Eesti uudised

Eestlastest tööandjad koorivad Soomes kaasmaalastest töötajate nahka (149)

Õhtuleht.ee, 1. juuni 2015 14:20
Foto: Reuters / Scanpix
"See on orjapidamine, täielik džungel!" rääkis Pealinnale Soome tööõigusjurist Juhani Tamminen, kuidas eestlastest firmaomanikud Soomes oma rahvuskaaslastest töötajaid kohtlevad. "Kui eestlased põgenevad Soome, siis müüvad nad end seal nagu prostituudid, saavad soomlasega võrreldes madalama palgaga töö ja mõtlevad, et see teeb nad õnnelikuks."

"Eestlane koorib eestlase naha," iseloomustas ka Soomes tegutsev tööõigusjurist Ester Rooda Pealinnale viimaste aastate suundumusi Soome tööjõuturul.

Samal teemal

Samas tegi Euroopa Kohus hiljuti soomlaste ametiliidu kohtuasjas selge otsuse, et võõrtööjõule ei tohi maksta madalamat palka. Rooda sõnul ei täida tööandjad Soomes eestlastest töötajata puhul aga endiselt Soome seadusi ja reegleid. "Meil on endiselt käed-jalad tööd täis ja Eesti töötajate kaebuste hulk vähenenud ei ole," märkis jurist.

Eriti agarad teisi eestlasi ära kasutama on Soomes tegutsevad eestlastest firmaomanikud. "Varem seda nii palju ei olnud, kuid asi võib olla selles, et eestlased asutavad Soomes järjest rohkem firmasid," märkis Rooda.

Ettevõtjate teenusekeskuse YritysHelsinki andmetel on eestlased Soomes asutanud ümmarguselt 2000 ettevõtet. Kuid Soomes tegutseb lisaks palju ka Eestis registreeritud firmasid. Soome ametiühingute keskorganisatsiooni (SAK) hinnangul on eestlaste asutatud ettevõtete arv Soomes kasvanud viimastel aastatel kiiremini kui ühegi teise immigrantiderühma oma. See oleks justnagu Eesti järjekordne nn edulugu. Eestlastest töötajaid aitavad juristid aga väidavad, et pahatihti hiilivad eestlaste firmad maksudest ja Soomes kehtivatest töötasumääradest kõrvale.

"Kui eestlased põgenevad Soome, siis müüvad nad end seal nagu prostituudid, saavad soomlasega võrreldes madalama palgaga töö ja mõtlevad, et see teeb nad õnnelikuks," rääkis Tamminen. "Tavalised on olukorrad, kus kaks kavalat, ehk pettusega tegeleda püüdev Eesti tööandja või -vahendaja ning kerget tööd lootev eestlane, leiavad teineteist. Ja siis nad kahekesi koos püüavad Soome riiki võimalikult kaua ja efektiivselt petta."

"Eks see Eesti tööjõuga ümberkäimine kohati meenutab džunglit või orjapidamist," jätkas Tamminen. "Asi on ka selles, et eestimaalase jaoks on riik sageli kauge ja võõras, mõeldakse, et mis ma talle makse maksan, mida see riik mulle andnud on. Ja siis tullase sama mentaliteediga ka Soome. Kuid seal kontrollitakse hoolega, kas kõik on seadustepärane ja maksud makstud, ja kui ei ole, siis tekivad trahvid ja halvemal juhul minnakse välja kuni kriminaalkohtuni."

Tamminen ütles otsesõnu, et inimene, kes tahab Soome tööle, peaks vältima Eesti taustaga firmasid ja tuleks suhelda kohe Soome tööandjaga.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee