Eesti uudised

Sotsidel uus juht: mis saab valitsusest edasi? (25)

Maarius Suviste, 1. juuni 2015 07:00
MIKSER LÄKS, OSSINOVSKI TULI: Kaitseminister Sven Mikser ei kandideerinud enam sotside juhiks ja riigikogu liige Jevgeni Ossinovski võttis ilma võitluseta sotside esimehe ameti üle. Foto: Teet Malsroos
Sven Mikser loobus kandideerimast sotside juhiks ja uueks esimeheks valiti Jevgeni Ossinovski. "Kui SDE soovib ruttu heade aegade tulemist, peaks just Ossinovski huvides olema valitsuse lagundamine ning uue moodustamine," ütleb politoloog Rein Toomla.

Laupäeval Pärnus peetud sotsiaaldemokraatide üldkogul tegi siis veel erakonna esimees, kaitseminister Sven Mikser ootamatu avalduse: ta ei kandideeri uuesti erakonna esimeheks. Mikseri loobumine tähendas seda, et erakonna esimeheks kandideerinud riigikogu liikmel Jevgeni Ossinovskil konkurenti enam kõrval ei olnud. Ja Ossinovski, endine haridus- ja teadusminister, kes uude valitsusse ei mahtunud, saigi SDE uueks juhiks. Ta sai 443 poolt- ja 39 vastuhäält.

Samal teemal

"Liiga tihti olen ma näinud, et poliitiliste valikute puhul ei ole esmaseks kriteeriumiks lahenduse sisuline headus, vaid poliitiline kalkulatsioon – otsitakse seda, mille eest on võimalik noppida tugevaim poliitiline punkt. Ning mitte anda punkti poliitilisele konkurendile," ütles Ossinovski oma kõnes.

"Jah, parteide PR-meeskondadel on, mida müüa, ent Eesti vajab julgeid otsuseid, mitte kosmeetilist nokitsemist."

Ossinovski sõnul on öeldud, et partnerid ei nõustu sisuliste muutustega. "Mina usun, et nõustuvad. Ja lõpuks on meil riigikogus erakondi rohkem kui kolm. Kui üks partneritest ei ole valmis Eesti nimel oma parteilisest punktinoppest loobuma, siis tuleb otsida ühisosa nendega, kes on valmis seda tegema. Vahel mulle näib, et paljud ei kujuta Eesti valitsust ilma Reformierakonnata enam üldse ette. Mina kujutan," lisas Ossinovski, kes tahab, et poliitikud oleksid riigi-, mitte müügimehed.

Kas Mikserit survestati?

"Päris kindlasti oli Sven Mikseri loobumine üllatus," ütleb Tartu ülikooli riigiteaduste instituudi lektor Rein Toomla.

"Kui ta oleks ütelnud vahetult pärast valimisi, et erakond kaotas ja uus juht võiks sotsid kriisist välja tuua, siis oleks teda kiidetud riigimeheliku käitumise eest ja probleem oleks tänaseks peaaegu et unustatud."

Toomla meenutab, et Toomas Hendrik Ilves astus tagasi, kui erakond saavutas kehva tulemuse kohalikel valimistel, kuid see pole takistanud Ilvese hilisemat edukat karjääri. "Praegu on aga Mikseri puhul tekkinud soodne pinnas kahtlustusteks ja ruumi jätkub suisa vandenõuteooriatele. Me ei suuda leida motiivi, me ei tea, kas teda survestati ja mille abil seda tehti," lausub ta.

"Nii võib juttu jätkuda kauemaks, kuid positiivse tuleviku nimel ei ole hea kahtlaste asjade pidev meeldetuletamine."

Rääkides uuest erakonna esimehest, ütleb Toomla, et Ossinovski on pikalt rääkinud vajadusest koalitsioonileping üle vaadata, kuid seda on ta teinud SDE juhi kandidaadina. "Nüüd juhiks saanuna on ta muutunud ettevaatlikumaks, kuid pannud ennast natuke nagu suluseisu. Poliitik ei tohi ühel hetkel rääkida ühte ja hiljem midagi sellist, mis eelneva kahtluse alla seab," ütleb Toomla.

"Kui SDE soovib ruttu-ruttu heade aegade tulemist, siis peaks just Ossinovski huvides olema valitsuse lagundamine ning uue moodustamine, kus SDE poleks enam number kahe rollis. Aga sellise käitumisega võib näppu lõigata, ja päris sügavalt."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee