Juhtkiri

Juhtkiri | Kas IRLile lüüakse hingekella? (19)

Õhtuleht.ee, 2. juuni 2015 17:47
Foto: Andres Varustin
IRL peaks nädalavahetusel valima uue juhi, kuid erinevalt sotsidest pole erakonnas kandidaatide tuliseid debatte veel märgata. See, et oma partei luua lubanud Jaan Männik ootamatult ja viimasel minutil otsustas kandideerida Margus Tsahkna vastu, jätab pigem mulje, et võim erakonnas on suisa maas vedelamas, korja ainult üles, kui mees oled. Männik, kes küll paljuski räägib õiget juttu ja muretseb Eesti käekäigu pärast, käidi veel paar kuud tagasi Vabaerakonna varivalitsuse nimekirjas välja kui võimalik majandusminister. Ja see jätab temast mõneti parteideülese õnneotsija mulje.

Ka Jaak Aaviksoo, kellest vahepeal räägiti kui võimalikust IRLi juhist, on otsustanud poliitikast mõneks ajaks loobuda ning seisab nüüd tehnikaülikooli rektoriks kinnitamise ootuses silmitsi usaldusreferendumiga, mida nõuavad tema suhtes kriitilised tudengid.

Samal teemal

Kolm korda Eestile peaministri kinkinud partei allakäik tundub ilmne. Saada senise 23 koha asemel riigikogus 14 kohta oleks igale erakonnale ränk hoop. IRLi poistebänd, kelle tegemisi Tõnis Palts teravalt kritiseerib, haaras aga kaks olulist ministrikohta enda kätte ning konverteeris erakonna kaotuse ikkagi isiklikuks heaoluks. Nii tulebki tõdeda, et aatelisemad jõud on lahkunud IRList Vabaerakonda ning jätnud partei Res Publica projektijuhtidele (muru)mängida.

Muutused IRLis saavad alata ennekõike probleemide tunnistamisest: toetus on vähenenud,  hulk liikmeid – ja mitte lihtliikmeid, vaid tuntud tegijaid – lahkunud.  Ühtset meeskonda ei ole Res Publicaga liitumisest saadik moodustunud ning kahtlane, kas erakonda päästaks nüüd ka ümbernimetamine Isamaaks. Ehk oleks ausam ja valijatele arusaadavam, kui isamaalised jõud lahkuksid Vabaerakonda ning jäänukist saaks see, kes ta tegelikult on – Res Publica? Vaadaku siis ise, kuidas üle valimiskünnise saavad.

Nii jääks riigikokku kaks suuremat "valget" erakonda – Reformierakond ja sotsid, kes maailmavaateliselt sobivad kokku nagu siga ja kägu. Eesti poliitmaastik pakuks  küll vähem kombineerimisvõimalusi, kuid ideetul puukerakonnal pole ju ka mõtet.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee