Eesti uudised

Miks ei lubatud vabatahtlikke tormata metsa last otsima? (21)

Maarius Suviste, 26. mai 2015, 07:00
AITÄH: Ema Marit on tänulik neile paljudele inimestele, kes aitasid tema last otsida. Eriliselt suured tänusõnad kuuluvad neile kahele mehele, kes lapse lõpuks üles leidsid. Foto: Aldo Luud
Õnneliku lõpuga lugu, kus üle poole ööpäeva kadunud kuueaastane poiss lõpuks üles leiti, tõi esile teistlaadi mure: miks ei lubanud politsei kohe vabatahtlikke metsa last otsima, küsivad aktivistid.

Laupäeva lõunapaiku läks Viljandi vallas Kibekülas kodu lähedal kaduma kuueaastane Andre, kes leiti ööpimeduses kodust umbes kolme kilomeetri kaugusel mahajäetud sauna all magamas.

Politsei teatel otsisid last 26 politseinikku, Kaitseliidu Sakala maleva 20 liiget, teenistuskoerad ning lennusalga kopter. Suureks abiks olid ka nii kohalikud kui palju kaugemalt tulnud vabatahtlikud – neid tuli peaaegu et üle Eesti. Kadunud lapsest ja vabatahtlike organiseerimisest lapse otsingutele anti teada ka Facebooki vahendusel.

Uisapäisa tormamine nulliks kopteri töö

Samal teemal

Mõnigi otsija oli veidi nördinud: miks politsei ei lubanud kohe vabatahtlikke metsa last otsima, vaid andis selleks loa tunduvalt hiljem?

"Vabatahtlike ahelik saadeti metsa esimesel võimalusel, kui kopter töö lõpetas," ütleb Viljandi politseijaoskonna juht Künter Pedosk. "Kopter lõpetas töö ajal, kui oli otsinguala üle vaadanud ning pärast seda otsustatigi esimesed vabatahtlikud maastikuotsingule saata. Kopteriga paralleelselt otsisid last metsavaheteedel sõitnud patrullid ja teenistuskoerad."

Pedosk selgitab, et selliste otsingute korral kasutab politsei mitmesuguseid võimalusi, millest vaid üks on inimahelik. Kogemus on, et kõige kiiremaid tulemusi maastikul inimeste leidmiseks annab kopter, mille meeskond saab linnutiivul pildi ette inimese võimalikust asukohast.

"Ajal, kui kopter maastikku kontrollib, ei saa inimahelikku metsa saata, sest see nulliks kopteri töö. Õhuvaatlusel ei oleks eristatavad otsitav ja otsijad," lausub Pedosk. Läbimõtlemata tegevus ja uljas metsa tormamine võib luua hoopis võimaluse, et päästjatest saavad päästetavad: "Politsei jaoks on oluline, et ka otsijad ohtu ei satuks. Seda eriti pimedal ajal ja vabatahtlikega, kelle ettevalmistus on väga erineva tasemega."

Viljandi politseijaoskonna juhi sõnul tuleb enne metsa minekut otsingumeeskonnal oma tegevus planeerida: kaardistada otsimiskohad, ahelik ja selle rühmajuhid panna. Ühtlasi tuleb arvestada sellega, et otsingud võivad venida pikale ja siis peab jaguma inimesi, kes ka varahommikul või järgmisel päeval otsingutega suudaks jätkata, lisab ta.

"Politseil on hea meel selle üle, et kogukond on aktiivne ja valmis kas või öisel ajal oma uneaja arvelt appi tulema," kiidab Viljandi politseijaoskonna juht Pedosk. Aga tal on üks asi inimestele südamele panna: kui keegi on kaotsi läinud, tuleks sellest võimalikult vara politseile teada anda. "Kui inimene leitakse kiiresti, ei ole politseil raske otsinguid lõpetada ja teisi väljakutseid teenindama suunduda. Palju kurvem on aga see, kui tunde hiljem otsinguid alustades selgub, et jäime reageerimisega näiteks pool tundi hiljaks. Aeg on selliste juhtumite puhul ülikriitiline. Eriti, kui see on laps," räägib Pedosk.

Lapse leidis saunamaja alt Põlva välijuht Rein Eit ning keset ööd last otsima läinud vabatahtlik Alar September tõi poisi sauna alt välja.

Viljandi haiglast kinnitati, et Andre tervis on hea ning ta sai eile haiglast koju.

