Maailmapäev

Aitame Tansaania koolile piksevarda osta! (16)

Merili Veskmets, TÜ Pärnu Kolledž, 22. mai 2015 06:00
Iluhya kool annab hariduse põllunduses ja teaduses ning koolitab füüsilisest isikust ettevõtjaid. Foto: Erakogu
See, kuidas elatakse teises maailma otsas, jätab meid tihtipeale külmaks, kuid nende käekäik puudutab meid rohkem, kui esialgu tundub.

2014. aasta sügisel jõudis ühe Saksamaa preestri kaudu TÜ Pärnu kolledžisse üleskutse aidata koguda annetusi Aafrikas Tansaania Iluhya keskkoolile piksevarda soetamiseks. Kool, kus õpib 420 õpilast ja töötab 26 inimest, asub Tansaanias Bukoba linna lähedal Victoria järve kaldal. Õppeasutus annab hariduse põllunduses ja teaduses ning koolitab füüsilisest isikust ettevõtjaid, kes hakkavad edendama kohalikku elu. Oluliseks peetakse ka eri religioonide mõistmist ning sallivust. Lapsed räägivad seal kolme keelt: oma hõimu murret, riigikeel on suahiili ja inglise keel aitab neil ülikooli pääseda.

Surmavad tormid

Kool asub piirkonnas, kus on kõige rohkem äikesetorme terves maailmas. 2014. aasta suvel hukkus tugevas tormis üks õpilane, neli said kannatada. Tugevad äikesetormid seavad tõsiselt ohtu koolilaste ja kooli personali turvalisuse, rääkimata õppetöö segamisest. Vanemad on oma lapsi koolist ära võtnud, sest kardavad, et ka nendega võib seal õnnetus juhtuda. Ohtlikke olukordi on koolis ette tulnud mitu korda. Need lapsed, kes koolis edasi käivad, tunnevad aga iga suurema tormi ajal tõsist hirmu.

Tansaanias on haridust keeruline saada. Paljud inimesed elavad maal, kuid enamik koole on ehitatud asustatud piirkondadesse. Vaestel inimestel ei ole raha, et lapsi kaugemale kooli saata ega õpitööks vajalikke asju osta. Koolidel ei ole aga piisavalt materjale, eriti just maaõppeasutustes. Koolid ei ole tihtipeale ka turvalised ja paljud lapsevanemad ei julge oma lapsi kooli saata, õppetööst kõrvale jäävate laste arv üha kasvab. See tekitab aga nõiaringi – kui ei ole teadmisi, ei ole ka oskusi ennast paremini majandada ega vaesusest välja murda. Sellepärast on oluline panustada just haridusega seotud tegemistesse.

Suured muutused saavad alguse väikestest sammudest. Seega otsustasid Tartu Ülikooli Pärnu kolledži sotsiaaltöö korralduse kolmanda kursuse tudengid anda ka oma panuse ning aidata väikesel Tansaania keskkoolil muretseda piksevardasüsteem, et lapsed saaksid turvalisemalt õppida.

Kampaania käekäigu ning annetamise kohta saab infot Facebookilehel "Piksevardasüsteem Tansaania Iluhya keskkoolile". Muudame koos maailma paremaks paigaks ning näitame, et oskame vaadata kaugemale – selle kampaania puhul kaugemale kui lihtsalt piksevardasüsteem. Eestlastele ei ole äikesetormid probleem ja me ei oska ette kujutadagi, milline võib olla hirm äikese ees, kuid me teame, et hirmu tõttu võivad jääda paljud eesmärgid saavutamata.

 

30. mail kell 13.00-19.00 toimub Tallinnas Vabaduse väljakul Maailmapäev. Tule sõprade ja kogu perega ja vaata, mida on maailmal Sulle pakkuda! Vaata ka ürituse kava: www.maailmapäev.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee