Juhtkiri

Juhtkiri | Hüvasti, liikmemaks ja parteipilet? (9)

Õhtuleht.ee, 25. mai 2015 18:28
Foto: Arno Saar
Reformierakond on oma peasekretäri Martin Kuke suu läbi käinud välja idee loobuda erakonnas liikmemaksust ja ka parteipiletist. Sellega on parteis juhtivaks sisekriitikuks tõusnud Kaja Kallase soovitus – tõhustada liikmemaksude kogumist ja nõnda vabaneda ka erakonnaliikmete koguarvu paisutavatest fiktiivsetest liikmetest – pea peale pööratud. Kui Kaja Kallas võrdles oma erakonda riigi kulul elava puugiga, siis liikmemaksust loobumise soov kinnitab, et riiklik rahastamine on erakonnad erakordselt mugavaks teinud. Kui kilekotiga sularaha tassimist erakonna peakontorisse jääks

Mida hakkaks tähendama erakonnademokraatiale see, kui erakond oma liikmeskonda enam konkreetselt ei defineeri ning kui erakonda kuulumise mõiste Kuke plaani järgi mõnusalt hägustub? Kaja Kallas nurises, et Reformierakonna äsjasel üldkogul ta sõna ei saanudki, ürituse formaat polevat seda võimaldanud. Kas nüüd jääks tänavalt sisse astunud „parteitute bolševike“ ainsaks võimaluseks erakonnas kaasa rääkida nõukaaegsete parteiürituste eeskujul saalist juhi kõnet toetades “Õige!” hüüdes? Samal ajal saaksid partei ladvikus end üha rohkem kindlustanud juhtoinad oma otsuste ja hoiakute juures alati viidata „meie laiale toetajaskonnale“. Kas Eesti ikka vajab sellist osalusdemokraatiat?  Demokraatiat, kus härra Nilssonid ja teised ahjualused saaksid tõesti piiramata voli mis tahes manipulatsioonideks?

Samal teemal

Liikmemaksudest loobumist võib võtta kui paratamatuse tunnistamist: kes kord on liikmemaksu maksmata jätnud, ei see enam hakka seda maksma ka edaspidi. Ei teki siis ka parteiliikmel omanikutunnet oma erakonna üle, nagu Kaja Kallas seda rõhutas.  

Kui aga liikmemaks ja parteipilet ongi võib-olla eilne päev, siis peaks e-riigi usku Reformierakonna käes ometi olema suurepärane hoob oma häid kavatsusi tõestada: selleks tuleb erakonna siselisti sisu teha kättesaadavaks kõikidele huvilistele. Ikka selleks, et meil kõigil oleks esmalt võimalus mõista juhtiverakonna toimimisloogikat ja otsustusprotsesse ning siis juba otsuste tegemisel kaasa rääkida. Tundub liiga ilus, et olla tõsi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee