Eesti uudised

Vabaõhumuuseum avab kaks uut talu 

Andres Tohver, 23. mai 2015 07:00
MUUSEUMI PERENAINE: Merike Lang Peipsivene vanausuliste maja trepil. Foto: Andres Tohver
Laupäeval avatakse Rocca al Mare vabaõhumuuseumis setu ja peipsivene talu, mille ülesehitamiseks Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus eraldas 1,3 miljonit eurot.

Peipsivene vanausuliste maja pühitsetakse kell 12, Setu talu pühitsemine on tund hiljem. Kell 14 toimub majade pidulik avamine laval. "Laulavad setod ja kõiksugu leelokoorid. Suur pidu," räägib vabaõhumuuseumi direktor Merike Lang.

Sobiv setu talu leiti Rõkova külast omaaegsest Vilo vallast, mis jääb praegu Venemaa territooriumile. Selle elumaja osa ja aidad toodi lahtivõetuna Rocca al Maresse 1979. aastal. "Need ladustati siia muuseumi territooriumile ja palgid jäid ootama, et millal saab üles ehitada. Kivilaut jäeti toomata, kuna teed Venemaa poole peal olid väga viletsad," meenutab Merike. 1991. aastal toodi Kallaste linnast muuseumisse peipsivene maja. "Jäi ootama jällegi, millal rahastatakse. Niimoodi siis ootasime, vestlesime tulevate ja lahkuvate kultuuriministritega ja rahastust ikkagi ei leitud," kirjeldab Merike Lang.

Lahendus leiti, kui kultuuriministriks sai Rein Lang. Merike rõhutab, et nad ei ole sugulased. Kultuuriministri õhutusel kirjutas vabaõhumuuseum EASile 1,3 miljoni eurose projekti, kus setu ja peipsivene talude ülesehitamine liitus külastuskeskuse ja parklate väljaehitamisega, millele Vabaõhumuuseum lisas omafinantseeringuna 0,2 miljonit. Paraku polnud palkide trööstitu olukorra tõttu talude originaale praegu enam võimalik püsti panna, vaid neist tehti koopiad. Hoonetes olevad esemed hangiti riigihanke teel antikvariaatidest. "Jorjenid, Setumaalt toodud," räägib Setu talu äärde lilli istutav Anneli Banner. "Jorjenid ongi setudel väga armastatud. Need inimesed, kelle käest nad saadud on, väitsid, et nad on tõesti sellised, mida on ajast aega kasvatatud sealkandis. " Peipsivene talu õuel kõnnivad kaks kitse. "Üks on ema, teine tütar. Tütar on kaheaastane, kui vana on ema, ma kahjuks täpselt ei tea, sellepärast et perenaine, kelle käest me kitsed saime, ka päris täpselt ei tea, kui vana ta on. Ema on Julia, tütar on Pipi. Me peaksime nad võib-olla vanausuliste nimede järgi ümber nimetama. Peab uurima, milliseid kitsenimesid neil esineb," selgitab Einike Sooväli.

Setu ja peipsivene talu valmimine annab Vabaõhumuuseumile kokku neli täiendavat hoonet, tõstes ehitiste koguarvu 78 peale. Kavas on püsti panna veel Avinurme rehielamu kõrvalhoonetega, Mulgi suurtalu, seltsimaja, raudteejaam raudteega ja nõukogude neljakorteriline elamu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee