Maailmapäev

Mäng, mis teeb rikkast ja vaesest sõbrad (1)

Liina Käär, TÜ Pärnu kolledž, 22. mai 2015 06:00
Foto: Suneet Singh Mausil
India ettevõtja Suneet Singh Mausil usub, et igal lapsel on õigus võrdsele kohtlemisele ja haridusele. Oma eesmärkide saavutamiseks on ta algatanud sotsiaalse maleaktsiooni, mis aitab leida noortel uusi sõpru ja toetada nende haridust.

Maailmas on loodud organisatsioone aitamaks lapsi, kes on jäänud vanemliku hooleta või sattunud kupeldajate, vägivalla või muu ebavõrdse kohtlemise ohvriks. Kuid kas need organisatsioonid suudavad kaotada sisemist ebavõrdsust laste vahel, kes tulevad hästitoimivatest ja edukatest perekondadest? Firma Technovite Lab asutaja Suneet Singh Mausil on oma eesmärkide saavutamiseks algatanud sotsiaalse maleaktsiooni, kus ühise malelaua taga mängivad eri sotsiaalse taustaga noored. Nii käib Suneet Singh Mausil koolides, kus paneb enda vastu meeskonnana mängima näiteks rikkast perest pärit lapse ja lastekodulapse. Suneet Singh Mausili vastu mängides ning keskendudes soovile oma vastast võita, peavad lapsed ühiselt leidma parima strateegia malelaual ning see on ühtlasi aluseks, et unustada sotsiaalsed erinevused ja luua uus sõprussuhe.

Samas on male ka mäng, mis arendab loogikat ja analüütilist mõtlemist, soodustab keskendumist ja tõstab enesekindlust. Sellepärast toetab ettevõtja ka male õpetamist mittetulundusühenduses Prayas (www.prayaschildren.org), mis pakub peavarju, hoolt ja haridust kodutuks ja vanemliku hooleta jäänud lastele.

Peale malesimulatsiooni on Technovite Labi asutaja loonud tarkvaraprogrammi Planetskool, mille kaudu loodab pakkuda Indias igale lapsele võimaluse veebis õppida, suhelda teiste noortega maailmas ja seeläbi muuta uute teadmiste omandamine atraktiivseks ja väljakutset pakkuvaks. Planetskooli tarkvaraprogrammi katsetataksegi praegu mitmes India suurkoolis, mis hõlmab peaaegu nelja miljoni last ning on tehtud esimesed sammud kontaktide loomiseks mujal maailmas. Nii on sõlmitud koostöö Tõstamaa keskkooli ja Tartu Ülikooli Pärnu kolledžiga. Juba on korraldatud video-sild Saraswati Mandir Vijay ja Tõstamaa keskkooli vahel, kus noored esitasid üksteisele oma rahvustantse ja Tõstamaa õpilased edastasid oma tervitused India vabariigi aastapäeva puhul. Samalaadne videosild peeti ka 23. veebruaril, kui heategevusorganisatsiooni Prayas noored edastasid oma parimad soovid koos tantsuga Tõstamaa kooli lastele.

Ühiselt lastest hoolides ning selle nimel pingutades loome parema maailma. Nii kutsumegi kõiki 30. mail Tallinna maailma-päevale Vabaduse väljakule malet mängima ja ühtlasi toetama noorte turvalist õpikeskkonda Tansaanias. Nimelt on meil väljakutse, kus Planetskooli looja Suneet Singh Mausil mängib iga soovijaga malet ning juhul kui tema kaotab, siis teeb ta annetuse Iluhya koolile Tansaanias. Kui ta aga võidab, on soovituslik kaotajal annetus teha. Summa suurus pole oluline, sest tegu on pigem heasoovliku žestiga toetada laste haridust maailmas.

 

30. mail kell 13.00-19.00 toimub Tallinnas Vabaduse väljakul Maailmapäev. Tule sõprade ja kogu perega ja vaata, mida on maailmal Sulle pakkuda! Vaata ka ürituse kava: www.maailmapäev.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee