia ekspresidenti ühendab ülikooliaeg. Nad õppisid Kiievis Tarass Ševtšenko ülikoolis ühel kursusel.

"On täiesti reaalne, et Gruusia passi säilitamisel ähvardab mind kodumaal vangla," ütles 2004.–2013. aastani presidendiametit pidanud Saakašvili. Ta toonitas, et Gruusia praeguste võimude tõstatatud süüdistused näivad maailmale naeruväärsed, kuid temale on need karm reaalsus.

Kartis vanglat

Samal teemal

Gruusia ekspresidenti on lääneriikide ajakirjandus nimetanud Porošenko imerelvaks, mis peab murdma oligarhide võimu.

Saakašvili rääkis BBC-le, et plaanib uues ametis võidelda eelkõige korruptsiooni ja kuritegelike grupeeringutega. Ta tõotas karmilt kontrollida eelarveraha kulutamist, lubas lüüa korra majja Odessa tolliametis ja remontida oblasti teed, mis praegu on kohutavas seisus. "Odessast saab probleemidest hoolimata teha majandusime. Me kõik ehitame siin uut Ukrainat. See on väga huvitav väljakutse," rõhutas Gruusia ekspresident.

Saakašvili peab võimalikuks, et Odessa majandus- ja kriminaalrühmitused püüavad talle anda vastulööki. Sellest hoolimata usub ta, et suudab samm-sammult saavutada enamiku toetuse ja see aitab reforme ellu viia.

"Ma loodan, et mitte ainult president Porošenko, vaid ka Ukraina valitsuse liikmed mõistavad, et vanaviisi elada enam ei saa. Mulle tundub, et (Ukraina) president on seda mõistnud. Minu nimetamine räägib sellest, et ta pooldab väga ebatavalisi ja väga radikaaseid otsuseid," vahendab Gruusia ekspresidendi sõnu BBC.

Mängus ka Gruusia huvid

uurite regiooni geopoliitikat," selgitas ta.

Ukraina siseministri nõunik Anton Geraštsenko loendas Facebookis Saakašvili nimetamise häid külgi: "Mihheil annab dirigendina tooni reformidele regionaalsel tasandil. Ta näitab oma isiklikul eeskujul, kuidas tuleb halastamatult murda pehkinud ja korruptiivsed võimustruktuurid. Odessast peab saama Ukraina regionaalsete reformide vedur."

Kiievi linnapea Vitali Klõtško soovis Saakašvilile uues ametis edu. "Miša on meelestatud võitluslikult. Ta ütles, et on valmis olema ekspert ja praktikas näitama, kuidas vajalikud muudatused kiiresti ellu viia. Ma olen kindel, et see tal ka õnnestub, kirjutas Klõtško Facebookis.

Saakašvili ei väsi kordamast, et pärast Odessa projekti lõppu soovib ta tagasi pöörduda Gruusiasse ja jätkata oma tegevust seal. Võimaliku tagasipöördumise aega Saakašvili ei nimetanud, kuid tema sõnul juhtub see varem kui mõni seda ette kujutab. Saakašvili usub, et Gruusia rahvas suleb tema vastu algatatud kriminaalasjad ja ta saab ka tagasi Gruusia kodakondsuse.

Gruusia praegune riigipea Giorgi Margvelašvili mõistis oma eelkäija loobumise Gruusia kodakondsusest hukka. Gruusia välisministeerium teatas aga, et ei kaalu Ukrainale seoses Saakašvili kuberneriks nimetamisega protestinoodi saatmist.

Venemaa võimud nimetasid Saakašvili nimetamise Odessa oblasti kuberneriks provokatsiooniliseks ja absurdseks sammuks.

"Ma ütleks, et absurditeater jätkub," tsiteerib agentuur Interfax Venemaa parlamendi ülemkoja – föderatsiooninõukogu – esimehe Valentina Matvijenko arvamust. Skandaalsete väljaütlemiste poolest tuntud liberite liider Vladimir Žirinovski võrdles Saakašvilit Staliniga. "Veri on sama, see on gruusia veri. Ta võib järsult olukorda teravdada, võib purustada kõik need oligarhia klannid," kuulutas Žirinovski intervjuus raadiole Govorit Moskva. Edaspidi võib Saakašvili tema sõnul kandideerida Ukraina presidendiks, sest see on kasulik Ameerika Ühendriikidele.

Saakašvili on seni kategooriliselt eitanud, et ta võiks tulevikus kandideerida Ukraina peaministriks või presidendiks.

Samal teemal

05.11.2015
Saakašvili jäi Gruusia kodakondsusest ilma
04.11.2015
Ekspresident Saakašvililt võeti Gruusia kodakondsus
21.06.2015
Saakašvili: Venemaa soovib NATOt proovile panna ja Balti riike rünnata
05.05.2015
Porošenko: valmis tuleb olla tõeliseks sõjaks