Maailm

Poola uueks presidendiks saab mõõdukas euroskeptik Duda (4)

Aadu Hiietamm, 26. mai 2015 07:00
RÕÕM: Poola presidendivalimised võitnud Andrzej Duda (43) rõõmustab koos tütar Kinga ja abikaasa Agataga. Foto: Reuters
Poolas pühapäeval toimunud presidendivalimiste teises voorus jäi senine president Bronisław Komorowski alla konservatiivse opositsioonipartei Seadus ja Õiglus kandidaadile Andrzej Dudale. Poola saab presidendiks noore mehe, keda pool aastat tagasi tundsid vaid vähesed.

Euroopa Parlamendi saadiku Andrzej Duda võimalikust võidust hakati rääkima alles kaks nädalat tagasi, kui ta oli väljunud võitjana presidendivalimiste esimesest voorust.

Duda kogus 10. mail toimu-nud esimeses voorus 34,76% ja senine president Bronisław Komorowski 33,77% valimas käinute häältest. Niisugune tulemus üllatas, sest viimased valimiseelsed küsitlused olid lubanud istuvale riigipeale 40% häältest. Veebruaris võis Komorowski aga arvestada koguni 75% häältega.

Kolmanda tulemuse tegi esimeses voorus rokkmuusik Paweł Kukiz (51) – 20%. Tema poolt hääletasid peamiselt noored valijad.

"Ma usun, et meid ootab ees võit," kommenteeris esimese valimisvooru tulemusi juristiharidusega Duda. Ta ütles, et loodab teises valimisvoorus saada enda taha ka Kukizi toetajad. Ja nii ka sündis.

Valimiskampaania ajal avaldasid Dudale suurt tuge tema saksa keele õpetajast abikaasa Agata ja juuratudengist tütar Kinga. Viimane kutsus sotsiaalvõrgustikes hääletama "maailma parima isa poolt".

Valijad hoiatasid valitsust

Poliitikaekspertide arvates näitavad Poola presidendivalimiste tulemused, et sealsel rahval on saamas villand praegusest valitsusest ning sügisel toimuvad parlamendivalimised võivad tuua võimule opositsioonipartei Seadus ja Õiglus, mida juhib 2010. aastal Venemaal Smolenski lähedal toimunud lennukatastroofis hukkunud presidendi Lech Kaczyński kaksikvend Jarosław Kaczyński.

Tasub meenutada, et eelmistel erakorraliselt presidendivalimistel, mis tuli korraldada seoses Lech Kaczyński surmaga,

jäi Jarosław Kaczyński alla just Komorowskile, kes on sisuliselt valitsuskoalitsiooni juhtpartei Kodanikeplatvorm kandidaat.

Duda lubas pärast esialgsete valimistulemuste selgumist, et temast saab kõigi poolakate president. "Presidendipalee uksed on kõigile lahti," rõhutas Duda, kes kahe valimisvooru vahel –16. mail – sai 43aastaseks.

"Ma austan teie otsust ja soovin oma konkurendile edukat presidendiaastat," ütles 62aastane Komorowski pühapäeva hilisõhtul valijatele tehtud pöördumises.

Valimiskampaania ajal oli liberaalsete vaadetega Komorowski lubanud, et ta juhib Poola Ukraina kriisist ajendatud rasketest aegadest kindlakäeliselt läbi.

Valijad otsustasid siiski eelistada Dudat, kes lubas seista pensioniea alandamise eest. Täpsemalt lubas ta tühistada 2012. aastal tehtud otsuse, mis tõstab pensioniea samm-sammult 67 aastani. Veel rääkis Duda, et Poola valitsus peab võtma kontrolli riigis tegutsevate välispankade üle ning tõstma peamiselt väliskontsernidele kuuluvate supermarketikettide makse. Tegelikult presidendil niisuguste lubaduste täitmiseks volitusi ei ole.

Tõsikatoliiklasena on Krakowist pärit Duda vastu ka kunstlikule viljastamisele ja samasooliste abieludele. Tänu sellele toetasid teda valimiskampaania ajal mõjukad kirikuringkonnad.

Arvestades, et Komorowski on end näidanud Euroopa Liidu kindla toetajana ja Duda mõõduka euroskeptikuna, siis näitavad valimistulemused sedagi, et poolakatele läheb paremini peale kriitiline suhtumine Euroopa Liitu. Duda on seisukohal, et Poola tohib eurole üle minna alles siis, kui sealne elustandard saavutab Saksamaa või Hollandi taseme.

Duda soovib USA vägesid

Välispoliitikas peab Duda nagu ka Komorowski tähtsaks tugevamaid suhteid NATOga. Duda sõnul suudavad Poola julgeoleku garanteerida vaid riiki alaliselt paigutatud USA väeüksused.

Murelikult suhtutakse Duda valimisvõitu Berliinis. Seal kardetakse, et suhted Poolaga muutuvad pingelisemaks, sest uus president suhtub Saksamaasse umbusuga. Dudale ei meeldi Saksamaa liigne domineerimine Euroopa Liidus.

Presidendipalee on Dudale tuttav, alates 2008. aastast töötas ta tollase presidendi Lech Kaczyński kantseleis. Uus president peab end 2010. aasta aprillis hukkunud Lech Kaczyński vaimseks ja poliitiliseks järeltulijaks.

Samal teemal

17.07.2015
Poola uus riigipea teeb esimese välisvisiidi Eestisse
07.07.2015
POOLA UUS RIIGIPEA: vajame kindlasti NATO suuremat kohalolekut
12.04.2015
Mihkelson: Poola presidendivalimised on eelsoojendus parlamendivalimisteks
12.04.2015
Poola võib saada uue presidendi

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee