Eesti uudised

Ratastoolis Toompeale rühkimine on võimatu missioon – ehk aitaks ühistransport? (12)

Karoliina Vasli, 21. mai 2015 07:00
RASKE LIGI PÄÄSEDA: Ratastooliinimesed mullu novembris Toompeal töövõimeseaduse vastu protestimas. Kohale toodi nad autoga, sest muud varianti lihtsalt pole.Foto: ARNO SAAR
Liikumispuudega inimestel on raske kõrvalise abita Toompeale minna. Vahepeal karkudega käinud riigikogulane Ivi Eenmaa tõdeb, et ehkki elab vahetus naabruses, sõidab ta tööle autoga.

"Tõus on nii raske, et seda ei võta füüsiliselt kuidagi ära," ahastab Tiia Sihver. Tiia on Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu juhatuse liige, kes on ka ise ratastoolis. Möödunud aastal võis Tiiat näha Toompeal töövõimetusreformi vastasel meeleavaldusel. Sinna sai ta autoga. "See oli ainuke võimalus," märgib ta ja lisab, et üldiselt hoiab ta vanalinnast eemale, kuna kõrged äärekivid teevad liikumise seal peaaegu võimatuks.

Samal teemal

Müopaatia ehk lihaste kärbumise tõttu on raske liikuda ka Diplomaatia peatoimetajal Erkki Bahovskil, kes peab samuti Toompeale autoga sõitma. "Muidu Toompeale ei saa – sinna ei lähe ühistransport, ei mingid liftid ega eskalaatorid või funikulöör," kirjutas ta hiljuti Postimehes ilmunud arvamusloos.

Õhtulehega vesteldes sõnab riigikogulane Ivi Eenmaa (Ref), et mõistab Bahovski muret, kuna murdis talve lõpus jalaluu, kui komistas pimedal tänaval auku. Veel aprillis käis ta parlamendihoones karkudega. Eenmaa elab Kaarli puiesteel, aga karkudega tööle ta sealt ei läinud. "Olen siiani autot kasutanud. Võib tunduda, et ülesminek on kõige raskem. Ei, mul oli luumurru tõttu raskem sealt alla tulla."

Bahovski tegi oma arvamusloos ettepaneku, et Toompealt võiks korra tunnis läbi sõita ühistransport. Väiksem bussike, nagu võib näha mõneski Euroopa vanalinnas.

Tallinna Linnatranspordi ASi avalike suhete spetsialist Urmas Tooming valgustab, et 1888. aasta augustist sõitis hobutramm Vanaturu kaelast mööda Viru tänavat Kadriorgu, kuid Toompeal pole ühistransporti olnud eal.

Oleks see mõeldav? Tooming selgitab, et võrgustikku planeerib Tallinna transpordiamet.

Õhtuleht palus eile hommikul võimaliku bussiliini teemal linnavalitsuse kommentaari Raepressi vahendusel. Vastus lubati anda tööpäeva lõpuks, ent lubaduseks see kahjuks jäigi.

Ratastooli kasutav Tallinna Liikumispuudega Inimeste Ühingu esimees Jüri Järve ei pea bussiliini Toompeale hädavajalikuks. Suvel ummistavad sealse väljaku niikuinii turistid. Järve leiab, et ennekõike peaks linn siledamaks tegema kõnniteed, et seal saaks ka ratastooliga liigelda. Ta nendib, et muinsuskaitsjatele see ei meeldiks, ent samas paljudes teistes Euroopa vanalinnades on teatud mööndusi ikka tehtud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee