Eesti uudised

Tallinna loodav ühistupank soovib areneda üle riigi (13)

Õhtuleht.ee, 25. mai 2015 20:20
ܜhistupanga juht ܜlle Mathiesen. Foto: Liis Treimann / Postimees
Tallinna loodav ühistupank hakkab kõikjal Eestis aitama näiteks põllumehi ja korteriühistuid ning toetama üürimajade, hooldekodude ja haridusasutuste loomist, kirjutab Pealinn.

Sadakond ettevõtet, kohalikku omavalitsust ja eraisikut kirjutavad juba suvel alla linna loodava ühistupanga asutamislepingule. Linn andis värske lisaeelarvega oma osaluseks ühistupangas 5 miljonit eurot. Panustajatele pakub pank jaepankadest kõrgemat intressi.

Samal teemal

Abilinnapea Taavi Aasa teatel on ühistupanga asutamiseks vajalike asutajaliikmete hulk enamgi kui koos ning seetõttu kavatsetakse pank juba juunis asutada. Aasa sõnul tunneb ühistupangaga liitumise vastu huvi terve rida teisi Eesti omavalitsusi. "Praegu on väga suur huvi selle panga vastu," ütles Aas. "Vaja oli tugevat eestvedajat ja Tallinna linn on võtnud endale selle rolli."

Loodava Eesti Ühistupanga juhid Ülle Mathiesen ja Roul Tutt ütlesid, et ühistulistel alustel toimiv pank täidab olulise tühimiku Eesti pangandusmaastikul, olles esimene omasugune Eestis. Pank on seejuures suunatud mitte ainult tallinlastele, vaid edaspidi kavatsetakse ära katta kogu Eesti. "Juunis, kui pank on asutatud, võib iga huviline liikmeks astuda ning siis hakkab toimuma tavapärane liikmeskonna kasvatamine," märkis juhatuse liige Roul Tutt.

Mathieseni sõnul plaanib ühistupank hakata näiteks välja andma laene nii eraisikutele, ettevõtetele, põllumajandus-, energia- ja korteriühistutele. Lisaks hakkab pank toetama kohalike omavalitsuste, ettevõtete ja eraisikute elu arendavaid ettevõtmisi. Näiteks rahastama üürimajade, hooldekodude või erakoolide ja -lasteaedade loomist.

Ilmselt tekitab Rootsi kommertspankadega harjunud elanikes kõige enam küsimusi, mille poolest erineb ühistupank teistest pankadest. Tuti sõnul pole eesmärgiks lühiajaline kasumi teenimine, selle asemel keskendutakse ühistuliikmete huvidele ja vajadustele ning sellest lähtuvalt ka pikaaegsele kasumlikkusele.

Samal teemal

06.10.2017
Opositsioon: Tallinn on kulutanud Ühistupangale 11 miljonit eurot
30.08.2017
LINNAPEAKANDIDAADID: ühistupank on uus savisaarelik projekt?
15.02.2015
Eestis hakkab tegutsema sotsiaalselt vastutustundlik hoiulaenuühistu