OTSISID NARKORAHA: Kõik neli kohtualust on töötud ja pooled neist invaliidid. (Vasakult) Kalmer Laanemäed, Janek Kiirendit, Kent Kuntselit ja Martin Kütti süüdistatakse mõrvakatses ja ebaseaduslikus vabaduse võtmises. Foto: Tiina Kõrtsini
Teet Teder 2. juuni 2015 07:00
Kuidas juhuslikult kurjategijate jõugule jälile jõuti

Eile algas kohtuprotsess nelja mehe üle, kes peksid invaliidiks 58aastase mehe, süüdistades, et too olla neilt varastanud ligi 40 000 eurot. Uurijad kahtlustavad, et see on narkoraha.

Patrullpolitseinik Ingi oli see, kes mullu 7. augusti ööl vastu 8. augustit võttis paarimehega kella ühe ajal vastu väljakutse. Pealtnägija teatas, et Õismäel ühe maja ees on kahtlane auto ja sellest lohistatakse inimkeha trepikotta.

Patrull jõudis kohale kiiresti. "Nägime sõidukit maja ees. Volvo numbrimärgi järgi tegime kindlaks, millises korteris omanik elab," rääkis politseinik kohtus. "Olime ukse taga, kuulasime kahtlaseid hääli, keegi nagu koriseks. Koputusele keegi ei reageerinud. Teine politseinik läks õue ja nägi korteris liikumist. Koputasime, aga ust ei avatud. Ütlesime, et meil on kahtlus, et korteris võib olla laip. Ta vastas, et sisse ei lase, võtame ühendust advokaadiga. Siis kutsusime lisajõud kohale."

Samas ei jäänud Ingi ootama. Korterit kaitses puidust uks. Olnuks see metallist, oleks Ingi päästeameti kutsunud, aga nõrgema ukse murdis politseinik oma jõuga maha. "Isik, kes ukse taga oli, hakkas osutuma vastupanu. Suruma. Ta ei tahtnud sisse lasta. Aga saime sisse. Jõudu oli tal palju, surusime ta mitmekesi maha, panime raudu."

Maha surutud mees oli Kent Kuntsel, kelle abijõuks kohale tulnud politseinikud ära viisid. Ingi jäi veel korterisse.

"Koridoris, vannitoa vastas nägime inimkeha, kes oli minu teada koomas. Jalad olid ukse poole. Ta vajas kiiremas korras arstiabi. Ta ei olnud teadvusel. Nägime verd igal pool, kätel olid lõikehaavad." Politseinikud kutsusid kiirabi.

Sõbrad ka kohal

Ingi mäletab, et koridoris oli verd, aga mitte väga palju. Kannatanu pea alla oli pandud padi.

Prokurör ütles, et kurjategijad panid toime tapmiskatse piinaval viisil omakasu motiivil.

Süüdistuse alusel võtsid Kent, Martin, Janek ja Kalmer mullu 7. augusti õhtul kella 17 ajal Tallinnas Õismäe tee korteris 58aastaselt mehelt vabaduse, et välja selgitada, kuhu jäi Kenti toast kaduma läinud umbes 40 000 eurot. Selle raha täpne päritolu pole teada, aga võimalik, et see on teenitud narkoäriga.

Prokuröri sõnul ei saanud neil olla sellist raha. Mehed kinnitasid kohtus, et nad kõik on töötud. Kalmer Laanemäe (36) on keskharidusega töötu, Janek Kiirend (41) on keskharidusega töötu invaliidsuspensionär (40% töövõimetu), Kent Kuntsel (37) põhiharidusega invaliidsuspensionil töötu ja Martin Kütt (25) algharidusega (üheksanda jättis pooleli) töötu. Viimane on ainsana varem Eestis karistatud. Samas on Kalmerit ja Janekit mitu korda karistatud Soomes, sealhulgas raskete narkokuritegude eest.

Ühtlasi tulid saali istungit kuulama õlakad lühikeste soengutega, üks kapuutsiga pusas, teine mustas nahkjakis, mehed ja viskasid hoogsalt lehvituseks kohtualustele terekäe. Mehed noogutasid vastu.

Peksmine ei toimunud aga ainult korteris, kuhu politseinikud öösel tungisid. Kõigepealt peksti meest sama korteri köögis, siis viidi päevinäinud Golfi ja sõideti tema suvilasse. Kuntsel võttis kannatanu Volvo ja sõitis ees. Teel, Tabasalu kandis tehti peatus ja meest peksti veel. Käte ja jalgadega, pähe ja mujale. Kannatanu püüdis põgeneda, aga ta teibiti tema enda autost võetud toruteibiga kinni ja topiti pakiruumi.

Murastesse suvilasse jõudes peksti meest seni, kuni ta kaotas teadvuse. 40 000 eurost leiti 10 000. Kuntsel jäi suvilasse kannatanut valvama. Öösel tuldi tagasi, et kannatanu tagasi Tallinna viia ning tuppa lohistada. Kuntsel jäi uuesti valvama, kuni tuli politsei.

Ligi aasta hiljem on kannatanu, 58aastane Gunnar, siiani töövõimetu. Tema elu on rõõmutu ja raske, koju ta pole saanud. Ta viibib endiselt arstide hoole all. Ta õpib ütlema uuesti oma nime, ta ei suuda lugeda, ei suuda toime tulla kõige elementaarsemategi hügieenitoimingutega. "Kõige olulisem, täna ja ka ilmselt edaspidi ei suuda ta iseseisvat tulla toime oma eluga, ta on kõiges sõltuv kõrvalabist," ütles kannatanu esindaja.

"Positiivne on see, et pea 10 kuu jooksul õppis ta mõningad sõnad uuesti selgeks."Siiski nii ühepoolne, nagu esmapilgul tundub, kõik selles loos ei ole. Ühtlasi astus tunnistajapinki eile Gunnari õde, kes tunnistas, et muredeta ta venna elu ei olnud. "Alkoholiga tal probleeme ei olnud. Mõne siidri tegi. Narkootikumidest meil on olnud kunagi juttu, ta ütles, et ta on kõik ära proovinud. Juulis 2014 ütles, et ta on teinud elus kannapöörde."

Omavahel tuttavad

Mis raha see oli, on siiani selgusetu. Kohtuväliselt sahistatakse, et see oli korteri remondiks ja uue mööbli ostmiseks ning võlgades Gunnar varastaski raha ning peitis oma ema suvilasse Muraste külla. Sealt, ehitusjärgus suvila põranda alt leidsid uurijad üle 32 000 euro sularaha. Pruuni kummiga kokku pandud 500euroste pakist tehtud pilt anti eile kohtule.

Samas tunnistas Gunnari õde eile kohtus, et kuulis venda mingist rahast telefonitsi rääkimas. "Ta ütles, et helistas Kent ja et mind pannakse kasti. Et see ei ole Kendi raha, et see on karmide poiste raha ja need tulevad ja löövad ta kasti."

Kohtuistung jätkub täna.