Maailmapäev

Millisesse maailma nurka jõuavad eestlaste heateod? (8)

Anna Karolin, Arengukoostöö Ümarlaua poliitikaekspert, 22. mai 2015 06:00
On omamoodi uskumatu, kui paljud kodud Filipiinidel on ka kõige päikeselisematel päevadel pimedad – väikestel ruumidel pole aknaid ja majad on kuumuse kaitseks ehitatud varjulistesse kohtadesse.
Peale Eesti riigi arenguabi rahvusvahelistele organisatsioonidele jõuavad eestlaste abi ja head ettevõtmised paljude maailma lasteni kodanikuühenduste kaudu, kes otsivad nutikaid lahendusi ja kohalikke olusid tundvaid partnereid, et abi jõuaks inimesteni võimalikult tõhusalt. Nende tööle aitavad kaasa ka paljud eestlased kas vabatahtliku töö või annetustega.

Gruusia: juhi- ja ettevõtluskogemus noortele

Gruusia seisab jätkuvalt raskete valikute ees, mitu keerulist reformi vajavad tegemist. Et teha senisest paremini, vajab Gruusia ettevõtlikke ning aktiivseid noori nii tulevasteks riigiametnikeks kui ka aktivistideks. Eesti NATO Ühing võtab mahajäänumatest regioonidest noored ja aitab neil omandada oma kogukonda parandavate ideede elluviimiseks vajalikke oskusi. Projektijuhtimine võib tunduda kui maailma igavaim koolituse teema, ent selle kaudu hiljem ideede elluviimine annab noortele paremad oskused ka tööle minemiseks.

Armeenia, Tadžikistan: õppides loodust armastama

Hea haridus peab olema huvitav ja praktiline. Armetus seisus klassis looduse kohta faktide tuupimine looduse hoidmisele kaasa ei aita, kasvatades üles järgmise prügi maha viskava põlvkonna. Armeenia, Gruusia ja Tadžikistani loodustunde aitab huvitavaks muuta Peipsi Koostöö Keskus.

Eestlaste abiga saavad õpetajaid näpunäiteid ja kogemusi, kuidas keskkonnatunde loodusesse viia ning selle kaudu õpilastele eluks vajalikke oskusi õpetada. Nii saavad selgeks jäätmekäitlus, ravimtaimed või aiamaa tegemine. Loodusteadmised tulevad kasuks ka ettevõtluse edendamisel.

Afganistan: rohkem terveid emasid

Kui Eestis sureb 100 000 sünnitaja kohta kaks naist, siis Afganistanis üle 300. Üks probleem on ämmaemandate puudus. MTÜ Mondo aitab Põhja- ja Ida-Afganistani meditsiinikoolidel rohkem ämmaemandaid õpetada, tuues sealsed õppejõud Eestisse õppima ja kogemusi saama. Juba kümne ämmaemanda kuuajaline koolitus aitab tulevikus kokku kuni 50 000 sünnitajat.

Iraak

Usulise vägivalla ja terrorismi eest Põhja-Iraaki põgenenud usuliste vähemused elavad nüüd kurdide aladel. Vaesuses peresid toetab MTÜ Mondo toidupakkidega. 2015. aastal said toiduabi 700 perekonda ja koolipaki 1500 sisepagulasest last.

Etioopia: lapsed kooli

Etioopia riigikoolis käib ühes klassis kuni 106 last ning hariduse kvaliteet ja kõrge õppemaks teevad ka esimesse klassi minemise keeruliseks. MTÜ Damota on enda südameasjaks võtnud Etioopia laste haridusvõimaluste parandamise Wolaita Soddo linnas. Vabatahtlike ja annetajate abiga käib koolis 106 last ja saab vajadusel ka muud materiaalset abi. MTÜ Damota jagab Wolaita kliinikute kaudu värsketele emadele vajalikke riidepakke. Abipakid aitavad naisi haiglasse sünnitama tuua ja see omakorda teeb lastel haiguste varajase märkamise lihtsamaks.

