Eesti uudised

JÄLGIMISSKANDAALI JÄRELKAJA | Asekantsleri väitel polnud USA saatkonna juures tegemist ebaseadusliku jälitustegevusega (18)

Toimetas Sander Silm, 29. mai 2015, 15:21
Erkki KoortFoto: Liis Treimann / Postimees
Siseministeeriumi sisejulgeolekupoliitika asekantsler Erkki Koort rõhutas tänasel pressikonverentsil, et USA saatkonna juures tegutsev üksus ei viinud läbi ebaseadusliku jälitustegevust ning tegemist oli üksusega, mille eesmärk oli saatkonna läheduses avastada märke jälitustegevusest.

Koorti sõnul sõlmis siseministeerium 2013. aastal USA saatkonnaga memorandumi, mille kohaselt lubati Eesti seaduste raamides kasutada saatkonna turvalisuse tagamiseks vaatlusüksust.

Memorandumi sõlmise taga oli asjaolu, et USA saatkondi oli mitmes riigis rünnatud ning sellega tahtis USA tõsta oma saatkondade turvalisuseastet.

Samal teemal

"Tegemist oli jälgimise avastamise üksusega ning mingit massilist andmete kogumist ei toimunud," toonitas ta.

"Selle konkreetse üksuse puhul pole seni teadmist, et nad oleksid tegelenud ebaseadusliku jälitustegevusega. Kuid me oleme praeguseks saatkonnale oma küsimused esitanud," ütles asekantsler, kelle sõnul pole avalikkus linnaruumis viibivatel inimestel põhjust karta, et viibimine USA saatkonna läheduses välistaks näiteks nende viisa saamise USAsse.

Koort lisas ka, et 2013. aastal teadsid memorandumi sõlmimisest nii sise- kui peaminister. Küsimusele, kas tänased peaminister ja siseminister teadsid USA suursaatkonna salajasest üksusest enne artikli ilmumist, vastas Koort: "Nüüd teavad".

Asekantsleri sõnul on ta ka üllatunud, et Postimees avalikustas vaatlusgrupi töötajate identiteedi, kuna tegemist on sekkumisega nende inimeste privaatsfääri.

Teiste Eestis viibivate saatkondade pole siseministeerium taolisi lepinguid sõlminud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee