Maailm

Boriss Nemtsovi tütar: Putin jääb veel kauaks võimule (4)

Aadu Hiietamm, 30. mai 2015, 07:00
Boriss Nemtsovi tütar Žanna NemtsovaFoto: AFP / Scanpix
"Minu isa surm pidi venelasi hirmutama," ütleb Boriss Nemtsovi tütar Žanna Nemtsova intervjuus Saksamaa suurima tiraažiga ajalehele Bild.

Vene opositsionäär Boriss Nemtsov tapeti püstolilaskudega 27. veebruari hilisõhtul Kremli lähistel asuval sillal. Žanna Nemtsova sõnul tapeti isa sellepärast, et ta astus alati valjult valitsuse vastu välja, organiseeris protestimeeleavaldusi, avaldas ettekanded korruptsioonist Sotši taliolümpiamängudel, rääkis tõde Ukraina sõjast ja paljastas Vene propaganda valesid.

Vahetult enne surma koostas Nemtsov ettekannet, mis paljastas Vene sõdurite osalemise Ukraina sõjas. Ettekande "Putin. Sõda" avaldasid 12. mail Nemtsovi mõttekaaslased.

Samal teemal

Ettekandest selgub, et Venemaa valitsus on sõjategevusele Ukrainas kulutanud vähemalt 53 miljardit rubla (924 miljonit eurot) ning Ida-Ukrainas on surma saanud vähemalt 220 Vene sõdurit, kes saadeti sinna vabatahtlikena. Kokku on aga Ida-Ukrainast läbi käinud vähemalt 10 000 Vene sõdurit.

Nemtsova rääkis, et isa kavandas ettekande avaldada miljonilises tiraažis. Pärast tema surma keelduvad trükikojad ettekande trükkimisest ning ettekannet "Putin. Sõda" on olemas vaid 2000 eksemplari.

Nemtsovi tapmine oli poliitiline hukkamine, rõhutab Žanna Nemtsova. "Juba ainuüksi mõrvakoht Kremli vahetus läheduses on sümboolse tähendusega. Võimud soovisid mõrvaga elanikkonda hirmutada. Ja see neil ka õnnestus," lisab ta kurvalt.

Pärast 1. märtsil korraldatud 50 000 osalejaga leinamarssi ei ole Venemaal enam massimeeleavaldusi toimunud. "Ma arvan, et see jääb nii veel kauaks," usub Nemtsova.

Nemtsovi tütar kuulub nende hulka, kes arvab, et Vladimir Putin jääb veel kauaks Venemaal võimule. "Ta on mõista andnud, et osaleb ka järgmistel presidendivalimistel, mis toimuvad 2018. aastal. Siis jääb ta veel kuueks aastaks võimule," rõhutab Nemtsova.

Nemtsovi tütar ei usu, et Vladimir Putin kavandab praegu mõne Euroopa Liidu liikmesriigi ründamist. Ta lisab samas, et sanktsioonid Putinit seda tegemast ei takista.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee

;