Juhtkiri

Juhtkiri | Sotsid hakkavad valitsust lammutama? (20)

Õhtuleht.ee, 31. mai 2015 18:52
Foto: Andres Varustin
Sarnaselt Reformierakonnaga valiti sotse juhtima ainukandidaat Jevgeni Ossinovski, sest Sven Mikser loobus kandideerimast. Kas Mikseri ootamatut sammu selgitaks Ossinovski möödunud nädala väide, et senine peasekretär Indrek Saar olla Ossinovski toetajaid ähvardanud? Tagasivalimiseks nappivaid hääli ette aimates võis Mikser vabatahtlikult taanduda, et mitte saada külge kaotaja märki.

Samavõrra ootamatu on Ossinovski otsus jääda parteijuhina edasi riigikogu liikmeks. See kergitab kohe küsimuse, kas Ossinovski saab erakonnas olema päris juht või kõigest pooljuht? Tundub ju pentsik, kui oma senised ministrikohad säilitavad vabatahtlikult parteijuhi kohast loobunud Mikser ja senine peasekretär Saar ning ka spiikrina jätkab Mikserit toetanud Eiki Nestor. Äkki peaksid nad nüüd oma riiklikest kohtadest vabatahtlikult loobuma, et Ossinovski saaks komplekteerida oma meeskonna ega peaks jääma orvukesena riigikokku? Poliitika puhtuse nimel tahaks välistada võimaluse, et Mikser loobumise hinnaks oli vanale ladvikule nende tasuvate töökohtade säilimine.

Samal teemal

Sotside võimuliidukaaslastel Reformierakonnal ja IRLil on nüüd peamurdmist, mida Ossinovski parteijuhina tegema hakkab. Kuigi ta räägib koalitsioonileppe avamisest ja sellest, kuidas ta kujutab ette valitsust ilma Reformierakonnata, ei pruugi siiski praegu enam korduda olukord, kus sotsid oleksid saanud võimuliidus Keskerakonnaga peaministrikoha. Pidevalt millegagi ähvardades kaotab Ossinovski aga kiiresti tõsiseltvõetavuse, kui ta midagi ellu ei vii. Arvestades tema noorust, võib eeldada reljeefsemat tegutsemist, kui partei alalhoidlikum tiib ei suuda teda kontrolli all hoida. Siit tuleneb omakorda küsimus, kui vaba on Ossinivski oma tegemistes või saab ta olema samas seisus nagu on peaminister Rõivas oma erakonnas.

Sotsid on pikalt flirtinud ka vene valijaga, kuid kui SDE hakkab Ossinovski eestvedamisel jõuliselt võitlema Keskerakonnaga vene valija hääle eest, on oht kaotada nii eesti valijad kui ka osa pettunud erakonnaliikmeid.

Näis, kas Ossinovski tüdineb parteijuhi kohast samamoodi kui ministriportfellist. Varsti hakkame tema sammudest nägema, mida ta tegelikult tahab.

Samal teemal

05.09.2015
ÕHTULEHE VIDEO | Kultuuriminister Saar: Eesti korvpalli EMile jõudmist võib seostada meie vabaduse püüdlusega
02.06.2015
Toomas Alatalu | Ossinovski pole ainus
01.06.2015
Ossinovski: praegu on SDE-le kasulikum, kui erakonna esimees pole valitsuses
31.05.2015
Rõivas: dramaatilisi muudatusi pole mõistlik koalitsioonileppesse teha