Birma/Myanmar

Sõjalise diktatuuri valitsuse all olnud traagilise ajalooga riigi probleemiks on muu hulgas ka väga kulukas, aga halb haridus. Birma haridussüsteemi aitavad parandada näiteks nii Eesti Väitlusselts kui MTÜ Mondo. Viimane on Birmasse saatnud veebiturundaja Kair Käsperi ja kodanikuühiskonna arendaja Kristina Männi, et 850 last haldavat organisatsiooni paremini turundada ning neile annetusi koguda.

Ukraina: lihtne, aga hädavajalik abi põgenikele

Ukraina konflikti ohvritele pakuvad abi Eesti Pagulasabi, MTÜ Mondo ja MTÜ Ukraina Kultuurikeskus. Ühiskampaaniaga "Ukraina heaks!" ostetakse Eesti inimeste annetuste toega sõjapõgenikele hügieenitarbeid, samuti kergemaid ravimeid ja meditsiiniseadmeid, lastele riideid-jalatseid ja tekke-voodipesu. Et abi kohale jõuaks, tehakse koostööd omavalitsuste ja sotsiaaltöötajatega, abi jagamisel eelistatakse lapsega peresid ning üksikvanemaid. Maikuus jõuavad Zaporižžja linna ka Eesti psühholoogid ja vabatahtlikud, et aidata lastel sõjatraumadest üle saada.

Jordaania

Jordaania põgenikelaagrites elab üle 600 000 inimese, kelle võimalused koolis või tööl käia on väga napid. MTÜ Mondo toetab Süüria lapspõgenikke, õpetades neile IT-oskusi. Süüria põgenikud ei saa tõenäoliselt veel pikka aega koju naasta, ent arvutioskused lubavad neil kunagi kergemini tööd leida. 2015. aastal saavad kursustel käia ja lõputunnistuse üle 500 noore.

MTÜ Mondo on üks Eesti suuremaid arengukoostöö organisatsioone ning toetab vaesemaid lapsi nii Keenias kui ka Ghanas koolihariduse omandamisel. Eestlaste annetustega Tarkusefondi toetatakse eriti nutikaid noori keskkooli õppemaksude maksmisega. Sel kooliaastal käib annetuste toel koolis 235 põhikooli- ning 37 keskkoolilast.

Filipiinid: rohkem krõpse ja valgust

On omamoodi uskumatu, kui paljud kodud Filipiinidel on ka kõige päikeselisematel päevadel pimedad – väikestel ruumidel pole aknaid ja majad on kuumuse kaitseks ehitatud varjulistesse kohtadesse. Elekter on kallis ja nii tehakse koduseid toimetusi ja õppetükke hämaruses. Peamiselt Anda külas tegutsev MTÜ Andakidz paigaldas vaeste perede kodudesse 2000 päikesevalgustit, aidates peredel nii elektrit säästa kui ka elutingimusi parandada. Valguse toimetamine tuli lihtsast ideest: läks vaja vaid taaskasutatud plastpudelit, puhast vett, tilgakest kloori ja metallitükki. Pudel paigaldati katusesse nii, et pudeli ülemine osa jäi välja ja alumine osa tuppa. Pudeli kaudu võimendub päikesevalgus siseruumidesse ja annab 40–60 W elektripirni efekti. Pudelitest jätkub Anda külasse valgust kuni viieks aastaks.

MTÜ Andakidz tegutseb ka mujal Filipiinidel. Näiteks Boholi saare Talisay kaluriküla elanike igapäevaseks väljakutseks on kalapüügist elatumine. Sissetulekute suurendamiseks asutati kalurite ühing TAFIAS, kes valmistab kalatooteid, muu hulgas ka kalakrõpse.

Talisay külale ja TAFIASe ühingule tulid appi Andakidzi vabatahtlikud—disainibüroo Velvet loovjuht Janno Siimar ja ettevõtja Robin Gurney, kes aitasid kalakrõpsudele turundus- ja müügilahendused välja mõelda. Kalakrõpsud võeti müügile Boholi provintsi poodidesse ja hotellidesse ning ühing annab tööd juba üheteistkümnele naisele.

 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee