Eesti uudised

Palju õnne, kui oled vähemalt 80 aastane! (9)

Maarius Suviste, 23. mai 2015, 07:00
PALJU ÕNNE EAKATELE SÜNNIPÄEVALASTELE: Õnnitlused loeb iga päev kell 9.30 Vikerraadios ette toimetaja Ülle Karu. Alates 1. juunist võetakse õnnesooviminutitesse vastu õnnitlusi ainult alates 80aastastele.  ÜLO JOSING/ERR
Vikerraadio lõpetab juunis 80aastastest nooremate sünnipäevalaste igahommikuse õnnitlemise, sest 70- ja 75aastased nurisevat üha rohkem, et neid eakateks nimetatakse.

Vikerraadio eetris on igal hommikul kell 9.30 eakate õnnesoovisaade. Õnnitleda saab inimesi 70. ja 75. hällipäeval ning alates 80. eluaastast igal aastal. Kuna eakaid inimesi on meie seas rõõmustavalt palju ja kahjuks ei mahu kõik head soovid sünnipäevaminutitesse ära, hakkab Vikerraadio 1. juunil vastu õnnitlusi vaid 80aastastele ja vanematele.

Peatoimetaja Riina Rõõmus ütleb, et hommikuste õnnesoovide mõte on alati olnud õnnitleda neid inimesi, kel on olnud õnne elada väga kõrge vanuseni. "Aja märk on praegu selline, et aina rohkem jõuab meieni 70- ja 75aastastelt sünnipäevalistelt soove, et neid selles rubriigis esile ei tõstetaks. Ilmselt on selleks lihtsalt liiga vara, nad ei tunneta end niivõrd eakatena," leiab Rõõmus.

Õnnesoovide toimetaja Ülle Karu lisab: "Paljud 70aastased on väga tegusad, käivad tööl ja elavad aktiivset seltsielu ning oleme saanud tagasisidet, et paljud ei soovigi, et neid raadios õnnitletakse ja siis nende vanus avalikuks tuleks."

Saku pensionäride ühenduse Elukaar juhatuse esimees Jüri Soome nimetab sellist juttu arusaamatuks: "Ma ei ole absoluutselt nõus sellega! Tule taevas appi! See tekitab lausa nördimust," pahandab ta ja jätkab: "Kas neid on tõesti nii palju, kes protesteerivad, et neid õnnitletakse. Kui palju on palju? Ma ei saa tõesti sellest aru, kes ütleb, et tema ei taha nii vana välja näha. Kuulge, kui öeldakse, et sa oled 70 vana, mis ta tahab siis öelda, et on 65. Häbi on öelda, et ta on 70! Kui sa oled nii kaua elanud, mida sa varjad? Tundub, et see ei ole päris nii – seal on mingi muu põhjus taga," kahtlustab ta. Jüri Soome arvab, et Saku Elukaare liikmed sooviksid õnnitluste jätkumist Vikerraadio eetris vanaviisi. "Ma olen selles surmkindel. Meie omadest ei ole kindlasti keegi nurisenud ja ma võin pea anda selle eest, et ükski meie omadest ka nurisema ei hakka," lausub Soome. "Ma ei oskagi kohe öelda," ütleb Iisaku Eakate Päevakeskuse ehk Ea-Klubi eestvedaja Elle Tasane. Hetk mõtlemist ja täiendab siis: "Arvan, et 70. ja 75. sünnipäev võiksid ikka edasi olla."

Küsimusele, kui olulised hommikused raadioõnnitlused inimestele on, vastab Tasane, et nii ja naa. On neid, kes seda väga ootavad ja kuulavad, et neid meeles peetakse ja õnnitletakse. MTÜ Loksa Rannamändide juht Vaike Reinla, kes saadab iga kuu alguses Vikerraadiosse õnnitletavate nimekirja, ei taha samuti uskuda, et inimesed selle pärast pahandavad.

"Aga kui selline kord on, eks peab arvestama, et tuleb leida teine moodus, kuidas õnnitleda," lepib Reinla. Ta märgib, et inimesed kuulavad saadet sellekski, et teada saada, kellel kohalikest on sünnipäev:

Vikerraadio peatoimetaja Riina Rõõmus rahustab, et päriselt ei kao Vikerraadiost ka alla 80aastaste õnnitlemise võimalus – laupäeviti eetris olev "Soovide aeg" jääb kõigile avatuks.

Pereraadio vanust ei piira

Kristliku taustaga Pereraadio peatoimetaja Mare Pihlak kinnitab, et nende eetris õnnitletakse kõiki sünnipäevalapsi vanuselise piiranguta.

"Inimesed, kes selle kanali olemasolust teavad, oskavad sekretäri telefonile helistada või saadavad oma õnnesoovid posti teel. Kõik õigel ajal saabunud soovid jõuavad eetrisse," viitab ta, et nädalavahetuse ja esmaspäeva õnnesoovid pannakse kokku juba reedel. Õnnesoovid on eetris hommikuti kell 8.45. Kuulajate soovile vastu tulles, on need üleval ka raadio kodulehel.

"Kui minu arvamust küsite, siis kogen seda paljudel puhkudel, et noorusele ja edule orienteeritud ühiskonnas vanus kahjuks eriline väärtus ei kipu olema." Ta tuletab meelde, et vananevad needki, kelle jaoks see õnnitletavate nimekiri mis tahes põhjustel ettelugemiseks liiga pikk tundub olevat. "Muidugi on tore, et eluiga tõuseb ja eakaid on järjest rohkem, ent millegipärast on minul mulje, et pensioniiga jääb paljudele kättesaamatuks," arvab Pihlak, et ERR võiks õnnesoovide piiri siiski veidi allapoole lasta. "Näiteks 75-le, kõneldakse ju sellest numbrist kui sümboolsest juubelist."

Viktor Vassiljev: oleks lahe mõte tekitada õnnesoovi kanal

Dr Viktor Vassiljev: "Minu teada ka Prillitoos edastab õnnesoove alates 80. eluaastast ja põhjus on väga lihtne – 65- kuni 79-aastaseid on kordades rohkem ja neid õnnitledes saade ainult sellest koosnekski. Ei pea alati igal pool diskrimineerimist otsima.
65-aastaselt leiab teisigi suhtlemisviise, aga 80-aastaselt on tõepoolest raskevõitu hakata Twitterit kasutama. Kuigi leidub ka sellises vanuses kasutajaid.
Iseenesest oleks muidugi lahe mõte tekitadagi õnnesoovi kanal.

Raadios sümboolse teenustasuga isegi majandaks ära. Ka teles tekstitelevisioonina, mõni kanal ongi üsna sisutühi, väntab ainult vanu filme, vabalt võiks tekstina vahele panna õnnesoove. Ainult, kes see viitsiks tundide viisi oodata, millal tema nimi seal vilksatab, korraks käib külmkapi juures võileiba tegemas – ja lasebki mööda... Igatpidi jama. Parem, kui sugulased ja sõbrad ikkagi viitsiksid vanainimest ka isiklikult meeles pidada, ja seda mitte ainult hällipäeval."

9 KOMMENTAARI

k
Kat 25. mai 2015, 13:43
Oh seda kriitikat siin.... Loomulikult saab ka teistmoodi õnnitleda, see on lihtsalt üks moodus kuidas seda teha. Kindlasti õnnitletakse neid sünnipäe...
(loe edasi)
k
ka pensionär 23. mai 2015, 20:48
alati, kui tuleb see õnnitlussaade, panen raadio kinni, ei meeldi! Õnnitleda saab ka teisiti, kui selleks soovi on!
Loe kõiki (9)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee