RahaFoto: Mati Hiis
Õhtuleht.ee 25. mai 2015 08:36
Tänavu esimeses kvartalis oli keskmine brutokuupalk 1010 eurot ja see tõusis eelmise aasta esimese kvartaliga võrreldes 4,5 protsenti ning kõige enam tõusis keskmine brutokuupalk ja -tunnipalk eelmise aasta esimese kvartaliga võrreldes kinnisvaraala palgatöötajatel. 

Kui eelmise aasta esimeses kvartalis tõusis keskmine brutokuupalk eelmise aasta sama ajaga võrreldes 7,3 protsenti, siis viimastes kvartalites on brutokuupalga tõus aeglustunud, teatas statistikaamet.

Keskmine netokuupalk ehk töötajatele väljamakstav tasu oli 2015. aasta esimeses kvartalis 815 eurot, mis on eelmise aasta sama ajaga võrreldes kasvanud kiiremini kui keskmine brutokuupalk (kasv 5,9 protsenti). See on tingitud tulumaksu ja töötuskindlustusmakse määrade alanemisest tänavu 1. jaanuarist.

Reaalpalk, milles on arvesse võetud tarbijahinnaindeksi muutuse mõju, tõusis tänavu esimeses kvartalis võrreldes eelmise aasta esimese kvartaliga 5,4 protsenti. Reaalpalga kasvu kiirenemisele on mõju avaldanud tänavu esimeses kvartalis jätkunud tarbijahindade langus. Reaalpalk tõusis eelmise aasta sama kvartaliga võrreldes 15. kvartalit järjest.

Keskmine brutotunnipalk oli 6,37 eurot ja see tõusis eelmise aasta esimese kvartaliga võrreldes 5,8 protsenti.

Kõige enam tõusis keskmine brutokuupalk ja -tunnipalk eelmise aasta esimese kvartaliga võrreldes kinnisvaraala palgatöötajatel (vastavalt 14,4 ja 15 protsenti). Keskmine brutokuupalk ei tõusnud kuuel tegevusalal: 1) mäetööstus; 2) elektrienergia, gaasi, auru ja konditsioneeritud õhuga varustamine; 3) ehitus; 4) veondus ja laondus; 5) kutse-, teadus- ja tehnikaalane tegevus ning 6) haldus- ja abitegevus.

Keskmine brutokuupalk oli jaanuaris 992 eurot, veebruaris 984 eurot ja märtsis 1053 eurot.

Palgastatistika uuringu alusel oli tänavu esimeses kvartalis täistööajale taandatud töötajate keskmine arv 1,5 protsenti suurem kui eelmise aasta esimeses kvartalis. Kõige enam suurenes palgatöötajate arv finants- ja kindlustustegevuses ehk 10,6 protsenti.

Tööandja keskmine tööjõukulu palgatöötaja kohta kuus oli tänavu esimeses kvartalis 1361 eurot ja tunnis 9,01 eurot, mis on võrreldes eelmise aasta esimese kvartaliga tõusnud vastavalt 4,3 ja 5,3 protsenti. Keskmise tööjõukulu tõus palgatöötajatele oli kõige suurem kinnisvaraalases tegevuses ehk vastavalt 13,8 protsenti kuus ja 13,7 protsenti tunnis.

Samal teemal

Kommentaarid  (2)

mis see mediaanpalkade võrdlus aastate lõikes on? kust seda infi saaks? 25. mai 2015 21:30
kae aga 25. mai 2015 20:37
Statistika keskmine, see ju super lollus. Mida see näitab? Kõrgepelgalistele juurde maksmist. Ärge kurat statistika keskmisele rahvast lollitage.

SISUTURUNDUS