Maailm

Rahusõdurid ahvatlesid lapsi toidu ja taskuraha eest seksile (27)

Aadu Hiietamm, 2. juuni 2015 07:00
SÕDUR JA LAPSED: Sel 20. mail tehtud fotol on Banguis objektiivi ette jäänud patrulliv Prantsuse sõdur ja kohalikud poisid.Foto: AFP/Scanpix/PATRICK FORT
Prantsusmaa saatis 2013. aasta lõpul oma sõdurid Kesk-Aafrika vabariiki, et kaitsta tsiviilelanikkonda rivaalitsevate rühmituste kättemaksurünnakute eest. Nüüdseks on selgunud, et sõdurid kuritarvitasid kaitset vajanutest kõige nõrgemaid ehk lapsi, vahendab Spiegel Online.

Süüdistused on karmid. Prantsuse sõdurid ahvatlesid Kesk-Aafrika vabariigi pealinna Bangui M’Poko rahvusvahelisel lennuvälja asunud põgenikelaagris nälga kannatanud lapsi toidu ja taskuraha eest seksile.

Samal teemal

Lekitaja vallandati

Võimalik, et niisugune tegevus kestis alates 2013. aasta lõpust kuni käesoleva aastani. ÜRO, kes lubas Prantsuse väeüksustel riigi endisesse kolooniasse korda looma minna, oli toimuvast teadlik, kuid otsustas vaikida.

Prantsuse rahusõdurite sigadused jõudsid avalikkuse ette tänu ÜRO inimõiguste ülemvoliniku ametis töötanud rootslasele Andreas Kompassile, kes selle eest aga töölt vallandati. Spiegel Online’i andmetel on skandaal paisumas, sest ÜRO on hakanud töölt kõrvaldama ka neid, kes Banguis sõdurite kuritarvituste kohta andmeid kogusid. Nii loobuti 21. mail Banguis töötanud Miranda Browni teenetest. Brown saatis seepeale ÜRO peasekretärile Ban Ki-moonile kirja, milles kahtlustab vallandamises kättemaksu.

Jutud Prantsuse sõdurite valgustkartvatest tegemistest jõudsid Banguis ÜRO abitöötajateni mullu kevadel. Kuna vihjed laste kuritarvitamise kohta sagenesid, siis otsustasid abitöötajad neid kontrollida. Nad küsitlesid Bangui M’Poko rahvusvahelisel lennuväljal asunud põgenikelaagris lapsi mullu 19. maist kuni 24. juunini. Neliteist 8–15aastast last rääkisid abitöötajatele, kuidas Prantsuse sõdurid neid seksuaalselt ära kasutasid. Oraal- ja ka anaalseksi eest tasusid sõdurid toidu ja väikese taskurahaga. Lapsed kirjeldasid üksikasjalikult kümmet neid kuritarvitanud sõdurit. Ühtlasi oskasid nad öelda kuue sõduri nimed.

Abitöötajad koostasid kuuldu põhjal raporti ja saatsid selle Genfi. Seal pandi see paraku kalevi alla ning konkreetseid süüdlasi otsima ei hakatud. Niisugune suhtumine ei meeldinud ÜRO inimõiguste ülemvoliniku ametis töötanud rootslasele Kompassile, kes otsustas omal käel tegutseda. Ta saatis raporti omal riisikol edasi Prantsuse prokuratuurile.

ÜRO inimõiguste ülemvoliniku asetäitja Flavia Pansieri soovitas märtsi algul Kompassil seepeale vabatahtlikult amet maha panna. Kuna Kompass ei soostunud vabatahtliku lahkumisega, siis lasti ta töölt lahti süüdistatuna ametisaladuste lekitamises ja protokolli eiramises.

Hollande: süüdlasi ootab karm karistus

Kompassi käest jõudis raporti koopia Inglise meediasse ning sealt aprilli lõpus ka laiema avalikkuseni. Kuna süüdistused Prantsuse sõdurite kohta olid karmid, siis oli sunnitud sõna võtma ka Prantsuse president Francois Hollande, kes lubas, et süüdistuste tõendamise korral karistatakse kahtlusaluseid täie karmusega. "Kui mõned sõdurid on halvasti käitunud, siis oleme halastamatud," lubas Hollande telekanalile BFMTV antud kommentaaris.

Ka Prantsuse kaitseminister Jean-Yves Le Drian rõhutas, et, et laste seksuaalse väärkohtlemise korral rakendatakse süüdlaste suhtes nulltolerantsi.

Prantsuse prokuratuur algatas pärast meediakära puhkemist ühtlasi ametliku uurimise, kuid Spiegel Online’i väitel ei ole tänaseni kedagi kahtlusalustest üle kuulatud või vahistatud. Tundub, et Prantsuse võimud soovivad sõdurite väärkäitumise lihtsalt unustada.

Samal teemal

06.03.2016
Rahusõdurid sundisid tüdrukuid koeraga väikese raha eest seksima
10.01.2016
Rahusõdurid ostsid lastelt seksi küpsiste ja joogivee eest