Maailmapäev

Olles külaline, oled osaline ehk Kuidas vastutustundlikult reisida  

Grete Kõrgesaar ja Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee, 22. mai 2015 06:00
Tudusoo matkaja. Foto: Laura Nirgi (www.Bioneer.ee)
Vastutustundlik reisimine ei tähenda, et pead puhkuse veetma naabervallas telkides või kodukohas jalgsi matkates. Vastutustundlikult rännates võid teha unistuste reisi ning puhkust täiel rinnal nautida – tuleb vaid kindel olla, et kulutatud raha läheb keskkonna ja kohalike hüvanguks.

Vastutustundlik reisimine on eelkõige eesmärgistatud rändamine – sihtkohta, majutust, reisikorraldajat valides tuleks arvesse võtta, millised neist hoiavad keskkonda ja töötavad kohalike kultuuride ja kogukondade hüvanguks.

Vastutustundlik reisija võib olla igaüks. Võimalused on lõputud nii neile, kes eelistavad looduses matkamist kui ka luksuslike spaa-puhkuste nautijatele või eksootiliste kultuuride avastajaile.

Teadlike, eelnevalt otsitud infol põhinevate otsuste tegemine enne reisi ja selle ajal on kõige olulisem samm, mida saab vastutustundlikuks reisimiseks teha. Piisava plaanimisega saab parandada reisi kvaliteeti ja tuua positiivseid muudatusi külastatavate kohtade looduse ning seal elavate inimeste jaoks.

Tee eeltööd!

Niisamuti nagu hinnatakse hotelle viietärniskaalas, on loodud programme ka turismiettevõtete keskkondlike ja sotsiaalsete mõjude hindamiseks.

Need programmid on oluliseks abivahendiks, et teha vahet tõeliste ökoturismi- ja nende firmade vahel, kes kasutavad ökosilti ainult turunduslikul ja klientide juurde meelitamise eesmärgil. Tunnustatud tõendiprogrammid aitavad aga reisijatel vastutustundlikke valikuid teha.

Rohkem infot TIESi ja teiste organisatsioonide sammude kohta usaldusväärsete tunnustusprogrammide toetamisel leiab: new.gstcouncil.org/

Tunne mõisteid!

Eestis reisides uuri, kas ettevõttel on näiteks säästliku majutuse märgis Rohelise Võti või ökoturismi kvaliteedimärgis EHE (Ehtne ja Huvitav Eesti).

Säästev turism on turism, mis vastab säästva arengu põhimõtetele. Säästva turismi mõiste hõlmab seega muu hulgas ka massiturismi, nii lennu- ja laevaliine, restorane, hotelle, kuurorte jne. Kõigil ja kõikjal tuleb kohandada end säästva arengu nõuetega. Ökoturism on vastutustundlik reisimine, mis toetab loodus- ja kultuuripärandi säilimist ning kohalike heaolu.

Ökoturism on säästva turismi erivorm, väiksemahuline kvaliteetturism, mis toimub

väljaspool linnakeskkonda, pakkudes ehedaid loodus- ja kultuurielamusi, kuid samas arvestades ökoloogilist koormustaluvust.

Lenda vastutustundlikult!

Õhusõit võib olla reisi kõige saastavamaks osaks. Soovituslik on võimalusel eelistada ronge, busse, reisilaevu ning proovida lennuaega miinimumini viia. Seetõttu on parem valik jääda sihtkohta kauemaks, selle asemel et teha mitu lühemat reisi.

Lennureisil tekkinud CO2­ emissiooni võib hüvitada mõne temaatilise liikumise kaasabil. Loe näiteks Climatecare.org portaali.

Samuti tuleks hoolikalt läbi mõelda, mida reisile kaasa võtta ning mida mitte. Suured ja kaalukad kohvrid ei ole ainult ebamugavaks tülinaks reisijaile. Kergemad kohvrid ning selle võrra ka kergemad lennukid aitavad vähendada kasvuhoonegaaside õhku paiskamist.

Vastutustundliku reisija viis käsku

Surfa veebis! Otsi informatsiooni vastutustundliku reisimise, ökoturismi ja jätkusuutliku turismi kohta. Külasta reisiinfot jagavaid veebe, näiteks www.ecotourism.org, www.puhkaeestis.ee, www.green-key.org.

Võta ise ühendust! Helista või saada e-kiri reisikorraldajale, kellel on sinu eelistatud paigaga isiklik kogemus. Otsi lisainformatsiooni iga pakutud majutusvõimaluse kohta.

Küsi küsimusi! Anna reisikorraldajatele ning hotellides teada, et oled vastutustundlik tarbija. Enne broneerimist küsi nende sotsiaalse ja keskkondliku tegevuse ja poliitika kohta. Võid näiteks uurida, kui palju töötab neis kohalikke; kas toetatakse kohalikke projekte ja kogukondi; mida tehakse keskkonna heaks jne.

Vali hoolikalt! Pea silmas tegevuslubasid ning kas vastavatel ettevõtetel on ökotähiseid või on nad võitnud öko-auhindu. Allikas: www.puhkaeestis.ee

 

30. mail kell 13.00-19.00 toimub Tallinnas Vabaduse väljakul Maailmapäev. Tule sõprade ja kogu perega ja vaata, mida on maailmal Sulle pakkuda! Vaata ka ürituse kava: www.maailmapäev.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee