Juhtkiri

Juhtkiri | Eile 326. Täna 1064. Homme? (50)

Õhtuleht.ee, 27. mai 2015 18:01
Nüüd on see siis käes – eile  sõnastas Euroopa Komisjon põgenike jagamise ettepanekud, millest on raske keelduda. Või siiski? Kahe aasta jooksul plaanitakse Eestisse ümber asustada 326 põgenikku, peale selle 443 varjupaigataotlejat Itaaliast ja 295 Kreekast – kokku 1064 inimest. Nii peame valmis olema, et koos tulijatele tõenäoliselt järgnevate pereliikmetega lisanduks meile terve Kunda, Paldiski või Rapla linna jagu uut rahvast.

Kuid kas meil on ikka põhjust jagada Euroopa Komisjoni kogemusega Siim Kallase optimismi, et meil elava 100 000 välismaalase kõrval poleks mõnesaja põgeniku vastuvõtmine suur probleem? Tõsi, sisserändajad ei saabu päris tühjade kätega: Euroopa Liit eraldab igale ümberasustatavale kahe aasta peale 2500 ja varjupaigataotlejale 6000 eurot. Kuid sellest ilmselgelt ei piisa elamiseks ja uue elu sisseseadmiseks. Linnatäie uustulnukate lisandumine paneks proovile nii meie sotsiaalsüsteemi kui ka rahva kaastundliku meele.

Samal teemal

Põgenikeprobleemi lahendades ei tohi tekitada juurde pingeid ja muret liikmesriikidele enestele. Paraku ei arvesta Euroopa Komisjoni ettepanek meie delikaatset rahvusolukorda ega tegelikku suutlikkust põgenikke vastu võtta. Ka välisminister Keit Pentus-Rosimannus rõhutab eilses avalduses: põgenikeprobleemile tuleks leida pikemaajaline lahendus, et Euroopa Komisjoni praegused sammud ei hakkaks parema elu otsijaid siiapoole meelitama. "Kindlasti tuleks välja töötada meetmed majanduspõgenike tulemuslikuks tagasisaatmiseks," ütleb minister.

Euroopa Komisjon määraks Eestile 1,76 protsenti varjupaigataotlejaist, samal ajal moodustavad Eesti elanikud Euroopa Liidu elanike arvust vaid 0,26 protsenti. Keskmisest seitse korda suurema põgenikekvoodi määramine näitab, et Brüssel hindab meie suutlikkust palju kõrgemalt kui me ise. Peaminister Taavi Rõivas kinnitab, et Eesti ei saa säärase hinnanguga nõustuda: liikmesriigid peavad saama ise otsustada, kui palju pagulasi nad on valmis vastu võtma, ja õiglane on võtta arvesse riigi suurust ja võimekust.

Järelikult on poliitikutelgi selgeks saanud, et Eesti  pole valmis sellist põgenike hulka vastu võtma. Nüüd peavad riigimehed seisma Brüsselis Eesti huvide kaitsel sama sirge seljaga kui Arnold Rüütel Moskvas pärast Eesti iseseisvusdeklaratsiooni väljakuulutamist.

Samal teemal

28.04.2015
Tsahkna põgenikekvoodist: Eesti ei saa olla nõus, et meie eest selliseid otsuseid tehakse
28.04.2015
Euroopa Komisjon kasvatas Eestisse saata tahetavate põgenike arvu üleöö tuhandeni
27.04.2015
Herkel: põgenikekvoot käib üle jõu ja innustab Euroopa-vastasust
27.04.2015
Pevkur: Euroopa Komisjoni pagulaskvoot on meie jaoks liiga suur