Maailmapäev

Kolm pildikest koolipäevadest Keenias, Ghanas ja Afganistanis 

Aliine Lotman, Mondo kommunikatsioonijuht, 22. mai 2015 06:00
Keenia poiss Bruce Bunde Mboya tahab olla arhitekt, kes võtab maju plaanides arvesse ka vaeste inimeste soove ja vajadusi. Foto: MTÜ Mondo, Irita Raismaa
Tallinnas Telliskivi loomelinnakus tegutseb ühendus, kelle mõju ulatub poolde maailma – kollasest kontorimajast ettevalmistuse saanud vabatahtlikud lähevad Ghanasse, Keeniasse, Birmasse ja Ugandasse. Tuge pakutakse ka partnerorganisatsioonidele Ukrainas, Jeemenis, Afganistanis, Iraagis ja Jordaanias.

Nelson Mandela ütles, et võimsaim relv maailma muutmiseks on haridus. Just seetõttu on arengukoostöö, humanitaarabi ja maailmaharidusega tegelev ühendus Mondo otsustanud oma abiprogrammides haridusele rõhuda. Haridus on riigi ülesehitusel üks tähtsamaid asju – selleks, et tajuda iseennast riigi kodanikuna ning saada aru enda õigustest ja kohustustest, on koolitee väga vajalik.

Kibera slumm, Keenia

Kibera slummis Nairobis elab 13aastane Keenia poiss Bruce Bunde Mboya. Bruce’il on neli õde-venda, töökas ema ja unistus suureks saades arhitektiks õppida. Ta tahab olla arhitekt, kes võtab maju plaanides arvesse ka vaeste inimeste soove ja vajadusi. Tema isa suri kaheksa aastat tagasi aidsi ja ema peab kuueliikmelist peret ülal juhutöid tehes. Pesupesemisega teenib ta päevas kuni kolm eurot, kuid on päevi, kus tööd ei olegi. Selleks, et Bruce’il koolitee pooleli ei jääks, tuli abi talle väga eksootilisest kohast – Eestist.

Tänu headele õpitulemustele sai Bruce stipendiumi Mondo Tarkusefondist, mis aitab noortel õppida Keenia ja Ghana kesk- ja kutsekoolis. Toetuseks vajaliku raha annetasid eestlased, kes otsustasid Aafrika noorte hariduskäigule oma toe anda. Sel aastal õpib kahe riigi koolides eestlaste toel 37 gümnaasiumiealist noort, kellest igaühel on oma tulevikuplaanid ja unistused. Eestlaste toetusega saavad noored nende poole ka püüelda.

Jalalabad, Afganistan

Ida-Afganistanis Fatima Zahra koolis õpib 210 usinat tüdrukut. Nende vanematel on raske tööd leida ja perele stabiilset sissetulekut tagada, sest neid eristab teistest afgaanidest puue või sõjatraumad, mis niigi konkurentsirikkal tööturul olukorda veelgi kehvemaks teevad. Tänu Eesti arengukoostöö vahenditele saab Mondo Fatima Zahra kooli õpetajatele maksta palka ja tüdrukud saavad koolis käia vanemate raskest olukorrast hoolimata. Neidudel on ka sõpruskoolid Eestis ja peale eakaaslastelt saadud kirjade teevad neil meele rõõmsaks ka koolikotid ja õppevahendid, mida Mondo on soetanud eraannetuste toel.

Kongo küla, Ghana

Rapla Vesiroosi gümnaasiumil on sõpruskool kauges Kongo külas Ghanas. Gorugi algkoolis teatakse raplakaid hästi – Eesti sõpruskooli abiga ilutseb koolimaja katusel nüüd päikesepaneel. Just tänu sellele, et Rapla õpilased uurisid internetist fakte Ghana kohta ning küpsetasid heategevuslaadaks kooke, saab Gorugi algkooliõpilane Mary Adjoa teha oma koolitöid lambivalgel ka siis, kui ülejäänud küla on elektrikatkestuse tõttu pime.

Mary on tagasihoidlik ja armas tüdruk, kes võõraga juttu rääkima ei tule. Tema lemmiktoit on maisipuder ehk banku ja lemmikloom koer. Peale koolitükkide tegemise on pärast koolipäeva tema ülesandeks tuua koju vett, õu ära pühkida ja nõud pesta. Kuigi Mary inglise keelt väga palju ei räägi, on see siiski tema lemmiktund. Suureks saades tahab Mary saada õpetajaks.

Kuna Mary perekond on majanduslikult väga raskes seisus ega suuda endale lubada 40 eurot aastas, mis õppimisele kulub, on temalegi appi tulnud üks tubli eestlane, kes tüdruku koolikulud katab. Tänu temale ja teistele hoolivatele eestlastele käib sel õppeaastal Ghanas koolis 140 põhikooliõpilast. Keenias on sada Eestist koolitoetust saavat põhikooliõpilast.

Kuidas sina aidata saad?

Kui tahad toetada õpilasi Mondo sihtriikides või muul moel maailma hoolivamaks muuta, mine veebilehele www.muudamaailma.ee ja loe annetusvõimaluste kohta.

Peale haridustegevuste saad teha ka eetilisi kingitusi, kus sinu sõbra nimel kingitakse abivajajatele teisel pool maakera näiteks kits, kana või esmaabikomplekt. Mondo[1] nime kandev organisatsioon on Eestis sündinud ja eestlaste juhitud sõltumatu mittetulundusühing, kelle visioon on stabiiline ja hooliv maailm ning üks tähtsam tegevusala haridus. Mondo telgi leiad ka maailmapäeval Vabaduse väljakult. Tule, küsi, uuri ja löö kaasa! [1] Mondo – maailm (esperanto k)

 

30. mail kell 13.00-19.00 toimub Tallinnas Vabaduse väljakul Maailmapäev. Tule sõprade ja kogu perega ja vaata, mida on maailmal Sulle pakkuda! Vaata ka ürituse kava: www.maailmapäev.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee