Juhtkiri

Juhtkiri | Brüsseli põgenikevanker sõidab kraavi (46)

Õhtuleht.ee, 28. mai 2015 17:37
Foto: ANGELOS TZORTZINIS
Euroopa Komisjoni poolt Eestile soovitataval põgenikekvoodil on päris mitu sisepoliitilist tagajärge ja tulemit. Eksvälisministri ja endise eurosaadiku Kristiina Ojulandi avaldus neegrite ja ohtu sattunud valge rassi teemal varjutab oma otsekohesuses isegi sisserändele vastuseisu oma eksistentsi ja poliitika aluspõhimõtteks pidava EKRE radikaalsemaid väljaütlemisi. Ja see on alles algus.

Suhtumine Euroopa Komisjoni kvoodipoliitikasse võib oluliselt korrigeerida erakondade reitinguid ja muuta nõnda kogu Eesti poliitilist maastikku. Pea-, välis- ja siseminister on küll võtnud üsna resoluutse positsiooni ülekohtuse kvoodipoliitika vastu, kuid kas nad suudavad oma positsiooni Brüsselis ka kuuldavaks teha ja kaitsta? Eriti olukorras, kus komisjoni kreeklasest rändevolinik argumendi, et Eesti puhul tuleks kvootide arvutamisel arvesse võtta NSV Liidust pärandina saadud suurt võõrkodanike ja kodakondsuseta isikute hulka, süvenemata välja naerab? Kui valitsus ei suuda siin sirge seljaga seista, võivad tagajärjed olla ettearvamatud nii Eesti ühiskonnale kui ka Euroopa Liidule: küllap hiiliks põgenikevankri varjust areenile senisest palju radikaalsemaid poliitilisi jõude, kes võiksid saada märkimisväärselt toetajaid, mis sest, et nende suhtumine Euroopa Liitu ei kajastaks enam senist ühisväärtuste vaimu. Liigagi värskelt on meil veel meeles fosforiidisõda ja laulev revolutsioon.

Samal teemal

Kas tuhande põgeniku ja neile seaduslikult lisanduvate pereliikmete ülalpidamiseks piisab Brüsseli toetusrahast või tuleb siit ka lisasurvet riigieelarvele? Millisteks uuteks maksutõusudeks oleks Eesti ühiskond valmis, et tagada uus-sisserändajate heaolu? Mis saab siis, kui omavalitsused pole põgenike vabatahtliku vastuvõtuga nõus? Kas tuleb meil Brüsseli eeskujul rakendada maakondlikku kvoodisüsteemi?

Palju probleeme ning napilt oskusi ja motivatsiooni, et neid probleeme lahendada. Ning põhimure jääb ka põgenikke vastu võttes ja majutades-poputades alles. Kas ei peaks Eesti rolliks olema Brüsselile selgeks teha, et ka Euroopal tuleb selg sirgu ajada ning mugavuspagulased koju tagasi saata?

Samal teemal

10.05.2015
Juhtkiri | Kvoodivabalt, vabatahtlikult ja solidaarselt?
30.04.2015
Gräzin: Eestile pole põgenikekvoote vaja
29.04.2015
Anita Luik | Kas pagulane on vägivallatseja ja räpane logard?
28.04.2015
Mart Nutt | Solidaarsus ja pagulasprobleem