Eesti uudised

LEGENDE TALLINNA LINNAPEAST: käepigistus pühapäeval 65. sünnipäeva tähistavale Edgar Savisaarele (34)

Õhtuleht, 30. mai 2015 07:00
Edgar SavisaarFoto: Teet Malsroos
Paljud Edgar Savisaarega põgusalt kohtunud inimesed räägivad tema soojast ja pikast käepigistusest. Kord tahtnud üks Õhtulehe endine ajakirjanik mingil üritusel Savisaarelt midagi küsida. Lähenes sobival hetkel parteijuhile ja viskas end viisakalt tutvustades viis pihku. Kümme minutit hiljem avastas reporter, et pole veel küsimuse esitamiseni jõudnud, küll on aga vahepeal rääkinud Savisaarele ära kogu oma eluloo, kusjuures terekäsi on endiselt Savisaare soojade käte vahel. Käepigistus ka Õhtulehe poolt Edgar Savisaarele 65. sünnipäeva puhul, ja räägime ära mõne jutu, mis seni rääkimata jäänud. 

  • Noor Savisaar oli väga osav jäljekütt

Samal teemal

Edgar Savisaare noorpõlvesõbranna: "Naiste pärast on ta ikka pingutanud. Elasin koos kursuseõega Tartu erakas ja aadressi teadsid vaid meie pere liikmed. Edgar, keda ma küll varem tundsin, aga polnud poolteist aastat näinud, avaldas kohvikus soovi külla tulla ja küsis mu aadressi. Kuna ta andis alati mõista, et tema käes pole miski võimatu, ütlesin siis muigega, et kui külla tulla tahad, otsi üles koht, kuhu tulla. Mõni päev hiljem helises õhtul uksekell. Ust avades oli üllatus suur: seal seisis Edgar suure lillekimbu ja kelmika naeratusega. Usutlesin teda, et kuidas ta meie elamise üles leidis. Edgar jutustas, et uuris meie kursusekaaslaste käest. Need teadnud ainult kanti öelda. Edgar hakanudki siis mainitud tänava maju järjest läbi käima. Rääkinud, et otsib kahte tudengineiut, ja kirjeldanud meid. Öelnud, et on minu kaugelt sugulane ja tal on vaja oluline teade edasi anda. Üks tädikene näidanud, et seal pruunis majas elavad kaks tudengit, minge vaadake, ehk on need, keda otsite. Järgmisel õhtul tuligi Edgar lilledega kaema, kas on õige koht."

  • Romantiline rüütel läbi öö

Toimetusele tuttav matemaatikaõpetaja meenutab: "80ndatel, kui Edgar oli filosoofia aspirant ja elas Tartus, armastas ta ülikooli tudengineiudel külas käia. Tema suhtlusringkonda kuulusid noored ajaloolased, psühholoogid ja matemaatikud. Edgar võlus oma teadmiste ja jutustamisoskusega ning pidas lugu heast söögist-joogist. Mehel oli näitlejaannet ja kui ta ikka tahtis mõnd neiut köita ja tema südant võita, siis oli ta romantiline rüütel – luges öö läbi luulet." 

  • Kuidas Õhtuleht enda teadmata Hundisilmal käis 

Õhtulehe toimetaja Siim Randla sai ajalehest Kesknädal teada, et ta on Hundisilmal käinud.

27. mail 2009 ilmus Õhtulehe netiväljaandes videointervjuu Edgar Savisaarega, kust oli välja jäetud viimane küsimus ja vastus. Kesknädal arvas, et seda tsenseeriti vastuse sisu tõttu ning avaldas enda veergudel Savisaare vastuse. Küsimus oli, miks elab Savisaar Hundisilmal üksi?

Savisaar vastas: "Aga see, et ma Hundisilmal üksi olen, kust te seda võtsite? Ma hakkasin praegu mõtlema, kui te küsisite, et ma tean vähemalt nelja Õhtulehe või selle eellase ajakirjanikku, kes on käinud Hundisilmal. Hakkame lugema: Urmo Soonvald on seal käinud, Siim Randla on seal käinud, Raivo Palmaru (see oli küll Õhtulehe eellase ajal), Vainküla – tema oli küll metsas peidus sel ajal. Aga noh, see oli ikka Hundisilma külje all. Ma ei usu, et keegi neist võiks teile väita, et ma oleksin seal kuidagi üksinduses olnud või omaette."

Siim Randla on siiani rõõmsalt elevil: "Ma pole kunagi Hundisilmal käinud, aga Savisaar pani mind kirja. Meele tegi rõõmsaks. See oli nagu ühes filmis: Siim ootas kloostri taga metsas, aga see koht oli juba hõivatud." 

  • Kuidas linnapea auto tagant saba maha raputas 
  • Kutset Keskerakonna liikmeks astuda ei tulnudki 

Hiljuti 50. sünnipäeva tähistanud näitlejanna rääkis loo, kuidas ootamatult helises telefon ja proua teispool toru teatas, et helistab Savisaare palvel küsimusega: millal leiab näitlejanna aega linnapeaga õhtustada. Naine kahtlustas muidugi kolleegide või laste tüngakõnet ja pani viisakalt muiates toru ära.

Paari päeva pärast sama kõne. Siis paari pärast veel. Lepitigi viimaks kokku, et linnapea ootab näitlejannat ühes vanalinna muuseumis kell kuus õhtul. Asja taga ikka veel kellegi nalja kahtlustav daam läks kokkulepitud päeval ja tunnil muuseumi. Vaatab väljas – lahtiolekuaeg ümber. Katsub ust – see avaneb.

"Oi, tere, teie, palun!" juhatatakse edasi.

Ongi laud kaetud ja Savisaar selle taga. Süüakse, juuakse, räägitakse teatrist, kunstist, aga ka linnast – meer uurib, kas ehk miskit paha silma hakanud.

Artist istub sirgelt nagu nukk ja higistab, peas valmis vastus ettepanekule astuda Keskerakonda. Aga ettepanekut ei tule.

Süüakse, juuakse, räägitakse teatrist, kunstist, aga ka linnast – meer uurib, kas ehk miskit paha silma hakanud. Näitlejanna räägib siis mõne kommunaalmure.

Minnakse laiali. Kutset Keskerakonnaga ühineda Savisaar ei teegi.

Kuid mõne nädala pärast on paar pisikest probleemi, millele näitlejanna oma kodutänava juures viitas, lahendatud.

Samal teemal

15.05.2015
Kas Hundisilma jaanituli tänavu toimub või mitte?
03.05.2015
Savisaar sai oma sünnipäeval paariks tunniks koju Hundisilmale
03.05.2015
Proteesimeister, kes teeb Savisaarele jala: patsiente tuleb toetada – räägin, et tõusete varsti jalule, tuleb vaid kõvasti vaeva näha!
28.04.2015
Hundisilma talu ootab peremeest Edgar Savisaart koju