Eesti uudised

Kaitseuuringute keskuse asedirektor hoiatab Vene luure eest (49)

Siim Randla, 1. juuni 2015 07:00
Martin Hurt
"Ma ei julge järeldada, et Leedus viimasel ajal ilmsiks tulnud spionaažijuhtumid näitavad Venemaa luureteenistuste aktiviseerumist, kuid Eesti elanikel tasub säilitada tavapärane valvsus, sest Venemaa on alates Balti riikide taasiseseisvumisest pidevalt üritanud värvata inimesi koostööle ning hankida tundlikku informatsiooni," ütleb rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse asedirektor Martin Hurt.

Saadaolevatel andmetel on seekord Leedus tabatud inimene Venemaa kodanik, kes olevat FSB töötaja, st ta pole lihtsalt koostööle värvatud isik, räägib Hurt. "Eesti elanikel tasub säilitada tavapärane valvsus. Tavapärane seetõttu, et oleme Venemaa naaberriik ja nii kaua kui Moskva üritab ­õõnestada meie iseseisvust, peame sellest oma igapäevases tegevuses lähtuma. Eesti poliitikud, ametnikud, ajakirjanikud ning avaliku sektori ja erasektori töötajad – eriti need, kes pakuvad ühiskonna ja riigi toimimise tagamiseks hädavajalikke teenuseid – peavad oma tegevuses olema tähelepanelikud," ütleb ta.

"Mitte ainult Venemaa kodanike suhtes, vaid laiemalt. Sageli kasutavad Venemaa luureteenistused isikuid, kellel on mõne ELi või NATO liikmesriigi kodakondsus ja tihti pole need inimesed Venemaaga pealtnäha mingit moodi seotud."

Samal teemal

03.07.2015
Teadur Venemaa õppustest: Eesti liitlastel tuleks kohapealsele kaitsele mõelda