Eesti uudised

Kaardimaksetõrge oli pelk kokkusattumus (1)

Mattias Tammet, 28. mai 2015, 07:00
Foto: Teet Malsroos
Möödunud nädalal oli korduvalt põhjalikult häiritud kahe kaardikeskuse töö, kuid rikked ei olnud omavahel seotud. Selle taga ei olnud ka rahva seas kahtlustatud küberrünnakuid.

Kaardimaksete häired olid nii põhjalikud, et ulatusid otsapidi piirigi taha. Teisipäevase rikke aegu Zürichis viibinud Õhtulehe toimetaja Tõnis Erilaid pidi selle tõttu lausa reisiplaane muutma.

Samal teemal

"Püüdsin rongijaamas osta piletit Liechtensteini ja maksta kaardiga," räägib Erilaid. Kaardimakse ei läinud läbi, kusjuures prooviti mitme panga kaarti. "Ka naise kaart ei toiminud. Krediitkaardid samuti mitte. Küsisin müüjalt, et ehk on nende terminal vigane, mille peale tegime sama asja läbi ka kõrvalkassas. Samal ajal kasvas meie selja taga järjekord. Kui seegi ei toiminud, siis soovitas müüja meil automaadist raha võtta. Seegi ei õnnestunud. Läksime igaks juhuks minema, sest müüja tegi juba näo, et kutsub politsei, sest mingid kahtlased idaeurooplased püüavad pettust korraldada.

Lugesin varsti telefonist uudiseid ja avastasin, et Eesti kaardimaksetega toimub see jama."

Põjus Netsis

Toona – ja ka järgmisel päeval – oli häire põhjustajaks Eesti pankade ühine kaardikeskus Nets, mille kaudu kõik Eestis tegutsevad pangad kaarditehinguid vahendavad. Samuti vahendavad nad Eestisse tulnud välismaalaste kaarditehinguid ja Eesti pankades väljastatud kaartide tehinguid välismaal.

"Viga oli andmebaasis," ütleb ettevõtte juht Raivo Tinn. Üks programm koormas andmebaasi üle ja seetõttu ei olnud süsteemil jõudu suurt hulka tehinguid läbi kontrollida ning jättis need tegemata. Lihtsustatult võib seda võrrelda olukorraga, kus ööseks arvutit kontrollima jäetud viirusetõrjeprogramm ei ole uue tööpäeva alguseks tööd lõpetanud ja teeb arvuti kole aeglaseks. Ööl vastu neljapäeva tehtud hooldus- ja parandustööd tunduvad olevat kaarditehingute süsteemi jälle töökorda saanud.

Teisedki hädas

Kui aga reedel hakkasid tõrkuma Swedbanki kaardimaksed ja netipank, paisati taas õhku kahtlus – küberrünnak?

Panga pressiesindaja Mart Siilivask ütleb, et Netsi ja nende häireid ei saa omavahel seostada, pealegi sai Swedbanki rike alguse hoopis Lätist.

aega. Seetõttu olid häiritud nii Swedbanki kaardimaksed kui ka internetipank.

Miks peaks Lätis juhtunud rike segama Eesti ettevõtte tööd?

Siilivask selgitab, et pank ja selle süsteemid on Baltimaades ühised ning osa süsteeme paikneb Lätis. Seega olid samal ajal häiritud ka Leedu Swedbanki kaardi- ja netimaksed. Iroonilisel moel jäi Läti süsteem tööle.

Rikete tõttu lisas Swedbank veel ühe päeva, millal tehtud sularahatehingud ei mõjuta panga sularahavaba kuu kampaaniat. See tähendab, et pank laseb loosimisel osaleda neil, kes võtsid automaadist sularaha teisipäeval, kolmapäeval või reedel.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee