LIINA KERSNA: "Praegune lastetoetuste süsteem ei toeta raha sihipärast kasutamist. Sellist lähenemist pole patt nimetada laristamiseks."Foto: Aldo Luud
Karoliina Vasli 26. mai 2015 07:00
Riigikogulane Liina Kersna leiab, et lastetoetust tuleb anda vaid vaesematele peredele, kuid sotsiaaldemokraat Helmen Kütt küsib seepeale: "Kuidas riik ütleb tublile kahe lapsega emale, kes teenib näiteks 1500 euro suurust palka, et tema lapsed toetust ei vaja?"

Või võtame ühe teise näite. Tallinlaste Anni ja Mareku peres kasvab üheksa-aastane tütar. Mõlemad vanemad teenivad umbes 1000 eurot kuus (bruto) ehk kokku kaks Eesti keskmist palka. Maksud lähevad palgast maha, siis üür, kommunaalid, kütusekulu, lapse tantsutrenn, söök-jook, vahel käiakse teatris-kinos ka. Kuu lõpus vaatab nõutu Marek internetipangas kontojääki. Kuhu raha küll kadus?

Tütre pealt lisandub iga kuu lastetoetus 45 eurot. Osa sellest läheb lapsele taskurahaks, ülejäänu eest maksvad interneti- ja telearve. "Kas meie oleme lastetoetust väärt," küsivad nad endalt, lugedes Kersna artiklit.

Lugejad nokivad luksusauto pärast

Tema meelest on lausaline lastetoetus riigile kallis: "Mina olen jätkuvalt arvamusel, et toetust võiks maksta eelkõige neile, kes seda päriselt ja tõsiselt vajavad. Olukorras, kus ligi 50 000 last elab suhtelises vaesuses, jagab aga riik toetust pimesi kõigile," märkis ta. "Minu hinnangul võiks lausaline lastetoetus jääda 20 euro kanti. Ülejäänud raha tuleks suunata nii toetuste kui ka lisateenuste kaudu peredele, kelle lapsed ei saa rahapuuduse tõttu piisavalt kvaliteetselt süüa, tegelda huvitegevusega või kanda talvel sooje saapaid. Praegune lastetoetuste süsteem ei toeta raha sihipärast kasutamist. Sellist lähenemist pole patt nimetada laristamiseks."

Kersna mainis artiklis sedagi, et tema pere kasutab poja lastetoetust heategevuseks. Artikkel kogus üle 400 kommentaari, aga peamine arutelu käis toetuste kõrval hoopis Kersna elustiili üle. Kümnetes kommentaarides viidati Kersna uhkele uuele autole: "Liina, müü see uus äge Lexus maha, mis sa esimese asjana riigikogu liikmeks saades ostsid ja anneta raha lastekodule. Miks mitte!"

Kersna neljarattaline silmarõõm maksab vähemalt 42 000 eurot, kuid ta on ka öelnud, et kuluhüvitiste eest ta seda ei liisi. Rahvasaadikuna teenib Kersna ligi 3500 eurot kuus.

Lastekaitse liidu direktor Loone Ots ütleb, et liit leiab, et kõik lapsed on ühehead ja neid tuleb kohelda võrdselt. Otsa sõnul on lastetoetus riigi pisikingitus, mis antakse lihtsalt selle eest, et laps meile sündis. "Selle käsitluse järgi pole vahet, kas lapsukese pere on pikaajatöötud või multimiljonärid. Lastetoetus on üks asi. Hoopis teine asi on mitmesugused peretoetused, sealhulgas vajaduspõhine peretoetus. Seda saavad, nagu nimigi ütleb, need pered, kellel sissetulek ei lubaks muidu nende lastel inimväärselt kasvada ja oma andeid arendada."

Otsa meelest on lapse parimates huvides pigem suurendada toetuste raha eest lapsele pakutavate teenuste mahtu ja luua uusi. Näiteks tasuta huviringid ja suvelaagrid.

Kersna usaldab nutikat e-riiki

Helmen Kütt (SDE) sõnab, et tema Kersna mõttekäiku ja ettepanekuid ei jaga. "Peale rahvusvaheliste uuringute kinnitavad ka meie rahvastiku- ja sotsiaalteadlased, et universaalsed lapsetoetused aitavad kõige paremini lapsi vaesusest välja tuua ja mis veel tähtsam – vaesust ennetada," märgib ta. Kõige olulisem aga: "Kuhu kavatseb Reformierakonna poliitik tõmmata piiri, millisest sissetulekust on lastetoetuste maksmine laristamine. Kas see tuleks sättida näiteks keskmise palga või siis kahe keskmise palga juurde? Kuidas riik ütleb tublile kahe lapsega emale, kes teenib näiteks 1500 euro suurust palka, et tema lapsed toetust ei vaja?"

Kersna sissetuleku piiri välja ei käi. "Tõenäoliselt peaks vaatama tulusid pereliikme kohta. Kui me saaksime riigi andmebaasid omavahel suhtlema, siis võib-olla arvestab selle vajaduse ühel päeval välja meie nutikas e-riik, arvestades pere sissetulekut, laste arvu ja hõivet."