Teleblogi

ARVUSTUS | "Troonide mäng" – kas tõesti on verevalamine loomulikum kui inimkeha? (3)

Sander-Ingemar Kasak , 26. mai 2015 13:46
Näitlejanna Emilia ClarkeFoto: Reuters / Scanpix
Sellenädalases episoodis ("The Gift") jõuavad Jorah ja Tyrion lõpuks oma rännaku lõpuni, Olena Tyrell teeb jõuponnistusi oma lastelaste vabastamiseks ning Sansa Stark otsib oma meeleheitlikust olukorrast väljapääsu. Lõpuks ometi jõuab kohale ka hetk, mida juba mitu nädalat oodatud on ja peab ütlema, et see oli ülevalt rahuldav!

Ettevaatust! Arvustus sisaldab märkimisväärseid spoilereid!

Samal teemal

Esimese asjana tahaks viidata "Troonide mängu" kritiseerijate kahepalgelisusele ja topeltstandarditele. See tuleneb eelmise nädala episoodi vastuolulisega stseeniga seoses.

Huvitav on, et kõikide jaoks oli viimane piisk see, kui Ramsay Bolton surus ennast jõuga peale Sansa Starkile. Küünilisemad vaatajad võiksid öelda, et see oli ju ehk tema õigus, sest nad olid seaduslikult abielus.

Kuid see ei ole selle juures häiriv kahepalgelisus. See, mis tekitab tuska on fakt, et kui toimub naiste õiguste rikkumine, siis on kõik tagajalgadele aetud ja turris, aga kui tuli välja tõsiasi, et Theon Greyjoy jäeti ilma oma meheaust, siis ei pilgutanud keegi silmagi. Tõenäoliselt ainult mehed tundsid mingit kaastundlikku ebamugavust.

Samas on Ramsay ning Sansa olukord huvitavaks teematõstatuseks, et millised on mehe õigused ja naise "kohustused" abielusuhtes.

Siinkohal meenub üks hiljuti loetud jutustus, milleks on Hjalmar Söderbergi "Doktor Glas" ning mis tõstatab palju naisõigustega seotud küsimusi. Selle teose keskmeks on lugu, kuidas arst oma naispatsiendi abikaasa kõrvaldamist planeerib, sest on too samamoodi oma õiguseid kuritarvitanud.

Võis loota, et Theoniga seoses kujuneb välja sarnase eesmärgiga tegevusliin, kuid esialgu tundub, et asjad läksid kahjuks nii nagu praegu näib.

Võib öelda, et Ramsayst on saanud ametlikult seriaali kõige vihatum tegelane. Võiks talle omistada isegi Joffrey II tiitli. Vähe sellest, et ta on toores Sansaga, näitab ta üles ka äärmist julmust oma vaenlaste suhtes.

Nülitud kehad on päris, noh, mahlakas vaatepilt, kui sellised asjad istuvad. Huvitav on see, mida ameeriklastest televaatajad taluvad ja mida mitte. Kuigi HBO on nii-öelda premium cable, siis nemad võivad põhimõtteliselt teha, mida nad tahavad. Aga huvitav on see, et muud kommertskanalid võivad näidata samasuguseid võikaid verest pulbitsevaid stseene, kuid jumal hoidku, et kuskil ei vilksatas õrnema soo esindaja rinnanibu!

Vägivald viib aga selleni, et seekordses episoodis astuvad Jorah ning Tyrion üles võimsate gladiaatoritena, kus esimene näitab välja John McClane'ile omast visa hinge, esinedes võitmatu sõdalasena, kes klobib oma vastaseid silmagi pilgutamata.

Eelmainitud Lannister aga näitab üles samasugust tarmukust, mis paneb muhelema.

Tyrioni funktsioon nii-öelda koomilise pingemaandajana on täiesti asjalik. Gladiaatorite temaatikaga seostus kohe üks maailma meelelahutuslikemaid teleseriaale "Spartacus". Kui keegi on siiamaani tundnud, et "Troonide mäng" on liialt jõhker, siis eelmainitud teleseriaal torkab teil tõenäoliselt silmad peast.

Lõpuks ka selle hooaja ühe intrigeerivaima teema juurde – Varblased. Nende suhtes on endiselt raske kindlat seisukohta võtta. On nad variserid või tõsimeelsed vagad? Eriti kahtlustav võib olla nende liidri suhtes, sest sama teeb ka Olena Tyrell.

Kuid selline küünilisus võib olla isegi teatavas mõttes õigustatud. Kui olla juhtival positsioonil, siis seda inimest peab mingil määral kannustama ambitsioon. Tagasihoidlikkus tundub sellisel juhul võlts, sest kui sa tõesti ei tahaks sellist vastutust, siis on ju võimalik selles loobuda – nii lihtne see ongi.

Kuid Varblastega seoses jõuti lõpuks ühe selle hooaja oodatuima seigani – lõpuks ometi saab Cersei maitsta oma "töö" vilju! See, kui ta visati Varblaste poolt sarnasesse vangikongi, kus hoitakse noori Tyrelli klanni esindajaid, pakkus ikka ülevat rahuldust.

Cersei on olnud stabiilsemalt üks "Troonide mängu" ebameeldivamaid karaktereid. Tegemist on südametu emalõviga, kes hoiab oma võsukesi kotkaküünistega haardes.

See, kuidas ta suhtub oma poega Tommenisse, paneb mõtisklema selle üle, et ehk ei ole kaugel ka ema-poja intsestisuhe.

Mingil väärastunud moel see isegi sobiks "Troonide mängu" universumisse ja annaks sellele midagi juurde.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee