"ISA JA POEG": Venemaa president Vladimir Putin (vasakul) suhtub Tšetšeenia juhti Ramzan Kadõrovisse nagu oma poega.Foto: AFP / Scanpix
Aadu Hiietamm 27. mai 2015 07:00
"Me teame, milline oli Jeltsini perekond, me teame Putini sõpru, nüüd teame ka tema perekonda: ta suhtub Ramzani nagu oma poega," nõnda tutvustab värsket dokumentaalfilmi praegusest Tšetšeeniast ja selle juhist Ramzan Kadõrovist liikumise Avatud Venemaa asutaja Mihhail Hodorkovski.

Dokumentaalfilmi "Perekond" ajendasid tegema pärast Boriss Nemtsovi tapmist levima hakanud kuuldused, et Venemaal eksisteerib nõndanimetatud tapmisnimekiri, kuhu on kantud ka Mihhail Hodorkovski, rääkis raadiole Vabadus tema pressiesindaja Olga Pispanen. Teatavasti vihjasid mitmed Vene opositsioonitegelased võimalusele, et Nemtsovi mõrva jäljed viivad Groznõisse Ramzan Kadõrovi kabinetti.

Dokumentaalfilm "Perekond" kestab 26 minutit 38 sekundit ning seda saab vaadata liikumise Avatud Venemaa veebileheküljelt. Filmis arutletakse palju

Putini ja Kadõrovi müstiliste sidemete üle. "Putin on minu kumiir," tunnistab Kadõrov. "Ta on mulle kui poeg," ütleb Putin omakorda Kadõrovi kohta.

Filmist saab teada, et Kadõrovi käsutada on kuni 80 000 võitlejat. "Ramzan Kadõrov on loonud tänaseks päevaks kõige efektiivsemad jõustruktuurid Venemaal," kommenteerib ajakirjanik Ksenija Sobtšak.

Tšetšeenid maksavad Kadõrovile andamit

Üldlevinud arusaamise järgi on Tšetšeenia heaolu allikaks eraldised Venemaa eelarvest. Seda, kui palju on vabariik 15 viimase aasta jooksul raha saanud, on võimatu ütelda. Ainuüksi ametlikud dotatsioonid moodustavad vähemalt 500 miljardit rubla. Peale selle veel loomulikult otsesed vahendid, mida Tšetšeenias kulutavad föderaalametid.

Filmis kinnitatakse, et Kadõrovi tõeline kuldsarv ei ole Vene eelarve. Kadõrovit ja tema klanni toidab keeruline andamite süsteem, mille ta arendas välja pärast võimuletulekut. Täpsemalt on see Kadõrovi isa Ahmad

Kadõrovi nime kandev fondi, kuhu kantakse kohustuslikult osa iga palgasaaja sissesetulekust. Õpetajad maksavad sellesse näiteks 10% palgast, kuid eraettevõtjad lausa poole kasumist.

Hinnanguliselt täieneb fond iga kuu kolme kuni nelja miljardi rublaga. Ramzan Kadõrov ei tunnista kohustuslikku andamisüsteemi olemasolu avalikult. Tema sõnul annetavad fondi raha head inimesed või hoopis Allah ise.

Politoloog: filmi autorid on julged inimesed

Politoloog Dmitri Oreškin peab dokumentaalfilmi "Perekond" autoreid väga julgeteks inimesteks, kellel tuleb nüüdsest tõsiselt muretseda oma julgeoleku pärast.

"Ma arvan, et Vene võimukandjad teevad näo, et seda filmi ei ole või siis esinevad äärmiselt lakooniliste ja mitte midagi tähendavate kommentaaridega. Aga Kadõroviga on niigi kõik selge. Ta juba ütles, et Hodorkovski on tema vaenlane," lausub Oreškin.

"Filmitegijate teene seisneb selles, et nad ei kartnud. See on väga tähtis, et on inimesi, kes endiselt ei karda. Filmist on näha, et selle režiimi kannustus on elementaarne hirm, elementaarne ida tüüpi despotism, umbes sarnane nagu stalinistlik. Inimesed räägivad omavahel, et lihtsalt tuldi ja viidi kaasa. Tüdrukud filmist ei pesnud ülemuste autot ja nad lasti maha. Me elame riigis, kus puudub kohus, puudub täitevvõim, puudub seadusandlik võim. On üks juht, kel on käes kõik: religioon, kohus, jõumehed (siloviki) ja armee. Ja juht on ainus tõekandja. Ainult tema teab, keda hukata ja kellele armu anda. See kõik on väga selge, kuid väga prognoosimatu ja koletuslik. See on väga kurb film, väga lihtne ja arusaadav. See räägib, kuidas kõik tegelikult on. Filmis räägitakse rohkem Tšetšeeniast, kuid tegelikult on see Venemaast," rõhutab politoloog Dmitri Oreškin. Ta arvab, et Venemaad ootab seesama, mis toimub praegu Tšetšeenias.

Nii Putin kui ka Kadõrov usuvad, et nad sündisid äravalituna. Nad peavad end tarkadeks ja edukateks ning usuvad jõusse. Samas antakse endale vaevalt aru, et nad elavad vaid tohutult territooriumilt välja imetavate ressursside arvel ning see jätab riigi ilma kasvu-potentsiaalist, ütleb Oreškin.

Putini ja Kadõrovi lähedasi suhteid kinnitab veenvalt ka tõsiasi, et Tšetšeenia juht on viimase poole aasta jooksul saanud

Vene võimudelt kaks ordenit ja kaks medalit. Neist viimase, Austuse ordeni, sai ta Putinilt eelmisel nädalal.

Groznõi elanik Abdullah rääkis raadiole Vabadus, et 70% tšetšeenia rahvast ei toeta Kadõrovit, kuid avalikult ei julge seda keegi välja öelda. "Kui Putin ei toetaks Ramzani, siis oleks kogu rahvas juba ammu tema vastu välja astunud. Me kardame, et Putin tuleb taas oma tankidega ja hävitab 300 000 tšetšeeni," rõhutas Abdullah.