Seisukoht

1064 põgenikku – ei ole valmis? (10)

Monika Haukanõmm, riigikogu Eesti Vabaerakonna fraktsiooni liige, 28. mai 2015 17:17
Monika HaukanõmmFoto: Erakogu
Kolmapäeval saabus Euroopa Komisjonilt ehmatav teade: Eesti peab kahe aasta jooksul vastu võtma 1064 peamiselt Eritreast ja Süüriast saabunud põgenikku, kuigi veel paar nädalat tagasi oli Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker pakkunud Eesti kvoodiks 326. Taoline kvootide hüppeline paisutamine tekitab hämmingut ja tulist vastuseisu. 

Sisulise aruteluta ja võimaluste kaalumiseta jõupositsioonilt esitatud ebaproportsionaalse kvoodi tõttu suureneb paratamatult vastumeelsus Euroopa Liidu suhtes, pannakse tugevalt kahtluse alla väited riigi suveräänsest otsustusõigusest ning tekib juba ette viha võimalike saabuvate põgenike vastu.

Samal teemal

Muidugi ei saa Eesti vaadata Vahemerel toimuvale ning Itaalias ja Kreekas tekkinud põgenikukriisile läbi sõrmede ega võtta seisukohta, et see pole meie probleem. Eesti kohus on igati selle lahendamisele kaasa aidata, seda enam, et Eesti enda ajalugu on olnud keeruline ja paljudel on veel meeles omaenda olukord põgenikuna võõrsil. Seetõttu ei seisne küsimus selles, kas tahetakse põgenikke, vaid just nimelt nende inimeste vastuvõtmise tingimuste puudumises ja riigi võimekuses. Kindlasti peab otsuse langetamine liikuma Brüsselist riigikokku.

Põgenike vastuvõtt eeldab ka suuri investeeringuid, mida kaugeltki ei kata komisjoni pakutav ühekordne 6000-eurone toetus ühe põgeniku kohta. Toetust on vaja vähemalt nelja-viie aasta jooksul või kuni põgenik otsustab Eestist lahkuda või ta mingil seaduslikul põhjusel välja saadetakse.

Eesti spetsialistid on välja pakkunud Eesti koheseks võimekuseks 50–60 põgenikku, keda suudaks suuremat resonantsi tekitamata ühiskonda integreerida. Getode tekkimise vältimiseks on hädavajalik asustada põgenikud eri omavalitsustesse, kuid selleks on vaja eluruume, koolitatud spetsialiste, tugiisikuid, toetavaid teenuseid jne.

Liigne ambitsioonikus, või ütleme kuulekus Euroopa Liidule, on Eestile majanduslikult võimatu ja sotsiaalselt ohtlik. Enne põgenike vastuvõtmist, olenemata nende arvust, on vaja oma riigis mõned asjad korda teha nii seaduste ja rahaasjade kui ka integratsioonikavade vallas. Kuid ennekõike peab ühiskonnas olema valmisolek pagulasi vastu võtta. See saab tekkida ainult avatud arutelu kaudu ning viha ja vaenu külvamata.

Usun siiralt, et Eesti on oma väiksusele vaatamata avatud ja võimekas riik, kes suudab hädas olevaid põgenikke kaasata ja nende potentsiaali riigi hüvanguks kasutada. Pole ju põgenikud ainult vähese haridusega kurjamid, vaid nende hulgas on erinevate oskuste ja teadmistega inimesi, kes soovivad elada rahulikku, hirmuvaba ja töökat elu, olles tänulikud antud võimaluse eest.

Samal teemal

29.04.2015
Anita Luik | Kas pagulane on vägivallatseja ja räpane logard?
28.04.2015
Mart Nutt | Solidaarsus ja pagulasprobleem
28.04.2015
Juhtkiri | Brüsseli põgenikevanker sõidab kraavi