Lahtised kurjad koerad hirmutasid lapsed metsa

Laupäeva lõunapaiku läksid kuueaastane Andre ja tema 10aastane vend Margus Viljandi vallas Kibekülas kodu lähedale sõpra otsima, et koos mängida.

"Tulid koerad tee peal vastu, poisid kartsid koeri ja jooksid metsa. Lahtiste koerte tõttu ei saanudki nad õiget teed pidi tagasi tulla. Vanem vend sai koerte eest jooksu, väiksem jäi nende kätte lõksu. Vanem vend tuli koju, Andre mitte. Põhjuseks olidki lahtised külakoerad," ütleb ema Marit, millest sündmused alguse said. "Endalgi tuli väike hirm peale, kui üks koer laupäeval sealkandis minu peale hambaid näitas. Paljud on hädas nende kurjadega koertega."

"Politsei selgitab, millises piirkonnas ja kelle koertega võis tegu olla ning kindlasti reageerib asjaolude selginedes vastavalt, et kohalikud end nendest ohustatuna ei tunneks," ütleb Viljandi politseijaoskonna juht Künter Pedosk. Politsei edastas info võimalikest hulkuvatest koertest omavalitsusele, kes probleemiga edasi tegeleb.

Otsingute logi: väljavõte kadunud lapse otsimisest

Laupäev, 23. mai

17.46 – politseile teatatakse Viljandi vallas Kibekülas kadunud poisist. Poissi nähti viimati kella 14 paiku, lähedased otsisid iseseisvalt, kuid ei leidnud. Politseipatrullid sündmuskohale.

18.20 – sündmuskohale kutsutakse jälge ajama teenistuskoer

(Mustveest saadetakse).

18.55 – sündmuskohale kutsutakse lennusalga kopter.

19.55 – Holstre–Nõmme–Luiga teelt leitakse lapse kummikujäljed,

mis võivad kuuluda otsitavale lapsele.

20.20 – lennusalga kopter alustab otsingupiirkonnas tööd.

20.50 – sündmuskohal asub tööle teenistuskoer.

23.34 – otsingutele kaasatud lisapatrullid Viljandist, Põlvast, Valgast, Tartust.

23.50 – vaheseis: otsingupiirkonnas 26 politseinikku, teenistuskoer, kopterimeeskond, ligi poolsada vabatahtlikku. Politseil kontakt lisavabatahtlikega, kelle saabumisaeg ja arv täpsustamisel.

Pühapäev, 24. mai

00.25 – lisapolitseipatrull kohal.

00.50 – kaks lisapolitseipatrulli kohal.

00.55 – sündmuskohale kaasatakse ohvriabi töötaja lisainfo saamiseks.

01.09 – kohalik elanik tuleb oma ATVga otsingutele appi.

01.15 – kopter otsinguala Holstreni välja üle vaadanud, last ei leitud. Suundub tagasi baasi.

01.32 – saadetud 25 vabatahtlikku metsaotsingutele koos instruktoritega, umbes 20 vabatahtlikku reservis.

02.30 – saadetud Kaitseliidu Sakala Maleva 20 liiget maastikuotsingule.

03.00 – otsingupiirkonnast leitud veel üks kummikujälg, teenistuskoer jälge võtma.

03.40 – Põlva välijuht Rein Eit kontrollib ühe saunamaja alust, kus märkab esmalt kummikuid, fliisi ja siis ka last ennast. Vabatahtlik toob poisi välja, laps antakse üle tervisekontrolliks kiirabile.

03.55 – lapse ema toodud poisi juurde.

4.15 – kiirabi suundub lapsega tervisekontrolliks haiglasse.

5.45 – kohapealsed politsei tegevused lõpetatakse.

ALLIKAS: LÕUNA PREFEKTUUR

21 KOMMENTAARI

v
Veelkord mina 27. mai 2015, 09:51
Tegelikult ikka venitati nende otsingutega väga. Arvestades sellega, et öö oli külm ja laps märgades riietes, oleks ta võinud alajahtuda ning surra. Õ...
(loe edasi)
m
maamees 26. mai 2015, 18:08
Lampi metsa joosta,ilmselgelt koordineerimatta võrdub samaga,kui mitteujuda oskavad inimesed tormavad ummisjalu uppujat päästma.Hommikuks oleks pooled otsijad kadunud olnud,või mida iganes.Pimedas otsimine nõuab väga head koostööd ja teadmisi.
Loe kõiki (21)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee