RELJEEFNE: Huvitav, miks muutus eksminister Kristiina Ojuland pagulaste küsimuses äkki niivõrd kirglikuks, et unustas poliitikule omase sõnavaliku.Foto: Kristjan Teedema / Postimees
Teet Teder 29. mai 2015 07:00
Ühtegi Kristiina Ojulandi Facebooki-postitust pole kommenteeritud ja jagatud nii palju kui viimast. Ta kirjutas: "Minu arvates tuleks alustada le-Eroopalist allkirjade kogumise kampaaniat selle eest, et mitteüks nn põgenik üle Vahemere ei pääseks. AITAB JAMAST!" Kirjaviisi me ei muutnud.

Endine Eesti välisminister ja Euroopa Parlamendi saadik Kristiina Ojuland on Itaalias ja kirjutab 27. mail kell 16.13: "Täna. Järjekordselt näen täies tööjõus noort neegrit Itaalias raha kerjamas inimestelt, kes ausa tööga on oma lõunasöögi välja teeninud! Kõik, kes siin arvavad, et ma klähvin, õnneks eksivad. See neegrite k?simus on Eesti jaoks eksistentsiaalne ja tagasipöördumatu. Kui lubame nad sisse, siis on ajalugu juba võimatu muuta."

Postituse märkis meeldivaks üle 2000 inimese. Ligi 500 jagasid seda oma seinal ja 300 kommenteerisid.

Poliitiku otsekohesus ei meeldinud sugugi kõigile. "Kas see oli esimest korda, kui te nägite inimest kerjamas, või olete ka kunagi siia Facebooki postitanud, et "näe, noor VALGE mees ja kerjab?"

Tundub natuke rassistlikuna see kommentaar," kirjutab Kirret Ojulandile vastu. "Lõpetage sõna rassism kasutamine! Täna tunnen mina valge inimesena seda, et valge rass on ohus! Kas tõesti on eestlaste ajud ka nii pestud, et ajate mingit poliitkorrektset ila?" ei jää Ojuland võlgu. 

Igaühel oma stiil 

"Populistliku poliitiku nõme klähvimine," kirjutab AnnaLiisa.

"Kui teile meeldib multi-kulti, võite seda mujal, kui Eestis nautida," vastab Ojuland.

"Miks ma peaksin? Neeger on neeger või ei ole?" küsib Ojuland ühelt, kes soovitab mustanahaliste kohta sellist väljendit mitte kasutada.

Ojulandi Rahva Ühtsuse Erakonna aseesimees Evelyn Danilov juhi julget sõnavõttu ei kritiseeri. "RÜE on oma seisukoha selles suhtes kujundanud ning seda ka varem ametlikes kanalites korduvalt avaldanud. Oleme sarnaste seisukohtadega ühel meelel, kes on kindlad, et pagulaste vool on Eesti julgeolekut ohustav. Erakonna liikmete, sealhulgas ka juhatuse esimehe, isiklikud laiendused sotsiaalmeedias sellele teemale ei käi erakonna ühise tsensuuri alla. Igaühel on oma stiil, kuidas oma mõtteid väljendada."

Miks muidu poliitiliselt tagaplaanile jäänud Ojuland järsku pagulaste teemal niivõrd kirglikuks muutus, et kogenud poliitikule omase tasakaaluka sõnavaliku unustas? EKRE esimees Mart Helme arvab, et ju ta sai eurosaadikuna pagulastega halbu kogemusi.

"Motiive peab tema enda käest küsima. Ma ei välista, et ta on omandanud hulgaliselt kogemusi immigrantidega oma tööaastatel Brüsselis. Seal on terved rajoonid, kus on väga selgelt näha, et elanikkond ei ole traditsioonilist Euroopa päritolu. Võib-olla tal on sellega seoses selliseid kogemusi, mis on teda ärritanud ja mille kordumist ta ei tahaks Eestis näha."

Kas Ojuland arvab tõesti, et valge rass on ohus või näeb ta, et rahva seas ollakse üksmeelselt pagulaste vastu ja saab sellest hääbuva poliitikuna poliitilist krediiti lõigata? "Ma ei oska näha tema erakonna puhul poliitilise krediidi lõikamise võimalusi, sest erakond tähendab teovõimelist organisatsiooni," ütleb Helme.

"Ta pigem väljendab solidaarselt üldist valitsevat meeleolu, mis rahva seas on. Selles mõttes ta vaatab, et see on teema, kus ta saab väga julgelt ja riskivabalt positsioneerida ennast rahva poolele."

Pole konkurendid

EKRE on ainus riigikogu erakond, kes on võtnud selge ja ühemõttelise seisukoha, et pagulasi ei ole vaja Eestisse vastu võtta. Kas nüüd sai selge jutuga Ojulandist EKRE suur konkurent? "Eks Ojuland ja tema erakond üritavad seda (EKRE seisukohti) kopeerida ja riigikogu välise erakonnana tähelepanu äratamiseks polegi neil väga palju muud varianti, kui kasutada käredamat kõnepruuki. Me ei pelga ja ei pea neid mingiteks konkurentideks," tunnistab Helme.

"Iseküsimus on see, et ma ei ole tema retoorikaga nõus, kui ta räägib, et see on valgete vastane rassism."

Mart Helme ütleb, et EKRE ei tee Ojulandiga koostööd.

Samas ei paista Helmed selles küsimuses sügavalt üksmeelel olema, sest EKRE aseesimees Martin Helme vastas BNSi küsimusele EKRE ja RÜE lähenemise ja võimaliku liitumise kohta, et "Ojuland väljendab EKREga samu seisukohti".

Ojulandi varasem rassikokkupõrge

2011. aasta märtsis rääkis toonane Tartu Rocki mustanahaline võõrleegionär Callistus Eziukwu, et tal oli ebameeldiv kogemus Kristiina Ojulandiga. Toona Euroopa Parlamendi liige olnud Ojuland olevat Eziukwu aadressil rassistlikke solvanguid loopinud. Ajakirjas Basketball meenutas korvpallur Eesti inimestest rääkides: "Vaid üks ebameeldiv kogemus on siiani, kui ühes ööklubis keegi naine tuli ja ütles minu eestlannast tantsupartnerile minu kohta rassistlikke solvanguid – umbes, et kas sul pole vastik neegriga tantsida."

Kui pallur kuulis, et see naine on tähtis poliitik, ei uskunud ta seda. "Kontrollisin sealsamas telefoniga internetist ja tõesti, see oli Kristiina Ojuland. Lahkusin otsekohe."

Siis lükkas Ojuland süüdistused ümber ja rohkem seda ei kommenteerinud.