Maailmapäev

Võtkem silmaklapid eest! (2)

Anna Karolin, Arengukoostöö Ümarlaua poliitikaekspert, 22. mai 2015 06:00
Rahvusvahelise Tööorganisatsiooni andmetel töötab maailmas ebainimlikes tingimustes 170 miljonit last. Pildil õmbleb lapseeas Boliivia poiss õmblusmasinaga, samal ajal kui väiksem kaasmaalane õmbleb riideid käsitsi diivanil. Foto: ÜRO/Jean Pierre Laffont
Igal aastal kirjutatakse sadu, kui mitte tuhandeid artikleid miljonitest puuvillapõllul või riidetehastes töötavatest lastest. Paar korda aastas jõuavad teated ka "Aktuaalsesse kaamerasse" või "Ringvaatesse". Selleks, et ikka kanalit vahetataks. Palun sul seekord see artikkel lõpuni lugeda.

Oleme asjatundmatud ja hoolimatud, et neid uudiseid ei vaata, artikleid ei loe ja järele ei mõtle. Veel hullem, isegi kui loeme, siis poeleti ääres teeme ikka samasuguseid valikuid. Riidesilte ei loe ning šokolaadimärke ei kontrolli. Kur-dame kommentaarides, miks keegi maailmas Eesti huvide eest ei seisa, aga ise aitame kaasa õudsele ja ilmselgele ülemaailmsele ebaõiglusele. Paneme enne uue rõivaketi avamist ukse ette kas või telgi, et odavatele riietele kiiremini ligi pääseda. Kui keegi küsib abi, kurdame, et meie enda lapsed on vaesed. Samal ajal annetame parema meelega kasside kui vaesuses inimeste heaks. Sõidame tuhandete kaupa mujale paremat elu otsima, aga kellelgi Eestisse sõja eest peitu tulla ei luba. Sest oleme ju kõigist paremad. Siinkohal väike meeldetuletus: samas ise saime raskel ajal naaberriikidelt abi. Ja veel rohkem arenguabi, kui oleme jõudnud ise anda.

Lapsed korjavad meie kohvioad, valmistavad šokolaadi ja õmblevad meie riided. Pea iga rahvusvaheline maiustus- või rõivafirma, kes oma toodete päritolu grammi täpsusega ei järgi, saab tõenäoliselt kasu lapstööjõust. Sest just laste vaevaga saadud toode on kõige odavam ning rahvusvahelistel oksjonitel märkamatu. Rahvusvaheliste inimõigusorganisatsioonide pihtide vahele on jäänud ka Eesti turu populaarsemad tooted, mis mõeldud neile, kel on suva.

Suurte rahvusvaheliste pingutuste tulemusena on töötavate laste arv viimase 15 aastaga vähenenud 78 miljoni võrra ja ehk väheneb ka edaspidi. Et tegemist on lastega maailma kõige vaesemates riikides, on vaja teha tööd ja näha vaeva, et neil ka lapsepõlv oleks. Seniks, kuni ettevõtetel on vaikiv ja ükskõikne mugav turuosa, ei lähe midagi paremaks. Väetid end ise ei kaitse ja ilma tarbija tähelepanuta ettevõtteid muuta ei saa.

Rootsis, Soomes või Inglismaal on ettevõtetel palju raskem niimoodi jätkata. Sest tarbijad ei luba. Kas valitakse eetilisemad tooted, halbu ettevõtteid boikoteeritakse või tarbitakse üldse läbimõeldumalt ja vähem.

Võhiklikkuse klappide peast võtmine nõuab küll algul veidi mõtlemist, kuid see polegi nii raske. Uuri oma lemmiktoodete tootjate kohta ja vali kõige parem või eetilisem, eelista kodumaist või taaskasutust. Otsi õiglase kaubanduse märkidega tooteid. Unusta kiirmood, kiirvaibad ja kiirkohv, vali hoopis hoolikamalt.

Võta silmaklapid eest!

 

30. mail kell 13.00-19.00 toimub Tallinnas Vabaduse väljakul Maailmapäev. Tule sõprade ja kogu perega ja vaata, mida on maailmal Sulle pakkuda! Vaata ka ürituse kava: www.maailmapäev.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee