Juhtkiri

Juhtkiri | Maksupakett või uus võimulepe? (19)

Õhtuleht.ee, 3. juuni 2015 18:35
Foto: Laura Oks
Riigikogu on arutamas maksumuudatuste paketti, mis peaks tagama koalitsioonilepingus plaanitu elluviimise. Rahuajal poleks selles midagi erakordset. Kuid rahuks ei saa nimetada aega, mil kõik räägivad vajadusest koalitsioonileping uuesti lauale lüüa ja üle vaadata. Peale sotside ka IRLi juhiks kandideeriv Margus Tsahkna, kes on öelnud, et tema erakonnal pole leppe ülevaatamise vastu midagi. Leppe suhtes kriitilisi hääli kostab ka Reformierakonnast enesest.

Nõnda hakkab parlament muutma makse, et täita koalitsioonilepet, millega ükski leppe osapool rahul ei ole. Kas pole silmakirjalik konsensus, kui kõik kolm võimuliidu osalist on tegelikult valmis üksteisele kirve selga lööma?

Samal teemal

Ja ka peaminister Rõivas on skisofreenilises olukorras: ta peab riigikogu ees kaitsma maksumuudatusi, teadmata, kas neid üldse kunagi ellu viima hakatakse.

Poliitikud, ettevõtjad ja ka erakonnad on kogu aeg armastanud rõhutada, et maksudega ei mängita. Ometi kerkivad maksud vajadusel mängleva kergusega (võtkem näiteks kas või käibemaksu tõus masu ajal). Kui maksutõusud võimuliidu häältega heaks kiidetakse, kaotaksid maines enim sotsid, kes kõige häälekamalt nõudsid võimuleppe ümberkirjutamist, kuid otsustaval hetkel hääletavad ikka nii, nagu oravatel vaja.

Reformierakond võib küll tahta kogu maksupaketi ühekorraga vastu võtta, sidudes selle usaldushääletusega, kuid siingi varitsevad omad riskid. Järsku ei saadagi hääli kokku? Pealegi tuleks selleks tülikast opositsioonist üle rullida. Sellist seletamatut ülbust saaksid oravad vaevalt endale lubada: Andrus Ansip on öelnud ja Taavi Rõivas hiljem ka möönnud, et avalikkuse vastuseis maksumuudatustele tuli sellest, et võimuliit oma kavatsusi piisavalt ei selgitanud.

Nõnda jääb mis tahes tulemuse korral kolmikliidu osalistel käsi taskus rusikasse edasi. Tõehetk saabub ilmselt sügisel riigieelarvet koostades ja võib kaasa tuua võimuliidu lagunemise. Kui just mõnel senisel kolmikliitlasel ei õnnestu juba varem  Keskerakonnal kosjas käia.

Samal teemal

03.05.2015
Keskerakond alustab maksude tõttu ööistungitega
21.04.2015
Valitsus kiitis heaks maksumuutuste eelnõu. Loe, mis ees ootab!