Eesti uudised

Valitsus kiitis heaks madalapalgalistele tagasimakse eelnõu  (6)

Toimetas Kristin Aasma, 21. mai 2015 12:48
Saab raha tagasi.Foto: PantherMedia / Scanpix
Valitsus kiitis täna heaks "Tööturuteenuste ja -toetuste seaduse ning teiste seaduste muutmise seaduse“ eelnõu, mis näeb ette madalat palka saavatele töötajatele iga-aastast tagasimakset.

Eelnõu on osa valitsuse laiemast kavast kasvatada töötavate inimeste sissetulekuid ja elavdada majandust.

Samal teemal

2017. aastal saavad toetust taotleda isikud, kelle tulu jääb 2016. aastal alla 7782 euro. Neid inimesi on prognoosi järgi 103 600. Tagasimakset saab taotleda täisealine inimene, kes taotluse esitamisele eelnenud aasta jooksul on töötanud täistööajaga vähemalt kuue kalendrikuu jooksul.

Eelnõu loomisel on valitsus lähtunud rahandusministeeriumi prognoosidest vaesuspiiri kohta ning koalitsioonileppes ja riigieelarve strateegias kokku lepitud eelarvelistest võimalustest.

Tagasimakse suurus sõltub olulisel määral teenitud sissetulekust, töötatud kuude arvust ning sissetuleku struktuurist. Seetõttu võib iga inimese tagasimakse olla erinev. Näiteks juhul kui inimene töötab 2016. aastal täistööajaga, tema palgaks oleks 410 eurot ja ta ei saa muid tulusid ega kasuta muid maksuvabastusi peale maksuvaba tulu, on tema prognoositav tagasimakse 45 eurot iga töötatud kuu eest ehk ligi 540 eurot aastas.

Tagasimakse summa sissetuleku kasvades suureneb ning on sarnase näite järgi suurim 480 euro suuruse brutokuupalga juures (59 eurot kuus), sellest suurema sissetuleku puhul hakkab tagasimakse summa vähenema ning jõuab nulli 649 euro suuruse brutokuupalga juures.

Tagasimakset saab esimest korda taotleda 2017. aastal koos füüsilise isiku 2016. aasta tuludeklaratsiooni esitamisega. Tagasimakset administreerib maksu- ja tolliamet ning tagasimakse maksmine toimub sarnaselt enammakstud tulumaksu tagastamisega hiljemalt 30. juuniks.

Eelnõu koostamise aluseks on Eesti Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ning Erakonna Isamaa ja Res Publica Liit kokkulepe valitsuse moodustamise ja valitsusliidu tegevusprogrammi põhialuste kohta ja "100 päeva plaan“ Vabariigi Valitsuse prioriteetide täitmiseks ametisoleku esimese saja päeva jooksul (9.4–17.7.2015).

Seadus jõustub kava kohaselt 1. jaanuaril 2016.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee